Martin Amis’i Anmak – Haber

dunyadan

Aktif Üye
Abone olmak: Apple Podcast’leri | spotify | zımba | nasıl dinlenir

Geçen hafta 73 yaşında hayatını kaybeden yazar Martin Amis, İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden biriydi. Ünlü İngiliz romancı Kingsley Amis’in oğlu olarak neredeyse ilgi odağı haline geldi, 1973’te The Rachel Papers adlı romanının yayınlanmasıyla kendi başına ün kazandı ve sonraki yarım yüzyılda göz kamaştırıcı, hırslı, cesur, Kurgu ve dramanın esprili ve şık eserleri Keskin zekası ve virtüöz nesirleriyle karakterize edilen edebi gazetecilik.

Bu haftaki podcast’te Gilbert Cruz, Olağanüstü Bir Figürün Yaşamı ve Ölümü hakkında Times eleştirmenleri Dwight Garner (gazete için Amis’in ölüm ilanını yazan) ve Jason Zinoman’a (Amis’in kariyerine adanmış The Martin Chronicles podcast’inin sunucularından biri) katılıyor.

Garner, Amis’in “geçen yüzyılın son 25 yılının ve bu yüzyılın yaklaşık ilk 25 yılının tartışmasız en anlayışlı, en açık sözlü, en çarpıcı, en anlayışlı yazarı” olduğunu söylüyor. “Yazarlarla bir odada oturduğunuzda, çoğu zaman yazarların kıskandığı kişi o olur. Sadece kelimeleri kullanma şekli, betimlemeleri, klişeleri ve modası geçmiş dili hor görmesi. Bir yazar olarak kendi hayatımda çok az yazar var -tabii ki kurgu yazarı değilim ama yazarlık eğitimi alıyorum- Martin Amis’in girdiği kategoride aklıma gelen sadece bir avuç yazar var. Bir oyunda takılıp kaldım ya da sadece kötü bir cümle yazdım sanırım: Martin Amis bu cümleyi hiç basar mıydı? Cümlelerini yerine getirmeyi umut edemem ama umarım Martin Amis’in yapmayacağı bir noktaya kadar batmam.”

Bu bölüm ve genel olarak kitap incelemesi podcast’i hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. onlara gönderebilirsiniz Books@Haber.