Kitap İncelemesi: Ricardo Nuila’nın “Halk Hastanesi”

Ben Taub, dünyanın en büyük sağlık tesisleri yoğunluğu olan Teksas Tıp Merkezi’ni oluşturan 31 tesisten biridir, ancak sağlık hizmetlerinin açıkça bir insan hakkı olarak kabul edildiği, herkesin kapılardan girip bakım alabileceği en önemlisidir. , ödeme gücünden bağımsız olarak.

Halk Hastanesi’nin kalbinde, on yılı aşkın bir süredir tıp öğrencisi, asistan ve şu anda Ben Taub’da doktor olarak görev yapan Houston yerlisi Nuila, basit ama temel bir soru soruyor: “Neden bazı insanlara fayda sağlıyor? Diğerleri hariç tutulurken Amerika’da sağlık hizmeti?” Cevabı da aynı derecede basit: Çünkü Amerikan sağlık sisteminin birincil amacı para kazanmak, nokta. Hastalığı önlemek ve insanları güçlendirmek gibi diğer şeyler olabilir ve olacak, ancak ancak ilk hedefe ulaşıldıktan sonra. Ayrıca görünüşte cesur bir fikir sunuyor: Ben Taub, değişim için bir model olarak hizmet etmelidir.

The People’s Hospital’da Nuila bu ana tezi eve getiriyor. Hastanelerin, sağlık sigortası şirketlerinin, büyük ilaçların ve kar amaçlı doktorların iç içe geçmiş ipliklerini çözdü – “Medicine, Inc.” – hepsi iş mekanizması yoluyla hastalıkları çözme hedefinde birleşmiştir.

Öncelikle beş Ben Taub hastasının hikayelerine odaklanarak, noktalarını titiz ve şefkatli ayrıntılarla insancıllaştırıyor. Pek çok tıbbi anlatı çirkin oyunsonuna odaklanır: en kötü hallerinde çok hasta insanlar – korkmuş ve yalnız, kağıt hastane önlükleri içinde, vücutları iflas etmiş, bazen korku ve hastaneye yatış travmasının getirdiği bunamadan mustarip. Arka plan hikayeleri, topluluk, aile olmadan vaka çalışmaları olarak görünürler. Romanları McSweeney’s, Guernica ve Best American Short Stories antolojisinde yer almış yetenekli bir yazar olan Nuila, değer verdiği insanların kötü durumunu anlatırken bunun yerine geriye doğru çalışmak için zaman ayırıyor.

Bir burger zincirinin müdürü olan Stephen’ın şirket sigortasına o kadar yetersiz kaydolmasıyla başlar ki, kendisine kanser teşhisi konulan acil servise ön ödeme yapmak zorunda kalır. Yüksek riskli hamileliği onu bu ülkenin anne ölüm krizinde neredeyse bir istatistik haline getiren yedi yaşındaki zenci bir anne olan Ebonie var. Sağlıklı bir üniversite öğrencisi olan Christian, perakende işinin sunduğu sağlık sigortasına karşı karar verdi, ardından aylarca diz ağrısı teşhisi için araştırma yaptı ve sonunda tedavi için Meksika’ya gitti. Geronimo, hepatit C ve şeker hastalığına bağlı karaciğer yetmezliği olan 36 yaşında bir kişidir ve dar engellilik kontrolü onu Medicaid’den diskalifiye etti ve onu hayat kurtaran bir naklin ulaşamayacağı bir yere koydu. Son olarak, kansere bağlı bir komadan uzuvları kurumuş, yanmış odun gibi görünen çok kötü bir yanıkla uyanan El Salvadorlu bir göçmen olan Nuila Roxana ile tanıştırıldık. Sigortası veya yeşil kartı olmadan, kollarını ve bacaklarını kesebilecek bir doktor bulmak için aylar harcadı.