Kitap ve Burlesk Karışımı – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Yaz başında gelen kutumda alışılmadık bir e-posta belirdi. Bir podcast talebi ve Güney Florida’daki bir Hadassah grubunda konuşma teklifi arasında, Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’nda düzenlenen Books & Burlesque gecesinde son romanım On Fire Island’dan bir alıntıyı okuma daveti de vardı. Gösterinin yapımcıları Fortune Cookie ve Rosie Tulips, etkinlikte beş yazarın kitap okuyacağını, her birinin yazarın çalışmalarından ilham alan bir gösteri yaratan bir burlesk veya drag sanatçısıyla eşleşeceğini açıkladı.

Bir dakika sürdü. Eğlenceli? Çirkin mi? Kötü tavsiye? Muhtemelen, ancak daha da önemlisi, her zamanki katlanır sandalyeli kitap incelemesi veya ağır soru-cevap oturumundan ilginç bir değişiklik. Burlesk sahnesine en çok yaklaştığım an, 70’lerin sonlarında Lokanda Kampı’nda genç Çingene Rose Lee olarak geçirdiğim kısa deneyim olsa da, bunu tedirginlikle kabul ettim.

“Burlesque’in Çıplak Kızı” lakaplı Stormy Leather performans partnerimdi ve göğüs dekoltesi, müzik, manzara ve kostümü (olduğu gibi) seçimi hakkında mesaj alışverişinde bulunduk. Okumalar yaparken genellikle önsözden ya da ilk bölümden seçmeler seçiyorum. Bu gece doğrudan 33. Bölüme geçmeye karar verdim; burada yeni yetim kalmış, heteroseksüel bir dul olan kahramanım, en iyi iki arkadaşıyla Cherry Grove’da eşcinsel bingoya katılıyor.

Sahne adıyla anılmayı seçen Fortune Cookie, geçen yıl yeni izleyicileri burlesk sanatıyla tanıştırmak ve burlesk ve drag arkadaşlarını bu konuda “hiçbir fikri olmayan” okumaya teşvik etmek için bir performans serisi fikri ortaya attı. kendilerine hitap eden kitapları bulmak için.

Cookie, bir zamanlar Norton Publishing’te çalışmış, Ivy League mezunu bir şehir planlamacısı ve spor salonu sahibidir. İncelemeleri okuyarak ve Book Culture’ın Long Island City ileri karakolu ve Çin Mahallesi’ndeki Yu and Me Books gibi bağımsız mağazalara göz atarak yerel yazarların şehrin çeşitliliğini yansıtan yeni kurgularını keşfediyor. (Bir başka bağımsız kuruluş olan Book Club Bar, gösteride öne çıkan tüm kitapları satışa sundu.)

Hâlâ ne bekleyeceğime dair hiçbir fikrim yoktu, ancak geçen ay bir Cumartesi akşamı Clinton Caddesi’ndeki bodrum katındaki Caveat’ın merdivenlerinden hızla aşağı indim, yazar arkadaşlarımla tanışmak için can atıyordum. Mülk yöneticisi “Kapıya 10 dakika daha var” diye seslendiğinde tedirginliğim öne çıktı. Kendimi neye bulaştırmıştım?

Samara Breger, lezbiyen vampir romantizmi “A Long Time Dead”i okudu ve ardından Pennsylvania Ballet’in eski solisti olan ve Victoria tarzı bir striptiz sergileyen Rosie Tulips izledi. Daha sonra Fortune Cookie, Gina Chung’un “Sea Change” şarkısına yanıt olarak Beatles’ın “Ahtapot Bahçesi”ne mayoyla hulahop attı.

Benimki son okumaydı. Romanımı açtım ve başladım. “Haydi onu Ruhun Kraliçesine Verelim – Bayan Urethra Franklin!” Oda yüksek sesle kahkahalarla doldu. Rahatlayarak gülümsedim.

Daha sonra Stormy Leather, sırtı seyirciye dönük olarak bir plaj sandalyesinde oturarak, kırmızı bir bikini, bir sundress ve büyük bir hasır şapka giyerek sahneye çıktı. Romanımın kapağı gözlerimin önünde canlanırken, arka planda Ateş Adası’nın kıyılarına vurup çekilen bir dalga filmi oynuyordu. Stormy elinde bir şişe güneş kremiyle kışkırtıcı bir şekilde sandalyesinden kalkarken, Don Henley’nin “The Boys of Summer” şarkısının masalsı ritmi odayı doldurdu.

Akşam hepimiz için açılan perde çağrısıyla sona erdi. (Ben Purkert ve James Frankie Thomas diğer okuyuculardı.) Stormy’nin elini tutup havaya kaldırdım.

Bikini üstü çoktan gitmişti ve pembe Anine Bing saten ceketim gecenin erken saatlerindeki kadar gösterişli görünmüyordu. Ama beni defalarca kitap okurken gören üç yetişkin kızım hiç bu kadar gurur duymamıştı.

Caveat’taki bir sonraki Books & Burlesque etkinliği 9 Aralık saat 21.30’da.