Kasım ayında yaşanan selden etkilenen tarımsal işletmelere 7 milyon kişi geliyor

Seksenler

Yeni Üye
Tarım Bakanı, 9 Aralık tarih ve 181 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Milli Dayanışma Fonu’ndan alınacak 6 milyon avroluk kaynağın, olaylar sonucu yapıları ve şirket sistemleri zarar gören tarım işletmeleri lehine kullanılmasına yeşil ışık yaktı. geçen Kasım: sel ve kuvvetli rüzgar.

Fon, zararları karşılamak için sübvansiyonlu sigorta poliçelerine kaydolmamış veya bir yatırım fonuna katılmamış şirketlere tazminat ödüyor.

Başkan Eugenio Giani, “Bölgenin hızlı müdahalesi ve Bakanın da aynı derecede hızlı kararı sayesinde, Toskana Bölgesi önümüzdeki haftalarda atmosferik olayların istisnai durum beyanına karar verebilecek ve ihaleyi başlatabilecek” dedi. tazminatın tahsisi için”.

Tarım-gıdadan sorumlu başkan yardımcısı ve meclis üyesi Stefania Saccardi, “Talebimiz üzerine 6 milyon avroya yeşil ışık yakarak müdahalede gösterdiği hız için Bakan Lollobrigida’ya teşekkür ediyorum, bir milyon avro daha olacağını da ekliyorum” diyor. ve Pistoia, Prato illerinde olay nedeniyle tahrip edilen veya zarar gören tarım arazileri ile tarım ve hayvancılık üretim potansiyelinin restorasyonuna yönelik yatırımları kapsamaya yönelik destek sağlayan PSR’nin 5.2 alt tedbiri kapsamındaki başka bir ihale yoluyla devredilecektir. , Floransa, Pisa, Livorno, Lucca ve Massa-Carrara veya olağanüstü hal ilanıyla birlikte Bakanlar Kurulu kararlarında belirtilenler. Bölgesel konsey, önümüzdeki haftadan itibaren yayınlanacak olan duyurunun yayınlanmasına yönelik prosedürleri başlatmaya karar verdi”.

1 milyon avroluk bu ihaleye ilişkin olarak, PSR’nin 5.2 alt tedbiri tablosunda listelenen genel giderler ve maddi olmayan yatırımlarla birlikte uygun maliyetler, hasar görmüş veya yıkılmış şirket yapılarının ve altyapılarının restorasyonu ve yeniden inşası, satın alma işlemine ilişkindir. zarar gören veya tahrip olanların yerine geçecek tesis, makine ve teçhizatın sağlanması, meyvecilik, zeytincilik, bağcılık, fidancılık ve sabit sulama sistemleri gibi zarar görmüş arazi iyileştirmelerinin restorasyonu.
Genel giderler de dahil olmak üzere tüm yatırımlar için beklenen katkı oranı, uygun maliyetlerin %100’üdür.

Başvurusu uygun ve finanse edilebilir olan tüm zarar gören şirketlere asgari ve azami katkı payı tutarlarına uygun olarak tazminat ödenmesi amacıyla, dayanışma ilkesi çerçevesinde katkı payı yüzdesi miktarı azaltılabilir.

Beklenen desteği talep etmek için kişi, yardım başvurusunu 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren 16 Şubat 2024 saat 13.00’e kadar yapabilir.

İlgili duyuru kısa süre içinde yayınlanacak ve Toskana Bölgesi web sitesinde PSR 2014-2022’ye ayrılmış bölümden ulaşılabilir.