Kitap eleştirisi: Maria Hummel'den “Altın Mühür”

dunyadan

Aktif Üye
ALTIN MÜHÜR, kaydeden Maria Hummel

Maria Hummel'in yeni romanı “Goldenseal”, 1990 yılında Edith Morgan'ın 44 yıl sonra ilk kez eski bir arkadaşına verdiği bir sırla Los Angeles'a dönmesiyle başlıyor. Almanca konuşan Praglı bir ailenin şımarık tek çocuğu olan Lacey Weber Crane, bir zamanlar kadınlara ait olan gösterişli otelde artık inzivaya çekilerek yaşıyor. Edith'in gelişi düşüncesiyle o kadar gergin oluyor ki “vücudu ona ihanet ediyor, koltuk altları nemleniyor, ekşi nefesi dışarı atılıyor” gibi hissediyor.

Edith ve Lacey'nin hikayesi geriye dönüşlerle ortaya çıkıyor. Tanıştıkları New England kampı çoğunlukla lüks şehir çocuklarına hizmet veriyor. Edith “bedava bir ranza alıyor” çünkü babası bakıcılık yapıyor ve kendisi oraya asla uyum sağlayamıyor. Lacey aynı zamanda yabancı, “uzun boylu, kibirli, çaresiz ve güzel” bir Çek kızıdır ve “kampın türküleri ve şaka şarkıları sırasında diğerleri ona bağırırdı.” Edith ile aralarındaki farklılıklar onları 20 yaşına gelene kadar dostluk içinde birleştirdi. Lacey'nin gösterişli film yapımcısı kocasıyla karmaşık bir ilişkisi var.

Ne yazık ki, hikaye ilerledikçe Edith ve Lacey karmaşıklıktan çok az şey kazanıyorlar. Hummel, sanki karakterlerinin düzlüğünü telafi etmek istercesine, bazı manzara detaylarını ayrıntılı olarak anlatıyor – örneğin yenilenmiş oteldeki: “Eski Korint sütunları dekoru hâlâ süslüyordu, ancak yeni mobilyalar daha cesur ve daha şıktı.” Lacey'nin “sandalye koltuğu” sert beyaz deriydi. Bir arabanın kapısında oturmak gibiydi.”

Ancak otel odası daha az hareketli ve biz orada kalıyoruz, iki yarım karakter birbirine hakaret ediyor. Bu yaklaşım filmde işe yarayabilir – André Gregory ve Wallace Shawn'ın “My Dinner With André” filminin yayın süresi boyunca şakalarını yapmalarını çok daha uzun süre izleyebildim – ama Edith ve Lacey sanki bir Hollywood film yıldızının senaryosunu yazıyorlarmış gibi konuşuyorlar. Melodramları okuyun. Edith, “Demek canavar benim” diyor. “Bu senaryoda. Ve sen kraliçesin.”

Edith'in sırrını ancak kitabın sonunda öğreniyoruz. Bu kadar uzun süre boş bir otel odasında mahsur kaldıktan sonra, keşke ödülün daha erken gelmesini dilerdim.

Aynı zamanda Hummel daha fazla ilgiyi hak eden materyali de kaçırıyor. Çocukken Lacey her şeyi Edith'le paylaşıyor – “annesinin inancı dışında.” Lacey Yahudi olmaktan mı utanıyor yoksa Edith'in kararından mı korkuyor? Bu soruların cevaplarına sahip olsaydık Lacey'yi neyin harekete geçirdiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olurduk. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Lacey'nin ebeveynleri, kayıp akrabalarını aramak için Avrupa'ya gider; ancak çoğunlukla boşuna. Lacey sözlerini şöyle bitiriyor: “Annemle babam eve geldiler ve hayatlarının geri kalanında birbirlerinden ayrılamazlardı. Ama bir daha asla gülmediler.” Annemin Yahudi ailesi açıkça yok edilmişti; Papi'nin Yahudi olmayan ancak Almanca konuşan Çek ailesi de acı çekti. Romanda eksik olan, bu aile travmasının Lacey'nin şimdiki zamanı üzerindeki etkisidir; bu, monologlara eksik ivme kazandırmış olabilir.

Hummel, önceki romanı Anavatan'da, bir zamanlar sıradan vatandaşlar olan Nazi işbirlikçilerinin kararlarını ve pişmanlıklarını incelemek için aile mektuplarını inceledi. “Altın Mühür” de senaryosu ana sırrını açığa çıkarmaya doğru ilerlerken benzer şekilde karanlık bölgeleri keşfetmiş olabilir. Bunun yerine, bu roman daha çok Edith'in Cal ile uzun zaman önce paylaştığı senaryoya benziyor. Cal, filmi Hollywood yapımcılarına gönderdiğinde, görünüşe göre ilgisizlik nedeniyle filmi reddetmişler ve “kadınların ilişkisi arka planda, ön plan ise iyi bir intikam planı olabilir” diyerek reddetmişler. takip ettim ve bu komut dosyasına daha fazla katman ekledim.

ALTIN MÜHÜR | kaydeden Maria Hummel | Kontrpuan | 240 s. | 27$