Kitap Eleştirisi: Lottie Hazell'den “Piglet”

dunyadan

Aktif Üye
Domuz yavrusu, kaydeden Lottie Hazell

Lottie Hazell'in ilk romanı Piglet'i nereye koyacağını bulmak zorunda kalan kitapçıya yazıklar olsun. Konusu – bir kadının nişanlısı hakkındaki yıkıcı gerçeği öğrenmesi ve onunla evlenip evlenmemeye karar verirken aşırı yemeye başlaması – romantik bir komedi havası taşıyor, “kadın kurgusu”nun hafif pembe tonuna sahip, bu türden bir kitap olduğu için reddediliyor. Her ne kadar bunlar gerçek hayatta en büyük rolü oynayan konular olsa da, anlamsız ve önemsiz. Peki Piglet köpüklü, eğlenceli, unutulmaz bir şekerleme mi, yoksa daha güçlü, daha etli, ödüller ve hatta erkek okuyucular bile kazanabilecek türden “ciddi” bir kitap mı?

Bir kitapçım olsaydı herkese Domuz yavrusu satardım. Ben de korku hikayelerini bir kenara bırakmayı savunuyorum, özellikle de Piglet'in annesi, babası, kız kardeşi ve son olarak da kız kardeşinin erkek arkadaşının onu zorla gelinlik giymesi için tuttuğu sahne söz konusu olduğunda. Düğünün tek masrafı bu. onun işçi sınıfından olan babası örtülüyor. “'Burada ne oldu domuz?' dedi babası, onun gözlerine bakmadan aynada başını kaldırarak.” Hazell şöyle devam ediyor:

Domuzcuk babasının elinin yan tarafına baskı yaptığını hissetti; parmak eklemleri efordan sertleşmiş ve şişmişti.

“Bekleyemedin değil mi?” dedi ve gözlerini kapattı. “Kendine bile hakim olamadın mı?” Başını salladı. “Sen, bu elbise, açgözlülüksün,” dedi, sözleri öfkesiyle onu boşa çıkardı. “Senin sorunun ne ve daha fazlası, daha fazlası, daha fazlası?”
Hazell'in Piglet hakkında bize söylemediği çok şey var. Yaşını, boyunu, göz ve saç rengini ya da ne kadar süredir yemek kitabı editörlüğü yaptığını bilmiyoruz. Kitabın son sayfalarına kadar onun gerçek adını öğrenemiyoruz ve nişanlısının ihanetinin kesin doğası bize hiç anlatılmıyor, bu da kitaba bir alegori veya masal havası veriyor: Bir zamanlar bir yetim varmış. Bir prenses. Gelin. Veya Piglet'in kendisini tanımladığı gibi: “Kendisini olduğundan daha küçük gösteren bir elbise giyen uzun boylu, geniş omuzlu bir kadın.”

Hazell'in düzyazısı limon şerbeti kadar ekşi ve buzludur; Cümleleri kırbaç ve davulla gergin. Açıklamaya düşkün olduğu tek zaman Piglet'in yemek pişirdiği veya yemek yediği zamandır. Daha sonra metin, “haşlanmış ve üzerine parlak salsa verde serpilmiş yeni patatesler” gibi lezzetli açıklamalarla bereketli ve cömert bir hal alıyor. Ekmek ve iki çeşit tereyağı: konfit sarımsak, parmesan ve karabiber.” Ayrıca “sütlaç kadar kalın ve ipeksi, ancak zerdeçalla sararmış, kremayla rafine edilmiş daal ile doldurulmuş katoriler” ve “karides, pembe ve siyah ve parlak, üzerine kişniş serpilmiş, kasesinde dikenli duruyor.

İçinde bulunduğumuz anın ve yeni, son derece popüler kilo verme ilaçları sınıfının dışında “Piglet”i okumak imkansızdır. Bilim insanları ilaçların nasıl çalıştığını bilmiyor ama ne işe yaradığını biliyorlar: Yeme sesini bastırıyorlar. Diyet yapan kişinin iştahına göre hacmi azaltın. Açlığın düşman olduğunu ve bir kadının görevinin onu savuşturmak, kontrol etmek, savuşturmak ve bastırmak olduğunu söylemeye gerek yok – pek de gerekli görünmüyor -.