Kitap Eleştirisi: Buz Teacher ve Janet Bukovinsky Teacher tarafından düzenlenen “Arkadaşlar Arasında”

Editörler bir ses korosu oluşturdular. Bunlardan bazıları, bir zamanlar elit yayınevinin uçan V formasyonunda önde gelen pelikan olan Robert Gottlieb’in yanı sıra Nan A. Talese ve Morgan Entrekin gibi tanınmış editörlerdir. Ancak daha pek çoğu daha az biliniyor. Bu aynı zamanda iş dünyasının yanı sıra kitapçılar, çocuk kitabı yayıncıları, çok uzaklara yayılmış bağımsız yayıncılar, satış personeli vb.’nin seslerini de içeriyor.

“Arkadaşlar Arasında”nın tüm mutlu havasına güvenmiyorum. Her hikayeden düşen ilk şey korkudur. Ama ondan hoşlandım. St. Martin’s Publishing Group’un başkanı ve yayıncısı Jennifer Enderlin, bir makalesinde, 80’lerin sonunda yayıncılığa nasıl adım attığını ve kitlesel pazarda satılan bir korku romanına nasıl bulaştığını anlatıyor (bu romanı çok sevdiğini yazıyor, “beyaz” bir romanla). roman”). sıcak tutku) “Voodoo Fury” olarak adlandırıldı. İlk baskı 65.000 kopyaydı; bu bir futbol stadyumu için yeterliydi!

Ancak endüstrinin konsolidasyonu ve diğer faktörler nedeniyle kitlesel pazar kitapları yere düştü. Eczane ve süpermarketlerdeki dönen tel ciltsiz standlar ortadan kalktı. Sonra belirli bir okuyucu türü için Oprah’ın Kitap Kulübü geldi. Enderlin şöyle yazıyor:

Aniden kitaplar patates cipsi değil vitamin haline geldi. Sizi yükseltmek, bilgilendirmek ve diğer insanlarla tartışmak için vardılar. Judith Krantz’ın (“Siz sürtüklerden hangisi benim annem?”) “Prenses Papatya”sını ya da Jackie Collins’in bir romanını okumanın suçluluk duygusu artık moda değildi.
“Arkadaşlar Arasında” kitabını okumanız pek mümkün değil. En azından karton kapaklı olarak çıkana kadar bunu yapmanız gerektiğine ikna olmadım. Acımasız derecede büyük ve gelişigüzel doldurulmuş bir bavul gibi ölü alanlarla dolu. En renkli sözlü tarihlerden farklı olarak DJ gibi çalışan, malzemeyi karıştıran bir başkan yok. Katkıda bulunanlar yalnızca bir üniversite dergisinin “Notlar” bölümüne benzeyen makaleler sundular. Ancak Buz Teacher ve Janet Bukovinsky Teacher’ın editörlüğünü yaptığı bu kitap bir tutku projesidir ve bu hikayeleri kaybolmadan önce kağıda dökerek gerekli bir hizmeti yerine getirmektedir. Efemera (eski Publishers Weekly kapakları, reklamlar, vb.) birinci sınıftır. Ayrıca anlatılan güzel hikayeler de var.

Örneğin Random House’un yazı işleri müdürü Jason Epstein, o zamanki New York valisi Mario Cuomo’ya, Cuomo’nun karısının yeni anı kitabının bir kopyasını bir kitapçıda bulamadığından şikayet etmesi üzerine yanıt veriyor: “Vali, Homer kendi kitabını kitapçıda bulamadığı için hiçbir yazar yok.”

Bob Woodward’ın menajeri David Obst ile birlikte yürüdüğü ve sokakta bir kuruş gördüğü zamanı okuduk. Geleneksel olarak edebiyat acenteleri müşterilerinin gelirinin yüzde 10’unu alıyordu, ancak bu sayı giderek artıyor. Woodward eğilip parayı aldı. Sonra cebini karıştırdı, bir kuruş buldu ve onu meyveye uzattı.