Kitap incelemesi: Luis Alberto Urrea’dan “İyi geceler Irene”

dunyadan

Aktif Üye
Özellikle garip bir bölümde, Dorothy ve Irene harap bir evin bodrumundan çıkarken görülüyor: “Yerin üstünde, izleyen herkes için, dirilişlerinin ilk işareti Dorothy’nin çizmesiyle düşmüş bir saçağı tekmelemesiydi, A evi çöktü. iki kadının üzerinde, patlayan borulardan çıkan lağımda neredeyse boğuluyorlardı ve fareler yüzlerini ısırıyorlardı, ama ışığa adım attıklarında diyalogları rahatsız edici derecede kaygısızdı:

“Kahretsin,” dedi Irene.
Her şeye rağmen güldüler.
“Her şey nereye gitti?” diye sordu Dorothy.
Urrea’nın melodramatik imgelere karşı bir tutkusu vardır: sayfalarına kurşun sıkılmış bir Shakespeare kitabı, bir Fransız köyünün tüten harabelerinde yanan bir piyano çalan bir asker, Clubmobile’ın yanından geçen bir ambulans konvoyu, “çığlıklarla uluyan sirenler ve …” Araçlardan inlemeler geldi.” Okuyucu, Irene ve Dorothy’nin yüzlerindeki fare ısırıklarıyla ne yaptıkları (onlardan tekrar bahsedilmiyor) veya nasıl inledikleri gibi küçük eksiklikler ve tutarsızlıkları merak etmeye zorlanırsa feryat eden sirenler, karakterlerin kendileri gözden kayboluyor.

Bu sorun, savaşın dehşeti doruğa ulaştığında ve kadınlar “biri Weimar’ı, diğeri yokuş yukarı Buchenwald denen bir yeri gösteren iki işaret” ile karşı karşıya kaldıklarında daha da kötüleşir. Bir toplama kampını ziyaret eden herkes, Irene’in Dorothy’ye söylediği gibi, daha kadınlar ne göreceklerini anlamadan “tanımlayamadığım bir atmosfer” olduğuna inanmaya hazır olacaktır. Ancak Buchenwald’ınkine benzer bir şeyi onların gözünden görebilmek için kesinlikle bir karakterin bilincine dalmış olmamız gerekir. Aksi takdirde, kampın içeriğinin acımasız kataloğu – valizler ve ayakkabılar, sobalar, abajurlar, çizgili pijamalar içindeki bir deri bir kemik “hayaletler” ile dolu bir oda – Irene’inkini değil, yalnızca kendi tanıdık korkumuzu çağrıştırıyor.

Roman, Irene’nin deneyimlerine odaklandığında çok daha güçlü. Ocak 1945’teki Bulge Muharebesi sırasında, Irene ve Dorothy obüs kullanan topçulara bir şişe şampanya getirir. Dorothy bir el bombası atıyor ve sıra Irene’e geliyor. “Topçulardan biri onun koluna vurdu. “Hanımefendi,” dedi, “20 tane yapmış olmalısınız.” Kordonu çekmenin ne anlama geldiği gerçeği yavaş yavaş Irene’in aklına geliyor: “Ben ne yaptım?” diye soruyor.

Birçok savaş gazisi gibi, Irene ve Dorothy de sivil hayata döndükten sonra anılarını kendilerine saklarlar. Karşılıklı sessizlikleri, romanın tatmin edici sonunu yönlendiren motordur, ama aynı zamanda iki kadının ayrıcalıklı bir topluluğa katıldığının da kabulüdür. Urrea, Clubmobilers’ın hikayesini anlatırken bile, deneyimlerinin bazı kısımlarını orada olmayanlarla paylaşmanın hala imkansız olduğunu fark ediyor.

Rapid City’de kahve ve donut servisi yaptığı molalardan birinde, Irene tepeden uçan bir uçağı seyrederken ve rüyasında savaş pilotunu görürken, Dorothy ondan ikisine de göz kulak olması için yalvarır, “Irene, artık benim ailemsin.” … Ne dediğimi anlamalısın. Yani bizim Hikaye.”