Kitap Kulübü: Barbara Kingsolver'ın yazdığı “Demon Copperhead” hakkında konuşalım

dunyadan

Aktif Üye
Abone olmak: Apple Podcast'leri | Spotify | Nasıl dinlenir

Barbara Kingsolver'ın, Charles Dickens'ın çağdaş Appalachia'daki öyküsünü anlatan ve yoksulluktan hırsa ve opioid bağımlılığına kadar çeşitli temaları ele alan “David Copperfield”ı yeniden yorumlayan romanı “Demon Copperhead”, kitap incelemesinde 2022 yılının en iyi 10 kitabı arasında yer aldı. Ve – gerçek bir bakır kafanın aksine – “Şeytan Bakır Kafa”nın bacakları var: Pek çok okuyucu bize bunun 2023'teki en sevdikleri kitap olduğunu söyledi.

Bu haftanın spoiler dolu bölümünde, Book Review'dan MJ Franklin, meslektaşları Elisabeth Egan (aynı zamanda bir Book Review editörü) ve Times haber odası editörü Anna Dubenko ile Kingsolver'ın romanı ve onun kalıcı çekiciliği hakkında konuşuyor.

Demon Copperhead hakkında neyi beğendiğinizi (veya beğenmediğinizi) duymak isteriz. Bu düşünceleri yorumlarda paylaşın, biz de ağırlık vermeye çalışacağız.

Hadi başlayalım…

Elizabeth Egan: “Üç günde okudum. Onu yere koymadım. Bunu düşünmeden duramadım. Yayınlanmadan önce bir prova okudum ve okuduğumda bunu tartışacak kimsem yoktu ve bu beni neredeyse öldürüyordu.

“Ve kitap çıktığından beri, şimdiye kadar önerdiğimden çok daha fazla insana onu tavsiye ettim. Ve bunu önerdiğim insanlardan diğer kitaplara kıyasla daha fazla geri bildirim aldım.”

MJ Franklin: “Dickens aracılığıyla opioid krizinin öyküsünü anlatan bu kitabın ana fikrini ilk duyduğumda bunun kulağa gerçekten harika ve gerçekten iddialı geldiğini düşündüm ve nasıl çalıştığını görmek beni heyecanlandırdı. Ama aynı zamanda biraz endişeliydim ve biraz da korkuyordum çünkü bu görev gereği olabilirdi. Dickens'a karşı bu sorumluluğu var. Ciddi konuyu ele alma sorumluluğu var ve bunun “Sadece iyi bir hikaye anlatmaktan” çok daha fazlasıyla ilgili olduğunu hissettim.

“Ve sonunda bunun sorumluluk gerektiren bir kitap olduğunu düşünmediğimi söylemekten mutluyum. Canlı hissediyor, yüzüyormuş gibi geliyor. Arandığını hissediyor, sivrildiğini hissediyor. Burada çok güçlü bir siyasi mesaj var ancak çoğunlukla bunun sorunsuz bir şekilde yerine getirildiğini düşünüyorum.”

Bu bölüm ve genel olarak kitap incelemesi podcast'i hakkındaki geri bildirimlerinizi şu adrese gönderin: Kitaplar@Haber.