Kitap İncelemesi: Natalie Haynes’in “Taş Körlüğü”

Adil olmak gerekirse, Stone Blind’deki bazı tanrıçalar, Athena’dan başlayarak tanrılardan neredeyse hiç daha sempatik değiller. Bir de Etiyopya’nın ölümlü kraliçesi Cassiope var; o, Mommie Dearest’deki Joan Crawford gibi o kadar kendini beğenmiş ve bencil olduğunu kanıtlıyor ki, bir grup kinci deniz perisi olan Nereidler, kızının hayatı şeklinde bir fedakarlık talep ediyor. Ancak zavallı Medusa’nın kafası başka bir zehirli adam tarafından kesilene kadar – bilgisiz ve naif, ancak şiddetli ve duygusuz Perseus – okuyucular, Medusa’nın kalbi kırık kız kardeşleriyle ağlarken ataerkiyi kınamak zorunda hissedebilirler.

Ancak kitap tamamen gözyaşı ve kan dökülmesinden ibaret değil. Haynes ayrıca tanrılarına uyguladığı nefis tuhaf bir mizah anlayışına sahiptir. Burada Zeus, her zaman kıskanç olan karısının nerede olduğunu boş boş düşünür: “Hera’nın en sevdiği kızlardan birini ineğe, gelinciğe ya da her neyse ona dönüştürmekle meşgul olduğunu varsaydı.” Sonra Athena, bir ölümlüyü tanrıların yanında savaşmaya ikna eder. devlere karşı bir savaş: “Eğer ölürsen, bir takımyıldızın olması için sana bir söz vereceğim. Söz.”

Daha az inandırıcı bir şekilde, Haynes’in düzinelerce kısa bölüme yayılan çoklu bakış açıları sağlama taahhüdü, okuyucunun kafasını karıştırmasa da yönünü şaşırmasına neden olabilir. Stone Blind’in bildiğim kadarıyla bir zeytinlik, bir karga ve nihayet kopmuş bir kafa hakkında kısmen anlatılan ilk roman olduğunu söylemek yeterli.

Perseus’a karşı bu Jeremiad’da olduğu gibi, Haynes’in neredeyse romandan tamamen ayrıldığı anlar da vardır: “Perseus’un bir kahraman olduğu fikri, o zamandan beri gücendiğim bir fikir – onun ne kadar süredir orada olduğunu bile söyleyemem. , diye yazıyor yarı ölü Medusa’nın sesiyle. “O kibirli ve şımarık. … O küçük, gaddar bir haydut.” Kitabın sonunda okuyucu, yazarının mitolojiyi ciddiye almakla kalmayıp bir şekilde kişisel algıladığından da şüphelenebilir.

Kabul ediyorum, fantazi hiçbir zaman en sevdiğim tür olmadı. Ama bu ölümden sonraki yaşamla işim bittiğinde cri de coeur, kendimi daha akıllı hissettirdi ve yazıldığına sevindim. Ayrıca o kadar heyecanlıydım ki ilk dövmemi yaptırmak için çok mu yaşlıyım diye merak ettim.

Lucinda Rosenfeld, en son Class olmak üzere beş romanın yazarıdır.

taşkörü | Natalie Haynes tarafından | 370 sayfa | Harper/HarperCollins Yayıncılar | 30 dolar