Kitap İncelemesi: Raja Shehadeh’den “Babam ve Ben Arkadaş Olabilirdik”

dunyadan

Aktif Üye
BABAM İLE ARKADAŞ OLABİLİRDİK: Bir Filistin hatırası, kaydeden Raja Shehadeh

Rembrandt’ın 1657’de yaptığı ‘Sanatçının Oğlu Titus’, hem gerçek özneyi hem de sanatçının çocuğun yüzünde yansıdığını gördüğü benliği temsil eder. Raja Shehadeh’in “We Could Been Been Friends, Babam ve Ben” adlı eseri de çifte portredir. Birkaç konuyu bir araya getirmeyi başaran ince bir cilt: kendi kuşağının en zorlu Filistinli avukatlarından biri olan yazarın rahmetli babası Aziz Shehadeh’in biyografisi; ortak mesleklerine ve amaçlarına rağmen iki adamın neden daha yakın olmadıklarına dair şefkatli bir keşif; ve birlikte daha fazla zaman geçirmelerine izin verilseydi neler olabileceğine dair dokunaklı bir ağıt.

Kitapta geçmiş ve bugün olmak üzere iki bakış açısı var. 1948’de Filistin’in kıyı kenti Yafa’nın yerlisi olan Aziz, İsrail güçleri tarafından sınır dışı edildi. Sayısız kişiyle birlikte evini ve işini kaybetti ve önce Ramallah’ta sonra Ürdün’de mülteci oldu. Kariyerinin geri kalanını İsrail işgaline ve Filistinliler üzerindeki İngiliz-Ürdün kontrolüne direnmeye adadı. Filistinli mültecilerin geri dönüşüne ilişkin bir Birleşmiş Milletler kararının uygulanması için çalıştı ve 1954’te bazı varlıklarının serbest bırakılması için dönüm noktası teşkil eden bir davayı kazandı. (Bağımsız ruhu ve öngörüsü ona ne İsrail’de ne de Filistin Kurtuluş Örgütü içinde pek fazla arkadaş kazandırmadı.) Londra’da, Londra’daki milletvekillerine Ürdün ordu komutanı Sir John Bagot tarafından tutuklulara yapılan işkence hakkında Glubb’a bir not sundu. Yaz ortasında, Ürdün’deki demokrasi yanlısı faaliyetleri nedeniyle İngilizler tarafından Ürdün çölünün derinliklerinde inşa edilen bir hapishanede birkaç ay hapis cezasına çarptırıldı.

2 Aralık 1985’te Aziz Shehadeh, Ramallah’ta öldürüldü. Oğlu, insan hakları örgütü Al Haq için yabancı bir görevdeydi. “Bir deli gibi eve koştum” diye yazıyor, “paramparça, kafam karışmış, geri dönülmez bir şekilde suçlu.”

Koşullar belirsizliğini koruyor ve oğul adalet için savaşmaya devam ediyor. “Cinayetten otuz yedi uzun yıl sonra,” diye yazıyor, “babamı kimin öldürdüğü ve İsrail polisinin neden soruşturma tamamlanmadan davayı kapattığı konusunda hala onay bekliyorum.”

Aziz Shehadeh, ölümünden kısa bir süre önce arşivlerini düzenlemişti, ancak oğlu onları aramaya dayanamadığı için kabine otuz beş yıl boyunca kapalı kaldı – Raja Shehadeh neredeyse öldüğü zamandaki babası kadar yaşlıydı. . Sonunda açtığında, önemli yasal davaları, yayınlanmış ve yayınlanmamış makaleleri, kişisel mektupları içeren ve hepsi büyük bir özenle korunan – sanki umutlu ve ilgisini bekliyormuş gibi – bir hazine hazinesi buldu.

Burada kitap, hüzünlü başlığını trajik bir şekilde kusurlu bir şekilde yerine getiriyor: Babanın işine gösterdiği titiz özen, oğlunun sarsılmaz ilgisiyle karşılık buluyor. Bu bir çeşit arkadaşlık. Hayatta oğluyla duygularını nadiren paylaşan Aziz Shehadeh, en mahrem halini gazetelerinde ortaya koymaktadır. Ve oğlunun alçakgönüllülüğü, onu babasının cesareti ve başarılarıyla gereğinden fazla gurur duymaktan alıkoysa da, bir meslektaşının hayranlığını hissetmekten kendini alamadığı anlar vardır.

“İşgalden birkaç ay sonra babamın Nakba’dan önce satın aldığı araziyi aramak için Yafa’nın güneyine gittiğimiz günü hatırlıyorum.” “Yolda ne kadar sakin ve kasvetli olduğunu hatırlıyorum. İlk başta mülkün tam yeri konusunda biraz kafası karışmış gibi göründü, ancak bulması uzun sürmedi. Sanki dönüşünü bekliyormuş gibi boştu. Bunu bize arabadan gösterdi, sonra tek kelime etmeden araçtan ayrıldı. Ülke, Akdeniz’e bakan bir burnun üzerinde bulunuyordu. Oraya doğru gitti. Bizi onunla gitmeye davet etmedi, biz de ona katılmayı düşünmedik. … Durduğunu, başını kaldırıp denize baktığını gördük. Uzun süre kalmadı ve geri döndüğünde hâlâ sessizlik içindeydi.”

Mülksüzleştirmeyle ilgili bir kitapta “hırsızlık” kelimesi yalnızca iki kez geçer; her iki durumda da yazarın ailesininkine benzer bir kaderle karşılaşanlara atıfta bulunur. Ancak burada Shehadeh, suçun kendisinden çok geride bırakılan kanıtlara odaklanır.Bu anlamda, babasının mirası geçmişe ve bugüne ışık tutar. Son derece kişisel ve tarihsel olarak önemlidirler.

“Yıllar sonra, İsrail’in dünyamızı dönüştürmesinin bir sonucu olarak yaşadığım duyguların, babamın 1948’den sonra yaşadıklarına benzemesi gerektiğini anladım” diyor. “Yine de bunun hakkında hiç konuşmadık, deneyimlerimizdeki benzerlikler de bizi yakınlaştırmadı.”

Yazar, duygusallık veya basit cevaplarla dikkatini dağıtmayı reddediyor. Zamanın darlığının ve yarıda kesilme tehlikesinin farkında olan bir adam gibi ölçülü, ekonomik ve gerçeklere dayalı bir düzyazı yazar. Barışla sadece savaşa bir alternatif olarak değil, aynı zamanda uyum ve yaratıcılık için bir tohum olarak da ilgileniyor. Shehadeh, ahlaki berraklığı ve kalbinin teşhiri, kendini sorgulaması ve milliyetçi mit ve kibir fırtınalarında bireyin deneyimine odaklanma ısrarıyla Ghassan Kanafani ve Primo Levi gibi yazarları anımsatıyor.

Shehadeh’in kitaplarında her zaman simgesel nesne vardır. “Strangers in the House” (2002) filminde, ailenin çalınan evi gece tepenin üzerinden parlar. “Filistin Yürüyüşleri”nde (2007) atalardan kalma manzara – Raja Shehadeh hevesli bir gezgindir – artık kontrol noktaları ve yasa dışı yerleşimlerle yaralanmış ve parçalanmıştır. Arkadaş Olabilirdik, Babam ve Ben’de babasının arşividir. İşleri, derin bir insanlıkla, İsrail işgalinin gölgesinde yaşanan bir hayatın iniş çıkışlarının izini sürüyor. Sonuç, mülksüzleştirme ve işgalin nasıl sadece yasal veya siyasi koşullar olmadığını, belki de daha derinden psikolojik ve duygusal koşullar olduğunu gösteren sakin ve samimi bir kitap oldu.

Hisham Matar’ın Dönüşü, 2017 Pulitzer Biyografi veya Otobiyografi Ödülü’nü kazandı.

BABAM İLE ARKADAŞ OLABİLİRDİK: Bir Filistin İncelemesi | Raja Shehadeh tarafından | 131 sayfa | Resimli | Çeşitli Basın | $22.99