Kitap İncelemesi: Cristina Rivera Garza’dan ‘Liliana’nın Yenilmez Yazı’

Bu modern bağlamsallaştırma, Liliana’nın kendi yazılarında veya Rivera Garza’nın meslektaşlarıyla yaptığı röportajlarda ortaya çıkan meditasyonlardan ve anılardan çok daha anlamlıdır ve yine de Rivera Garza’nın anlatıyı neden Liliana ve arkadaşlarına bıraktığını anlıyorum: Bu kitapta , önemli olan dil eksikliğidir. Rivera Garza, Liliana ve arkadaşlarının Liliana’nın hayatı hakkında konuştukları parçalanmış, kapalı alanı göstererek, önlerinde duran şiddet hakkında konuşma fırsatlarının bulunmadığına tanıklık ediyor.

Aslında, Liliana hayattayken Liliana’nın durumu hakkında bilinenler hakkında Rivera Garza’nın ortaya koyduğu şey, modern bir kaşın kaldırılması için yeterlidir – Liliana’nın arkadaşlarına göre, Ramos’un bir silahı vardı; intiharla tehdit etmişti; kıskanmıştı. Liliana bir keresinde Ramos’a “hayırı cevap olarak kabul etme” demişti ve sayfalarca süren bir düşünce akışının ortasında güçlü bir şekilde “Bana ne olacağını bilseydin?” diye yazmıştı. kadın cinayetleri “tutkudan kaynaklanan suçlar” olarak sınıflandırılıyordu, Liliana’yı sevenler deneseler de bu riski fark edemezlerdi. Rivera Garza, hiçbirinin “tehlike belirtilerini fark etmemizi sağlayacak içgörüye ve dile sahip olmadığının” farkında.

Liliana gibi bağımsız bir kadının kendisini öldürecek bir ilişkiye nasıl girebildiği Liliana’nın babasına bu sorunun neden yanlış olduğunu gösterir. Bir keresinde, Liliana üniversiteden eve dönerken, babası onun dağınık görünümü hakkında Ramos’la tartıştı ve babası bunu bir saygısızlık işareti olarak aldı. Ama Liliana ondan kendisine güvenip geri adım atmasını istediğinde, o şu bilgeliğe boyun eğdi: “Özgürlüğe her zaman inandım, çünkü yalnızca özgürlük içinde neyden yapıldığımızı bilebiliriz. Sorun özgürlük değil. Sorun erkekler; şiddetli, kibirli, cani erkekler.” Onu güvende tutmak Liliana’nın sorumluluğu değildi. Şiddete başvurmamak Ángel González Ramos’un sorumluluğuydu. Rivera Garza’nın yerinde bir şekilde ifade ettiği gibi, “Kız kardeşimle benim aramdaki tek fark, hiçbir zaman bir katille tanışmamış olmamdır.” Rivera Garza, aynı zamanda “sizinle onun arasındaki tek farkın” da bu olduğunu söylüyor.

Doğru soru, bir erkek nasıl olur da bir kadın üzerinde şiddet yoluyla güç kullanmanın kabul edilebilir olduğunu düşünebilir? — doğru dili kullanmanın önemini vurgular. Bir erkek onsuz kendini nasıl eğitebilir? Son olarak, Rivera Garza’nın kitabı, karşı karşıya olduğu tehlikeler konusunda toplumu eğitmenin bir kadının sorumluluğunda olmaması gerektiğinden emin olmamı sağlıyor.

Katherine Dykstra, What Happened to Paula: An Unsolved Death and the Danger of American Girlhood kitabının yazarıdır.

LILIANA’NIN YENMAZ YAZI: Bir kız kardeşin adalet arayışı | Cristina Rivera Garza tarafından | Resimli | 305 sayfa | Hogart | 28 dolar