Kitap İncelemesi: Charmaine Craig’in “Düşmanım”

dunyadan

Aktif Üye
DÜŞMANIMtarafından Charmaine Craig

Çağdaş edebiyat okuyucuları için 21. yüzyıl, anılara ve onların biraz ezoterik olsa da yakın kuzenlerine, ototeoriye ve otokurguya takıntılı bir dönemdi. Amerikalı yazar Charmaine Craig, son romanı My Nemesis’te iki kadın yazar arasındaki kurgusal ilişkiyi kronikleştirerek anıların karanlık alanını keşfediyor. Anlatıcı Tessa, kitapları boşanma, annelik ve “orta yaşın saçmalıkları” ile ilgili New York merkezli bir anı yazarıdır; Wah, Los Angeles’ta bir üniversite profesörüdür ve evlatlık kızının yurtdışında çocuk kaçakçılığı kurbanı olarak yaşadığı deneyimler hakkında kurgusal olmayan bir kitap yayınlamıştır. Wah’ın “iyi bir felsefe profesörü” olan kocası Charlie, kitaplarından biri hakkında Tessa ile iletişime geçtiğinde tanışırlar. Yarı cilveli bir yazışma başlar ve kısa süre sonra Tessa ve kocası Milton, Charlie ve Wah ile Bi Sahili’ne bir dizi bazen samimi ziyaretlere başlar.

My Nemesis iki çiftin hikayesi olarak başlasa da, Tessa nihayetinde zayıf ve yetersiz feminist olarak koruduğu ama aynı zamanda gözünü korkutmuş gibi göründüğü Wah ile gergin ilişkisine odaklanır. Tessa, “Güzel bir şey olsa da, onu bir hürmet ve düşmanlık karışımı buldum,” diye düşünüyor.

roman başlıyor medya res’te Tessa’nın çatışmanın doruk noktasında hatırladığı gibi: “Wah’ı kadınlara hakaret etmekle suçladığımda – ‘kadınlara hakaret’ benim talihsiz ifademdi – Los Angeles şehir merkezindeki şık bir çatı katındaki restoranda kocalarımızla oturuyorduk.” hikaye, Craig, okuyucuların Tessa’nın rahatsız edici itirafının bağlamı ve imaları okumaya devam etmeleri için yeterince ilgisini çekeceğine bahse giriyor.

Craig’in önermesinin mantığı mantıklıdır; Modaya uygun bir restoranda iş arkadaşına saldıran martini bağımlısı orta sınıf bir kadın, yeni bir HBO dizisinin sulu başlangıcı olabilir. Tessa ve Wah’ın annelik ve evliliğe farklı yaklaşımlarını düşünün, geçmişlerinden bahsetmeye gerek yok – Tessa beyazlığını Wah’ın Asyalı kökenleri hakkındaki ırkçı varsayımlarla defalarca karşılaştırır – ve “Benim Düşmanım” teması giderek daha karmaşık hale geliyor. Ne yazık ki, en umut verici temalar – cazibe, kimlik, rekabet, ihanet ve görünüşte Sisifos yaratıcılığı arayışı. Ve kişiler arası tatmin – çocuklar, komşular, kundakçılık şüphesi ve Albert Camus (Charlie ve Tessa’yı ilk kez bir araya getiren şey, Fransız varoluşçuya duyulan sevgidir) hakkında bir dizi dikkat dağıtıcı alt olay örgüsüne saplanmış durumda.

Hem yazı hem de yaşamdaki perspektifin sınırları üzerine derin veya şakacı bir şekilde kışkırtıcı bir meditasyona dönüşmek yerine, karakterlerin ilişkileri ve çatışmaları, anlatı rezonansından ziyade yakınlık ile bağlantılı hissediyor. En ikna edici anlar, okuyucudan anlatıcının bakış açısını ve dolayısıyla anı formunun tıkanıklıklarını sorgulaması istendiğinde ortaya çıkar. Wah’ın zengin yaşam deneyimlerini (Charlie ile yaklaşık 20 yıllık evliliği, 15 yaşındaki kızının üzücü geçmişi, Asya Çalışmaları bursu) erken yaşta öğrenmesine rağmen, Tessa Wah’ın basitleştirilmiş bir resmini çiziyor (“Orada olduğumu hissettim.” Çok hızlı uzanırsam onu ezebilirdim – bir kadının bu kadar kırılgan olması doğru değildi”), böylece kadınlar arasında daha incelikli bir anlayış potansiyelini baltalıyor.

“My Nemesis” in son üçte biri kendi kibirlerini haklı çıkarmak için bir yarış gibi okur. Kitap boyunca Tessa, kimliği sonuna kadar açıklanmayan gizemli bir okuyucuyu seslendiriyor. Tessa, “Wah ölmeden önce olanları anlatmamı istedin,” diye yazar, okuyucuyu Wah’ın trajik kaza sonucu ölümü konusunda uyarır ve Tessa’nın anıyı tamamlama motivasyonunu açıklar. Wah öldükten sonra, bir dizi yarı cilalı çarpıtmayla Tessa, Wah’ın Tessa hakkında yazdığı bir el yazması, “Benim Düşmanım” ve Wah’ın bir zamanlar kızının yaşadığı Kuala Lumpur’daki manastırdan bir rahibeyle yazışmalarını keşfeder.

Tessa’nın ya Wah’ın unvanını benimsediğinin ya da ona saygı gösterdiğinin açığa çıkması – Malezyalı bir rahibenin ters yüz ettiği fikrinden bahsetmiyorum bile. Sosyal hizmet görevlisi, ABD’de Tessa ile haftalık Zoom görüşmeleri için uygun olacak – biraz yapmacık görünüyor. Craig’in kitabının merkezinde yer alan güçlendirici ayrımlar – kişilerarası, kesişen gerilim; anı türünün yakından incelenmesi – abartılı bir olay örgüsüyle seyreltilir. “Düşmanım” kendi gizemlerini çözmek için o kadar çok zaman harcıyor ki, bu süreçte anlatım canlılığını kaybediyor.

Esmé Hogeveen bir sanat ve kültür yazarıdır. Çalışmaları Artforum’da yayınlandı, kitap forumu Ve Diğer yayınların yanı sıra The Los Angeles Review of Books.

DÜŞMANIM | Charmaine Craig tarafından | 192 sayfa | koru | 26 dolar