Kitap İncelemesi: Sabrina Orah Mark’tan “Mutlulukla”

HAPPY: Masallarla dolu kişisel bir hikaye, kaydeden Sabrina Orah Mark

Bir noktada, çocukken okuduğunuz peri masallarının inanılmaz derecede ileri görüşlü olduğunu fark ediyorsunuz. Günlük hayatın kümülatif saçmalığı bilincinizi çarpıtırken, tanıdık olay örgüleriniz her yerde ortaya çıkıyor. Sabrina Orah Mark, yeni deneme derlemesi “Mutlulukla”da “Peri masallarının kendisi de iyi bilinen yollardır” diye yazıyor. “Bana annelik ve evlilik ve Amerika ve hava durumu ve yalnızlık ve başarısızlık ve miras ve aşk konusunda rehberlik etmesi için peri masallarını birbirine bağlıyorum.” Tarih ve gerçek ıstırap verici bir şekilde tartışıldığında, kişinin çocukluğunun ilkel metinlerine geri dönmesi mükemmel bir anlam ifade ediyor.

Gerçeküstü kısa öyküleri ve şiir koleksiyonlarıyla tanınan Mark, 2018’de The Paris Review Daily için peri masallarından ilham alan kişisel denemeler yazmaya başladı. O ve kocası, memleketleri Brooklyn’den uzakta, Georgia, Atina’da “büyük olasılıkla İç Savaş atlarının kemikleri üzerine inşa edilmiş bir evde” yaşıyorlar ve yükselen anti-Semitizm döneminde iki siyah Yahudi oğlunu büyütüyorlar. Bu ev içi neşe ve uyumsuzluk deneyimi, en son 2021’de, Amerika’nın Covid-19 kilitlenmesinin birinci yıl dönümü civarında yayınlanan 25 makaleyi doğurdu. Başka bir parçayla birlikte “Mutluluk” u oluştururlar ve çağdaş yaşamın hem mutlu tesadüfünü hem de ihanetini gözler önüne sererler.

Denemeler, doğrudan hitap ve itirafın mahremiyetini çağrıştırıyor. Oğullarından biri Fındıkkıran performansında pijamasını giyiyor. Mark, izleyicilerin kıyafetleri hakkında aşağılayıcı bir şekilde yorum yaptığını duyduğu yer. “Hepimizin rüya kılığına girmiş bir kabusun içinde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum” diye yazıyor. “Hepimiz mışıl mışıl uyuyoruz. Uyku saatimizin çoktan geçtiğini. Ama onun yerine bir şey söylemiyorum.” Yorumların hızla art arda arttığı sayfada böyle bir isteksizlik göstermiyor.

Toksik bir eski sevgiliyi manipülatif bir büyücü olarak hayal eden Mark, genç aşk, büyücülük ve sarı tuğlalı yolun aldatmacası üzerine derin derin düşünür. “Kendimi sihirbazdan uzaklaştırdığımı söylemek istiyorum” diye yazıyor. “Yazdığım her kelimenin, aldığım ve arkamda bıraktığım başka bir sarı tuğla olduğunu söylemek isterim. Ama bu doğru değil. Yürüdüğüm yol bir sarmal. Ortada da bir yığın taş var. Bir kez baktım ve oğullarım üzerine tırmandı. Bu gerçek bir hikaye. Dizleri sıyrılmıştı ve yanakları kızarmıştı. Zirveye vardıklarında, ‘Ders alıyor muyuz?’ diye sordular.” Önünüzdeki pek çok yanlış dönüşe rağmen, sonunda sonsuza kadar mutlu olacağınız gerçeğini bilmek güven verici. Ama önce hiçbir yere götürmeyen sarı tuğlalı yolları takip etmek gerekli mi? Kaybolmanın bir dersi var mı?

Mark da soru sormaya devam ediyor, zamanla incelen bir cihaz. Ancak peri masalları doğası gereği tekrarlayıcıdır ve soruları ve döngüsel dili (“Ev hakkında yazmak istiyorum ama onu sürekli açlıkla karıştırıyorum. Açlık hakkında yazmak istiyorum ama onu sürekli evle karıştırıyorum”) stilistik ritimlerini yansıtıyor aksi .

Külkedisi ve Pamuk Prenses’e eziyet eden şeytani üvey annelerle karşı karşıya kalan Mark, hem üvey kız hem de üvey anne olarak kendisine de yakından bakar. “Peri masallarının kalıcı olmasının nedeni, kendimize aynı anda hem şeffaf hem de yansıtıcı olan bir camdan bakmamıza izin vermeleridir” diye yazıyor. “Kendimizi içten dışa ve dıştan içe görmemiz için bize çifte bakış veriyorlar ve rollerimizi kalbimizde büyüyen küçük canavar parçalarına odaklanacak kadar abartıyorlar.” Hepimiz başkalarının kabuslarında suç ortağıyız ve hikayeler bize peşinden koştuğumuz kişilerle empati kurma fırsatı verir.

Çocukları büyürken “Dişlerini kurtarıyorum ama gözyaşlarını değil” diye yakınıyor. Bir gün diş perisine inanırlar; Ertesi gün, bunu yaptıklarını itiraf etmekten utanırlar. Ancak Mark, peri masallarının gerçekliği çarpıtmaktan çok hayatın saçmalığına zarafet, mizah ve ciddiyetle odaklandığını keşfeder. Denemeleri, bize yetişkinlikte öğrettikleri dersleri ortaya koyuyor.

Lauren LeBlanc, Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği’nin yeni yönetim kurulu üyesidir.

HAPPY: Masallarla kişisel bir hikaye | Sabrina Orah Mark tarafından | 224 sayfa | rastgele ev | 27 dolar