Kitaptan sonra: Felsefe üzerine kitaplara can atan fizikçi Alan Lightman

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

David Kertzer’in II. Dünya Savaşı sırasında Mussolini ve Papa XII.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazmasını isterdiniz?

Bir bilim adamı olarak bilim konusundan bahsetmem doğal olur ama zaten bilimle ilgili birçok harika kitap var. Yazar Rebecca Goldstein’ın yaptığı gibi daha fazla yazarın felsefe hakkında erişilebilir ve anlamlı bir şekilde yazmasını diliyorum.

Bir edebi eserde sizi en çok etkileyen nedir?

Hayatlarımız çok kısa ve bu birkaç yıl içinde görebileceğimiz ve deneyimleyebileceğimiz çok şey var. Büyük edebiyat eserleri, zihinsel olarak farklı yerlere ve zamanlara seyahat etmemize izin vererek bu sınırlamaları kısmen dengeleyebilir. Bir kitaptaki bu zihinsel maceralardan etkilendim. Karmaşık ve sıkıntılı karakterleri ve zor ahlaki durumları da seviyorum. Tabii ki, yazması çok zor olan iyi diyalogları ve yetenekli sahne tasarımını her zaman takdir etmişimdir.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Kitaplarımı kurgu ve kurgu dışı olarak düzenliyorum. Kurgu kitaplarını yazara göre ve kurgu olmayan kitapları konularına göre düzenliyorum. Onsuz yapamayacağım 20’ye yakın kitap var ve bir aydan fazla bir yere gittiğimde onları mümkün olduğunca yanımda götürmeye çalışıyorum. Bu kitaplar bana eşlik ediyor. Bana kafamda yaşadığım yerleri ve deneyimleri hatırlatıyorlar. Bu temel kitaplardan bazıları şunlardır: “Mrs. Dalloway, Virginia Woolf, Genç Bir Şaire Mektuplar, Rainer Maria Rilke, Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel García Márquez, Periyodik Tablo, Primo Levi, Görünmez Şehirler, Italo Calvino, The Character of Physical Law, Richard Feynman, ‘The Character of Physical Law’ Penelope Fitzgerald’ın Mavi Çiçek’i, Franz Kafka’nın ‘Dava’.

Hangi kitap insanları raflarınızda bulunca şaşırtabilir?

Sogyal Rinpoche’nin “Tibet Yaşama ve Ölme Kitabı”. Reenkarnasyona inanmasam da Budizm’in birçok unsuruna hayranım. alçakgönüllü ve özverili bir şekilde. Karım her gün meditasyon yapıyor ve beni Budizm ile tanıştırdı. Evimiz konuyla ilgili kitaplarla dolu.