Kitap eleştirisi: Boel Westin'den “Tove Jansson”

Moominler, Jansson'un önde gelen bir siyasi karikatürist olduğu bir dönemde, II. Dünya Savaşı sırasında doğmuş, uzun burunlu, tombul beyaz trol yaratıklardan oluşan, doğayı seven, felsefi bir ailedir. Jansson'un savaş sırasında babasıyla siyasi anlaşmazlığı vardı ama Hitler'e olan nefreti hiçbir zaman sarsılmadı. Daha sonra şöyle yazdı: “Bir sanatçı olarak beni peri masalları yazmaya iten, kesinlikle cehennem gibi geçen savaş yıllarıydı”.

Jansson onun soyunun izini çocukluğundaki hayalet hikayelerine kadar sürse de “moomin” kelimesine hiçbir zaman net bir etimoloji verilmedi. Çocuk kitabı olarak basılan ve kabul gören Moomin serisi yetişkinlere de aynı derecede hitap etti. Jansson, hikayelerini hiçbir zaman sahte bir çocukluk masumiyeti duygusuyla sansürlemedi. Çoğu çocuğun “fantastik ve gerçek olanın eşit değere sahip olduğu bir dünyada yaşadığına” ve ölümün Moomin'lerin hayatlarını diğerleri gibi ziyaret ettiğine inanıyordu.

İlk Moomin kitapları, Pippi Uzunçorap'ın aynı anda ortaya çıkmasıyla gölgede kalan Finlandiya ve İsveç'te çok az ilgi gördü, ancak Jansson'un tamamen sakin olduğu anlaşıldı. İkinci kitabını birincisi basılmadan, üçüncüsünü ise ikincisi yayımlanmadan önce yazdı. Savaştan sonra işine renk geri döndü.

Özel Finli olmalarına rağmen, itiraz uluslararasıydı. Moominler Amerika'ya ayak bastı, İngiltere'deki gazetelerde yayımlandı ve Japonya'yı kasıp kavurdu. Bilim adamları Moomin felsefesini tartıştılar. Moominler ünlü oldukça büyüdüler ve şişmanladılar ve Jansson'un şöhretleriyle ilgili korkuları hikayelerinin teması haline geldi.

Bir arkadaşına şöyle yazdı: “İşler o kadar iyi gidiyor ki, beni aldatmaya devam etseler bile zengin olmaktan kendimi alıkoyamıyorum.” Moomin'ler tuhaf özellikleriyle neredeyse evrensel bir izleyici kitlesinin ilgisini çekti ve Jansson'un okuyucuları onları tanıdıklarını hissettiler. Yılda yaklaşık 2.000 mektup alıyordu ve aldığı her mektuba elle yanıt veriyordu.