Kitap incelemesi: Siddhartha Deb’in “Dünyanın Sonundaki Işık”

dunyadan

Aktif Üye
Okuyucu gibi Bibi de ipuçlarını çözmekte zorlanıyor. “Bazen gerçek her yerdedir”in farkındadır… Okumak istediğiniz hikayeler, sizi cezbeden yerler.” Sibernetiğin – makinelerde olduğu kadar makinelerde de karmaşık, kendi kendini düzenleyen iletişim sistemleri olup olmadığını merak ediyor. canlı varlıklar – şifreli metin mesajları, bulutlardaki müstehcen şekiller ve birçok garip olay. “Yapay zekalar ve dünya dışı yaratıklar,” gezegenin yıkımının yakında olduğunu biliyorlar ve “kendinin farkında olan sistemleri, süper silahların gösterilmesi, fosil yakıtların çıkarılması, okyanuslar yükselirken aralıksız kâr ve güç üretimi karşısında dehşete düşüyor” ve… Enver ölür, “Balıkçı kendini asar.”

Kitabı elimden bırakırken, kenarları artık hızla ufalanan, canlı, anlamlı bir rüyadan uyanıyormuş gibi hissettim. Bu his tatmin edici olmamalıydı ama değildi; Bunun yerine, Deb’in hayal gücü ve keskin düzyazı beni etkiledi. Anlatımının halüsinasyon niteliği bana William Burroughs’un Çıplak Öğle Yemeği’ni hatırlatırken, kıyamet senaryosu bana Cormac McCarthy’nin Blood Meridian’ını hatırlattı.

Ancak bu roman kolay sınıflandırmaya meydan okuyor. Yazar kitabı, editörü olduğunu tahmin ettiğim, “bunu yazarken bana ne içtiğimi soran” adama ithaf etmiş ve ayrıca “guspetiyalar her yerde.” Guspetiyas terimi – “işgalciler” anlamına gelen – bazı Hindu milliyetçi politikacılar tarafından Assam gibi eyaletlerdeki Müslümanlara atıfta bulunmak ve onları sınır dışı etmekle tehdit etmek için kullanıldı. The Light at the End of the World’deki bir ana motif, tıpkı Bibi’nin Delhi sisi hakkındaki tanımı gibi, mevcut Hint şovenizminin yerle bir edilmesidir:

Eski, çok kullanılan bir tuvalin izlerini silen bir fırça, sokaklar, arabaların silinmesi… parlak saçlı sunucunun kötülüğü, maskeli başbakanın banal kötülüğü, 20. yüzyıl harabeleri, 16. yüzyıl kalıntıları, silme, 11. yüzyıl kalıntıları ve MÖ 3. yüzyıl kalıntıları. zaten yok edilmiş bir manzarayı ve her yönden başarısız olmuş bir ulusu yok etmek.
Deb, 2011’de beğenilen kurgusal olmayan kitabı The Beautiful and the Damned: A Portrait of the New India’yı araştırırken alt kıtayı dolaştı. Yeni romanının her sayfasında, kentsel beton ve kırsal inek yollarında yürüyen, şok edici siyasi entrikalara tanık olan, endüstrinin köhne karnına dokunan ve kalabalık, asi Hindistan ulusunun aşırılıklarını deneyimleyen bir yazarın otoritesi hissediliyor.

Romanın şanlı bir geçmişi çağrıştırması, ütopik bir geleceği ima etmesi ve gerçeklikle çelişmesi, yazarın tam da bu konuda otoriter bir hükümete karşı çıkma biçimi olabilir. Deb’in aklında başka sorunlar da var gibi görünüyor: Yapay zeka dilimizi, metnimizi, görünüşümüzü ve varlığımızı gerçekte olduğundan daha iyi hale getirebiliyorsa, o zaman biz kimiz? Bu sırada zehirlediğimiz gezegen bize karşı dönüyor. Yazarın niyeti ne olursa olsun, başka hiçbir şeye benzemeyen bir macerada yer aldığım için kendimi ayrıcalıklı hissettim.