MEB’den ‘100 milyon yardımcı kitap’ amacı

dunyadan

Aktif Üye
MEB’den ‘100 milyon yardımcı kitap’ amacı
ÜNİVERSİTE ADAYLARINA YKS BANKASI

• Bakanlık YKS’ye hazırlanan öğrenciler için 8 adet TYT ve 9 adet AYT soru bankası hazırladı. TYT ve AYT’deki husus başlıklarını kapsayan ve soruların kuvvetlik derecelerine göre üç kademeli olarak hazırlanan 3 Adım TYT ve 3 Adım AYT Soru Bankaları, Eylül ayında basılı biçimde 11 ve 12. sınıf öğrencilerine olarak gönderilecek. Bakanlık birebir vakitte öğrencilere yönelik 85 yardımcı kaynak ve öğretmenlere yönelik 7 kılavuzu da Eylül ayında okullara yollayacak.
LGS’YE YÖNELİK BİN 420 ÖRNEK SORU

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, birinci kez 2018 yılı ekimde LGS girecek öğrencilere dayanak olmak gayesiyle yayımlanan örnek sorularla çalışmalarının başladığını anımsatarak, “İlk yayımlandığı tarihten bugüne kadar LGS’ye yönelik bin 420 örnek soru yayımladık. Bu soruları, sayısal ve sözel kısımlara ayrılarak kitap haline de getirdik. Kitapları hem Bakanlığımızın yardımcı kaynaklar sitesinden e-kitap olarak öğrencilerimizin istifadesine sunduk tıpkı vakitte basılı biçimde Kasım 2021’den itibaren 8. sınıf öğrencilerimize gönderdik. Bu yıl da Nisan ayının başında LGS’ye yönelik yayımlanan örnek sorular kitaplaştırılarak öğrencilerimize ulaştırdık. Bakanlığımızın ‘meb.gov.tr’ sitesi üzerinden kullanıma sunduğumuz yardımcı kaynaklar, 13 milyon kere,’odsgm.meb.gov.tr’den yayımladığımız kaynaklar 72 milyonu defa görüntülendi. bu biçimdece yardımcı kaynaklarımız 85 milyon defa görüntülenerek aslında bir rekor kırdı” halinde konuştu.

2. SINIFTAN 12. SINIFA KADAR DAYANAK

• Öğrencilerin derslerde işleyecekleri hususları pekiştirmeleri ve öğrenme süreçlerine katkı sunmak hedefiyle Ekim 2021’den itibaren de 2-12. sınıfa kadar her bir sınıf düzeyi için yardımcı kaynak hazırladıklarını hatırlatan Özer, “Bugüne kadar 2-12. sınıfa yönelik 36 milyon yardımcı kaynak bastırılarak öğrencilerimize dağıttık. 2022 eylül ayında fiyatsız olarak dağıtılan ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklar da öğrencilerimize fiyatsız olarak dağıtılacak. Kesin maksadımız bu yıl sonuna kadar öğrencilerimize en az 100 milyon yardımcı kaynak kitabı dağıtmak” dedi.
UZMAN TAKIM TARAFINDAN HAZIRLANDI

Yardımcı kaynakların uzman takım tarafınca bilimsel kriterler temel alınarak hazırlandığını ve buradaki soruların, lisan ve anlatım, ölçme ve kıymetlendirme kriterlerine uygunluk açısından değerlendirildikten daha sonra öğrencilerin kullanmasına sunulduğunu söyleyen Özer, ‘yardimcikaynaklar.meb.gov.tr’ sitesinden her ay tertipli yayımlanarak öğrenci ve öğretmenlerin istifadesine sunulan yardımcı kaynaklar yardımıyla aslında devasa bir kaynak havuzu oluşturulduğunu, bu havuzda Nisan ayı prestijiyle bin 711 içerik bulunduğunu belirtti.

ÖĞRENCİLERDEN MEB’E TEŞEKKÜR

• Yardımcı kaynaklara öğrencilerin ağır ilgi gösterdiğini lisana getiren Mahmut Özer, “Bakanlığa öğrencilerimizden çok sayıda teşekkür bildirisi geliyor. Görüntü çekip gönderiyorlar ya da irtibat merkez üzerinden iletilerini iletiyorlar. Öğrencilerimiz tarafınca bu kaynakların memnuniyetle karşılanması bizim için büyük bir mutluluk” diye konuştu.
Köy okullarına ‘yaşam merkezi’ konsepti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, köy okullarının etkin eğitim üniteleri olarak kullanılması “köy ömür merkezleri” konsepti altında yeni bir sureci Ramazan Bayramı’ndan daha sonra başlatacaklarını, bu kapsamda 4 bakanlığın iş birliğinde köy okullarında tarım ve hayvancılık üzere alanlarda halk eğitimi kurslarının ve yaz kampı üzere faaliyetlerin düzenleneceğini bildirdi. Önceliklerinin köy okullarının bölgenin gereksinimi olan kademede hizmet vermesi olduğuna değinen Özer, “Projenin bir daha sonraki ayağında Türkiye’deki tüm köy okullarının ve büyükşehire dönüştükten daha sonraki mahallelerdeki köy okullarının hepsinin etkin olarak bir daha kullanılmasıyla ilgili ‘köy hayat merkezleri’ konsepti altında yeni süreci bayramdan daha sonra başlatacağız. Maksadımız, bu okul binalarının faal olarak eğitim üniteleri olarak kullanılması.” dedi.

Özer, “Özellikle halk eğitimi merkezlerimizi köy okullarımızın binalarına kurarak vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili kente gitmeden daima bir kurs alması için ayağına eğitim hizmetinin geldiği bir mekanizmayı oluşturacağız.” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.