Kitap Eleştirisi: Brittney Griner ve Michelle Burford'un yazdığı “Coming Home”

dunyadan

Aktif Üye
Küçük bir kızken babasını takip etti, bahçecilikten keyif aldı ve ona hayat felsefesini öğretirken arabaları nasıl tamir edeceğini öğrendi. Ancak lise son sınıftayken ortaya çıktığında, “Ben eşcinsel bir sürtük yetiştirmiyorum!” diye bağırarak onu evden gönderdi (Resmi olarak hiçbir zaman özür dilemedi ama yavaş yavaş “Gurur duyuyorum” diye açıkladılar. Pops'tan benimle gurur duyuyor ve sonunda barış içindeyiz” diye yazıyor.)

Griner, ortak yazarı Michelle Burford'un ustaca yardım ettiği Rus ceza sistemini – sefalet, hapishane psikiyatrlarının onun cinselliği ve uyuşturucu bağımlılığı iddiası hakkındaki sorgulamaları, gardiyanların gelişigüzel zulmü – canlı, sohbet diliyle anlatıyor. Aylarca gözaltında tutulduktan sonra, Moskova'dan 300 milden fazla uzakta bulunan Mordovya'daki 2 Nolu Ceza Kolonisi'ne gönderildi. Orada bir “askeri üniforma atölyesine” atandı ve günde on veya daha fazla saat boyunca – banyo molası olmadan ve öğle yemeği için sadece 20 dakika – paslı bir bıçak kullanarak halihazırda bazı vücutlarını etkilemiş olan kumaş parçalarını kesmek için çalışmaya zorlandı. mahkumların parmak arkadaşları.

Kışın bir kez elektrikler üç gün boyunca kesildi ve sıcaklık düştü; Hastalandı ve rastaları dondu. 1,90 metre boyuna göre çok kısa olan ve bacakları yatağın ucundan sarkan bir yatakta uyuyordu. Birkaç mahkum, gardiyanların sözlerini tercüme ederek ve moralini yükselterek onunla arkadaş oldu, ancak çoğu zaman kendini yenilmiş ve çaresiz hissediyordu.

Sonunda şanslıydı. Eşi Cherelle'nin de aralarında bulunduğu bir destekçi ordusu; onun temsilcisi; takım arkadaşları; WNBA; ve son olarak Başkan Biden bizzat onların serbest bırakılmasını savundu. Dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 10 ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı ve ABD'de 25 yıl hapis cezasını çekmekte olan Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edildi. Yeniden giriş zordu ve Griner, Cherelle'in çiftin ilk çocuğunu beklediği haberiyle şimdi yumuşayan çetin sınavının kalıcı etkisini dokunaklı bir şekilde anlatıyor.

Bu ayıltıcı raporu okuyan kişi, yakın zamanda orada hapishanede ölen Rus muhalif Aleksei Navalny'yi ve Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich ile hâlâ orada ve diğer ülkelerde tutulan diğer Amerikalıları düşünmeden edemiyor. İsimleri kitabın sonundaki listede yer alıyor.

Eve dön | Brittney Griner | Michelle Burford ile | Düğme | 320 s. | 30$