Kıyı erozyonu, Bölge, Marina di Pisa’nın çalışmasını Floransa Üniversitesi’ne emanet etti

Seksenler

Yeni Üye
Meclis Üyesi Monni, Profesör Cappietti ile

Laboratuvarda deniz dalgalarını inceleyerek Marina di Pisa’yı kıyı erozyonuna karşı koruyun. Bölge, Marina di Pisa’daki erozyonu karşılaştırmayı amaçlayan bir çalışma için Lorenzo Cappietti liderliğindeki Floransa Üniversitesi’nin hidrolik ve denizcilik mühendisliği bölümünü görevlendirdi. Floransa Mühendislik Fakültesi’nin Dicea laboratuvarında Marina di Pisa’nın deniz yatağı ve kumsalı yeniden yaratıldı ve bir dalga üreteci sayesinde fırtına dalgalarına karşı nasıl davrandıkları doğrulandı. Bu, kıyı şeridinin savunmasında giderek daha etkili tasarım çözümlerinin belirlenmesini mümkün kılacaktır. 65.000 Euro laboratuvar çalışması, 50.000 Euro saha denemeleri ve kalanı nihai tasarım için olmak üzere 2,5 milyon Euro tahsis edilen kaynaktır.

Çevre ve toprak koruma meclis üyesi Monia Monni, laboratuvar simülasyonlarına katılmak ve çalışmayı derinleştirmek için Profesör Cappietti ve ekibiyle laboratuvarda buluşmak istedi.
Monni, “Araştırma projesinin çiziminin başladığı fotoğraf inanılmaz derecede güçlü ve Arno’nun ağzındaki kıyı şeridinin nasıl kırıldığını gösteriyor” dedi. Sağ kıyıda, San Rossore’da ve dolayısıyla gelişmemiş bir bölgede, kıyı 2 kilometreden fazla geride, sol kıyıda son 100 yılda yapılan savunma müdahaleleri sayesinde Marina di Pisa direniyor. Bugün erozyon – diye ekledi Monni – bir adım daha attığımızı söyleyebiliriz. Denizin Marina’ya doğru ilerlemesini kontrol altına alma hırsına sahip olan proje, profesör Lorenzo Cappietti’nin ekibinin denizin dinamiklerini ve deniz tabanındaki hareketini yeniden yarattığı Dicea UniFi hidrolik ve denizcilik yapıları laboratuvarında şekilleniyor. ve bu kıyı şeridinde. Bu, şimdi tasarlayacağımız savunma çalışmalarının etkilerini görmemizi, ölçmemizi ve tahmin etmemizi sağlayarak etkinliklerini en üst düzeye çıkarmamızı sağladı. Bana bu olağanüstü yeniden yapılanmayı gösteren Prof. Cappietti’ye, işbirlikçilerine ve işbirlikçilerine teşekkür ediyorum. Çalışmanın sonuçlarını en kısa sürede Belediye İdaresi ve Marina di Pisa kasabaları ve vatandaşları ile paylaşacağız.”