Jorie Graham'ın yeryüzüne ve insanlığa dair şiiri müziğe uyarlandı

dunyadan

Aktif Üye
Peter Sellars daha fazlasını öğrenmek istiyordu.

Birkaç yıl önce San Francisco'daydı ve American Modern Opera Company'den en sevdiği sanatçılardan bazılarının yer aldığı ve genç besteci Matthew Aucoin'in bestelediği büyüleyici derecede kendine özgü bir müzikal tiyatro çalışması olan “The No One's Rose”un performansına katıldı.

Eserin bir bölümü göze çarpıyordu: Jorie Graham'ın hem insan hem de insani olmayan, hem doğal hem de manevi hissi veren bir şiirinden oluşan “Derin Su Trolü”. En önemlisi Aucoin'in yazılarında yeni ve özel bir şeyler ortaya çıkarmış gibi görünüyor.

Gösteriden sonra, 66 yaşında uzun süredir opera yönetmeni olarak görev yapan Sellars, Aucoin'e şu soruyu sordu: “Ne? Oldu ?”

Graham'ın şiirinden daha fazla ilham almaya karar verdiler ve belirli bir özet olmadan başladılar. Artık projeleri tam uzunlukta bir “Yeni Bedenler İçin Müzik” olarak şekillendiği için, Cumartesi günü Houston'da Dacamera ve Rice Üniversitesi Müzik Okulu tarafından sunulacak bir konserde prömiyeri yapılacak.

New Bodies, 70 dakikayı kapsayan beş bölümde Graham'ın dünya ve insanlık hakkındaki, değişen ses ve kayıtlarla anlatılan, doğal güçleri yönlendiren ve bazen de anestezi altında ruhu çağıran şiirlerini müziğe dönüştürüyor. Kapsamı ve biçimi itibariyle Mahler'in “Yeryüzünün Şarkısı”nı anımsatsa da ne bir şarkı dizisi ne de bir senfonidir. Her ne kadar büyük ölçüde öyle olsa da belki de operaya en yakın şeydir.

34 yaşındaki Aucoin bu hafta “Bunların nereden geldiğini bilmiyorum” dedi. “Orkestra eserleri ve opera yazma konusunda uzun ve yoğun bir eğitim aldığımı hissediyorum ve şimdi kanatlarımı açıyorum ve bu farklı bir şey. Burada ayaklarımın altında toprak yok. Bu korkutucu ve heyecan verici.”

Aucoin, Amerikan şiirinin ünlü ve ödüllü direği olan 73 yaşındaki Graham ile Harvard Üniversitesi'nde lisans eğitimi aldı. Bir röportajında onu “bir dahi” olarak tanımladı. (“New Bodies”in üç yaratıcısı da MacArthur'un “dahi” meslektaşlarıydı.) MacArthur'un İç Savaş sırasında Walt Whitman'ı konu alan ilk büyük operası “Crossing”in yaratılışını izledi ve bir keresinde ona müziğin bu duruma nasıl geldiğini sordu. besteci. Bir şair olarak kelimeleri duyduğunu söyledi; Ona seslerin sıcaklığın sese dönüşmesi gibi hissettirdiğini söyledi. Metafor ona yapışmıştı.

“Yeni Bedenler İçin Müzik”i onayladı ancak yaratımının çoğunu Aucoin ve Sellars'a bıraktı. Graham, “Dürüst olmak gerekirse, Peter Sellars ve Matt varken en iyi fikir bu işin dışında kalmaktır” dedi. 2017'den bu yana kanser tedavilerini, gezegeni ve ölümsüzlüğü araştıran “Fast”, “Runaway” ve “To 2040” koleksiyonlarından yararlandılar.

Kendisinden önceki sayısız besteci gibi Aucoin de şiirleri müziğe dönüştürmeye yabancı değil. Graham, “Aklına gelen kelimelerin ve zihne görünen notaların iki farklı kanaldan geçmesi ve birbirleriyle konuşması gibi bir yol var” dedi. “Sayfadaki müziğin derinliklerine nasıl ineceğini biliyor.”

Ancak şiirinin Aucoin'in bilmediği bir şeyi ortaya çıkardığını söyledi. Bunun kısmen burada insan olmanın ne anlama geldiğini anlamak için bir dil bulmaya çalışmasından kaynaklandığına inanıyor. Sellars, bunun metne duyulan hayranlık ve sevgiyle de ilgili olabileceğini söyledi.

Sellars, “Bu sadece standart operasyon prosedürü değil” dedi. “Parçada bu derinlik, bu iç huzur, sıcaklık ve yoğunluk var. Jorie'nin şiiri birçok giriş noktasını davet ediyor ve Matt'in müziğinde anlamlar çoğalıyor. Bu sarmalayıcı doku, hafıza ve aynı zamanda umut bölgesini yarattı.”

Aucoin için Sellars “ruhani bir rehberdi”. Yapım ne olursa olsun, sık sık “Yeni Bedenler”i tartıştılar ve yönetmen, besteciyi biçim hakkında önemli kararlar almaya teşvik etti; Bir noktada Sellars, Aucoin'e dördüncü bölüm olan “Prying/Dis-” adlı solo şarkının birden fazla şarkıcıya “derin bir bağlantıyı” yansıtması için verilmesi gerektiğini söyledi.

“Yeni Bedenler” müziği, Graham'ın şiirindeki çoksesliliği, enstrümanlar ve elektroniklerden oluşan bir oda grubuna ve alışılmadık bir şekilde beş şarkıcıya dönüştürüyor. Aucoin, şarkıcıları kitlesel veya dört bölümlü koralin dengesinin “istikrarsız” bir yorumu olarak nitelendirdi. Sanki bilinçlerini paylaşıyormuşçasına birbirleriyle hat parçalarını paylaşıyorlar ya da insandan daha büyük, hatta insan bile olmayan birleşik bir güç olarak hareket etmek için bir araya geliyorlar.

Aucoin, “Burada ilgilendiğim şey, birçok iç ve dış sesin nüfuz ettiği bir bilinçte yaşamaktır” dedi. “Dünya 'Beni hatırla' diyor ama bu da bir şey kulak misafiri oldum bir bilinç aracılığıyla. Ya da ameliyathanede masada yatan bir insanı düşünürüz ve damarlarında dolaşan kimyasalların sesini duyarız. Hem insan hem de insan olmayanlar birbirine bağlı ama biz onların bağını ancak müzik aracılığıyla hissedebiliyoruz.”

“Yeni Bedenler”, “Şiir” adı verilen ve toprağın “Beni hatırla” dediği kısa bir şiirle bitiyor. Mahler, “Yeryüzünün Şarkısı”nı “sonsuza kadar” kelimesinin yavaş yavaş silinen tekrarıyla bitirdi. Ancak Aucoin'in ayakları yere basan kreşendoları, son ölçülerde yerini muazzam güce sahip tremolo akorlarına bırakıyor.

Aucoin, “Sonunda Dünya'nın sesini duyabildiğimiz bir noktadayız” dedi. “Bu, 'Beni hatırla' diyen, aynı zamanda 'İyi olacağım' diyen yumuşak bir ses. Bu gürültüye bir son vermemiz gerekiyordu. Şiddet var ama aynı zamanda neşe de var.”

Graham, izleyicilerin “Yeni Bedenler”i duyduklarında “yeniden inşa etmek için dünyaya gitmemiz gerektiğini” hissedeceklerini, “ruhu yeniden yönlendiren ve sizi yeniden hizalayan, sizi temizleyen” bir şey duyacaklarını umuyor.

Bunun bir kısmı, Houston'daki konser galasından sonra sahne versiyonunu tasarlayan Sellars'ın çalışması olacak. Müzik, “operanın tüm malzemelerini alıp farklı bir şey yaratıyor. Cherubino yok, Kont ve Kontes yok ama yine de hepsi orada.” dedi.

Sellars, “New Bodies”in sahnede tam olarak nasıl bir biçim alacağını henüz bilmiyor ama Houston'daki zamanını parçayı -müziğin vahşiliğini, metnin katmanlı derinliklerini- gerçekten tanımak ve onu takip etmek için kullanıyor. açıklık. Sonluluk, nereye götürürse götürsün. “Yavaş yavaş geleceğini düşünüyorum” dedi, “ama gerçekten çok güzel olacak.”

Bunu sonbaharda Brown Üniversitesi'nde bir sahneleme atölyesi izleyecek ve American Modern Opera Company gelecek yıl New York'ta bir prodüksiyon sunmayı planlıyor. Ancak Sellars sonraki adımlara oyunun başından beri gösterdiği sabırla yaklaşıyor.

Sellars, “Aceleye gerek yok” dedi. “Bu parçanın ortaya çıktığı şey uzun süre ortalıkta kalacak. Ve her çocuk gibi onlar da eninde sonunda size ne istediklerini söyleyeceklerdir.”