Kitap İncelemesi: Matthew Pratt Guterl’den “Skinfolk”

dunyadan

Aktif Üye
SKINFOLK: Bir hatırlatmakaydeden Matthew Pratt Guterl

Bildiğim kadarıyla bir kez performans sergileyeceğim. “Chloé” dediğim bu şey türünün tek örneği; bir kez yaşar, bir kez ölür. Ama aynı zamanda bir bedene, bir zamana, bir sınıfa ve bir yere doğdum ve bu biyografik gerçekler benden önce gelen sosyo-politik bir anlam taşıyor. Tarihsel gösterenlerle tam olarak açıklanamam ama onlardan özgür de değilim. Yaşıyor olmak, bu iki hakikatle yüzleşmek, benlik ile toplum, iç ile dış, bireysellik ile çevre kesişiminde mücadele etmektir.

Bunu kabul etme işi zarif değildir ve çoğu zaman zorlayıcıdır. Ama edebiyat yardım etmek için burada. Gerçek ve hayali bireylerin daha geniş tarihsel anlarıyla nasıl karşılaştıklarını betimleyen harika bir anlatı, benim kendiminkiyle tanışma yeteneğimi geliştirebilir. Bu, her ikisini de ustalıkla işleyebilen bir yazar gerektirir. karmaşıklık sosyal dünya ve özgüllük içlerinde hareket eden bir karakterin. Matthew Pratt Guterl’in iddialı, entelektüel açıdan sorgulayıcı anı kitabı “Skinfolk” New Jersey banliyösünde çok ırklı, kısmen evlat edinilmiş bir ailede hayatını anlatmak – bu geniş etkiyi yaratma potansiyeline sahip, ancak konularını uzakta tuttuğu için yetersiz kalıyor.

Brown Üniversitesi’nde Afrika ve Amerika Çalışmaları Profesörü olan Guterl, 1970 yılında doğdu ve büyük bir aile hayalleri onları uluslararası evlat edinmeye götüren yakışıklı, idealist bir çift olan Bob ve Sheryl’in iki beyaz biyolojik çocuğundan ilki. 1972’de Bug, Kore’den evlat edinildi. İkinci bir beyaz biyolojik çocuk olan Mark, 1973’te doğdu. Vietnamlı bir anne ve Afrikalı-Amerikalı bir asker babanın kızı olarak Saygon’da doğan Bear, 1975’te dünyaya gelir. Yarı Koreli, yarı beyaz Anna, 1977’de Seul’den evlat edinildiğinde 13 yaşındaydı. Sonuncusu, 1983’te evlat edinilen, siyahi ve Güney Bronx’lu 6 yaşındaki Eddie.

Önsözde, aile içi taciz ve travmaya dair distopik bir anlatı beklemememiz söylendi. Bob ve Sheryl çocuklarına iyi bakar, onlara tapar, onları destekler ve kutlar. Çocukların çocuklukları aile yemekleri, deniz tatilleri ve garaj yollarındaki araba “filosunu” elde yıkamakla geçirilen Pazar öğleden sonraları ile doludur. Ancak dünya ve tehlikeleri tehdit ediyor.