Kitap İncelemesi: Mona Simpson’dan “Nişan”

Diane, görünüşe göre “görünürde herhangi bir plan olmadan” park benzeri kampüsüne atılan devasa bir hastane olan Orchard Springs’e kabul edilir. Aynı şey, yaklaşık 75. sayfaya kadar dolambaçlı, amaçsız bir havaya sahip olan “Taahhüt” için de söylenebilir. Simpson, şaşkın bir şekilde Walter’ın hayatının ayrıntıları üzerinde duruyor, ardından kısaca Linas’ı araştırıyor (o 16 yaşında, onur derecelerinde bir üçüncü). Diane’in çocuklarına beden eğitimi dersinde tanıştığı bir kadının adresini kullanmayı öğrettiği bir okul olan Pali Lisesi’nde). En küçüğü olan Donnie iki kez ihmal edilir – önce annesi tarafından, ardından kitabın çok sonraki bölümlerine kadar onu çoğunlukla görmezden gelen Simpson tarafından.

Ancak Diane düzgün bir doktorun gözetiminde olduğunda, Commitment’ın yolu netleşir: Bu bir hayatta kalma hikayesidir. Walter, Lina ve Donnie kendilerine nasıl bakacaklarını bulmalıdır. Bazen iyi olacaklar; bazen kıpırdanırlar. Ara sıra bir ekip olarak çalışırlar, ancak çoğu zaman bir güneş sistemi modelini benimserler ve ay olan Julie tarafından eksenleri üzerinde sabitlenirken (Diane, günlük hayatından ne kadar uzakta olursa olsun) güneşin etrafında dönerler. . Alaycı bir okuyucu, Julie’nin bencil olmamasını fazla rahat bulabilir; Bunu ilham verici buldum ve onun hakkında daha fazla şey öğrenmek istedim. Bunun yerine, havadar, iyi aydınlatılmış hastanelerin hastalar üzerinde iyileştirici bir etkisi olabileceğine inanan Quaker psikiyatristi Thomas Story Kirkbride hakkında çok şey öğrendim. O da ilginçti.

Simpson, Walter, Lina ve Donnie’yi yetişkinliğe, üniversite derecelerine ve ilk aşklara ve ruh ezici işlere, Los Angeles’tan New York City’ye mimarlık, sanat ve ebeveynlik alanlarına kadar takip ederken sınırsız zamana ve sayfalara sahip görünüyor. Walter ve Lina, sanki bir heykel ya da bina üzerinde kontrol sahibi olma şansı, aile hayatlarının sallantılı temelini dengeleyecekmiş gibi, yetişkin hayatlarını güzelliğin yaratılması ve yok edilmesi etrafında inşa ederler. Simpson, diğer pek çok konunun yanı sıra 1980’lerde Pacific Palisades ve Manhattan galeri sahnesinin gelişimini net bir şekilde araştırdı ve emeklerinin meyveleri, zaten kapsamlı olan bir hikayeye doku katıyor.

Donnie’nin yörüngesi, kardeşlerinden daha az belirgindir. Rüzgar onu nereye götürürse oraya uçar; Simpson, “Bela onun doğal yaşam alanı haline geldi” diyor. Tabii ki, “lisedeki herkes annesine ne olduğunu anlamıştı. Hiç söylememişti ama biliyorlardı. kızlar istedi Bunun hakkında konuşmak, sesleri acınası, elleri hevesli.” Donnie’nin uyuşturucu bağımlılığı göz ardı edilemeyecek kadar büyüdüğünde, Azize’ler uzun süredir kaçındıkları işi sonunda yapmak zorunda kalır. Terapi dili benim; Simpson asla bu kadar ısrarcı olmazdı. Dili, hem etkileyici hem de çıldırtıcı bir kol boyu kalitesiyle, utangaçlık noktasına kadar incelikli.