Kitap İncelemesi: David B. Auerbach’tan “Meganets”

Meganets: Kontrolümüz dışındaki dijital güçler günlük hayatımıza ve iç gerçeklerimize nasıl hükmediyor?kaydeden David B Auerbach

“Sadece bir kelime. Duyuyor musun?” dedi Bay Maguire Mezun (1967) filminde Ben Braddock’a. “Plastikler.”

Yirmi beş yıl sonra, huysuz bir kornocu, henüz bir e-posta adresi olmayan bir edebiyat öğrencisi olan beni, geleceğin sözde “hiper bağlantılarda” yattığı konusunda uyardı.

Şimdi David B. Auerbach yeni bir argo parçası ve hızlı hareket eden zamanlarımız için bir kitapla geliyor: “Meganets”. Bir iletişim sağlayıcısı ve bir yağmurlama sistemi de dahil olmak üzere birkaç şirketin zaten iddia ettiği kulağa kaslı bir terim. (Tabii bunu, Auerbach’ın bir zamanlar Microsoft’ta yazılım mühendisi olduğu Google’da öğrendim.) Ancak onun “Meganet” tanımı, esasen büyük bir ölümlüler ve bilgi işlem gücü bloğu, bir “insan-makine devi”. kimse tarafından kontrol edilmez. İnternet, kurgusal doktor ve bilim adamı Bruce Banner ise, sinsi ve biraz endişeli ama temelde iyi huyluysa, Meganet’ler inanılmaz Hulk’lardır, hırıltılı ve savunulamaz.

Metaverse’nin rakip konsepti, herkesin aklından geçen, yakın, yatırım yapılabilir bir dijital dünya vizyonu hakkında, ama özellikle Mark Zuckerberg, Auerbach biraz el kıpır kıpır, onu “korkunç derecede belirsiz” olarak nitelendiriyor. Ayrıca, o kadar da yeni bir şey yok. “Biz zaten aşırı sürükleyici bir çevrimiçi dünyada oynuyor ve çalışıyor değil miyiz?” diye yazıyor. “Bu dünya ‘Matrix’ olmayabilir, ancak tüm bağ dokusu zaten orada.”

Jenny Odell’in çiçeklerle dolu 2019’un en çok satan kitabı olarak adlandırdığı “fişten çekme” veya “Hiçbir Şey Nasıl Yapılmaz” hakkında tüm literatürün yanı sıra, “Meganets” Instagram, Reddit , Tiktok ve Twitter’da geçirdiğim zaman göz önüne alındığında beni derinden tedirgin etti. . facebook değil, Asla Facebook – Auerbach’ın dediği gibi “bir yanlış bilgi kaynağı”, “yanlış gerçeklerin ve çılgın teorilerin büyüdüğü, mutasyona uğradığı ve metastaz yaptığı bir petri kutusu” – Ex – Friends’in ne kullandığını görmek için ara sıra kullandığım Burner hesabı dışında.

Küçük, “özel” Instagram hesabım geçen yıl uzak bir ülkede girişimci bir bitcoin girişimcisi tarafından hacklendiğinde, tam anlamıyla paniğe kapıldım – özellikle de isimsiz bir varlık Insta’dan bir dizi ağır çekim video özçekim talep ettikten sonra. ve sonra hesabımı doğrulamak için başımı tavana bile eğerek reddetti.

Bu, geri çekilme sürecinden geçen bir doğrulama bağımlısının deneyimi miydi? Hayır, başka bir şekilde düşünelim: Bir meganet’te kapana kısılmıştım (özellikle Facebook’un ana şirketi Meta, Insta’nın sahibi olduğu için): orta yaşlı bir deniz kızı, veriler etrafımda yüzerken ve kendisi plankton gibi çoğalırken büyük çevrimiçi okyanusta dönüyordu. .

Bir X Kuşağı bile, Auerbach’ın kripto para birimleri hakkındaki kapsamlı bölümünde kendini rahat hissedebilir. Safça “gerçeklik ısırır” diye düşündük, ama burada “gerçeklik dallara ayrılıyor”, blok zinciri bir tırtıl gibi kendi üzerine ikiye katlanıyor.

Auerbach, Kenneth Burke, George Trow ve Shakespeare’den alıntı yaparak (yapay zekanın Elizabeth dönemi oyunu Arden of Faversham’ın yazarlığını belirleyememesine ilişkin bir tartışmada) makine dairesinde olduğu kadar edebiyat ve felsefede de evindedir. “Amazon’un, Grigol Robakidze’nin 2015’te basıldığı söylenen The Snakeskin adlı romanının mevcut bir nüshasından beni haberdar etmesini beş yıldan fazla bir süredir bekliyorum” diye yazıyor – ki bu yeniden tasavvur olurdu. 1928 tarihli bir Gürcü modern klasiği kulağa ilginç geliyor – “ama bu bildirimi asla almayacağım çünkü kitabın Amazon sayfası aslında hiç var olmayan bir kitabın mezar taşı.”

Daha önceki anı kitabı Bitwise’a göre Auerbach, Amerika’ya ilk olarak sohbette suratlar yazma yeteneği verdi. “Meganets” e böyle cevap verecek olsaydım, bu olurdu
😐
geçici bir anlayış eksikliğini maskeleyebilir. Bu son derece ilginç bir kitap, ancak okuyucuların ve yazarların Meganet’lerinin yarattığı ortalama “kullanıcı” için bazen anlaşılması zor bir kitap. Auerbach, Google+’nın başarısız deneyini (hatırladınız mı), Facebook’taki arama dizininin yanıtını ve Hindistan’ın ulusal tanımlama programı Aadhaar’ı hatırlamak büyüleyiciydi: “Birleşik, hükümet onaylı bir meganet”, diye yazıyor Auerbach. Farklı platformlarda dakikada kaç mesaj gönderildiğini ve paylaşılan fotoğrafları gösteren bir “Veri Bolluğu” çizelgesi, hayatın yeni birbirine bağlılığını sarsıcı bir hassasiyetle gösteriyor.

Ancak Auerbach, 2005 video oyunu World of Warcraft’ı kasıp kavuran Corrupted Blood adlı sanal bir salgını tarif ederken, “Corrupted Blood ile küresel bir mali kriz arasındaki mesafe sandığınızdan daha yakın” dedi. kullanıcı”. Yüzümde bir kapşonlu ile karanlık bir salonda kapana kısılmış hissettim. Çeşitli belirsiz motorlu taşıtları kullanarak CAPTCHA’ları çözmeye çalışmak gibiydi. (Neden hiç çiçek yok?)

“Bulut”, Auerbach’ın “metaverse” kadar belirsiz bulduğu bir terimdir ve yine de kendi metni oldukça yoğun bir şekilde sislidir – yine de ufku görmek için ara sıra kırılmaya değer; kendi felsefi kavrayışının parıltıları.

“Gücün hiçbir yerde olmadığı veya aynı anda her yerde olduğu, bunun da yardımcı olmadığı durumlarda, gücün gerçekten nerede yattığını arıyoruz.”

“İnsanlara istediklerini vermezsen, onlara ne verirsin?” (“İstediklerini asla bilmedikleri,” diye karşılık verdi Diana Vreeland.)

Ve bu Orwellci cehennemi hafifletmek için İncil’e benzeyen bir öneride: “Eğer Büyük Birader durdurulamıyorsa, onu boşuna öldürmeye çalışmaktansa gözlerine toz atmaya odaklanmalıyız.”

WiFi’mi al – lütfen!

Meganets: Kontrolümüz dışındaki dijital güçler günlük hayatımıza ve iç gerçeklerimize nasıl hükmediyor?, yazan David B Auerbach | Halkla İlişkiler | 339 sayfa | 30 dolar