Mesleki rehberlik Nedir Eğitim Bilimleri ?

HaDiSe

Global Mod
Global Mod
Mesleki Rehberlik Nedir Egitim Bilimleri?

Mesleki rehberlik, insanlarn meslekleriyle ilgili kararlar vermelerine yardmc olmak amacyla uygulanan bir egitim bilimidir. Mesleki rehberlik, ogrencileri, ogretmenleri ve mesleki konularda destekleyen kisileri bir araya getirerek karar alclarn desteklenmesine ve kararlarn kalc olmasna yardmc olan bir surectir. Bu surec, oncelikle ogrencinin kendine uygun bir meslek veya kariyer secmesine yardmc olmak icin ogrencinin yeteneklerini, kabiliyetlerini, tutkularn ve onceliklerini kesfetmesine yardmc olur. Sonra, ogrencinin mesleki hedefleri dogrultusunda, ogrenciye uygun cesitli meslekleri, kariyerleri ve egitim seceneklerini kesfetmesi icin mesleki rehberlikcinin destegini alr.

Mesleki Rehberlikte Uygulanan Yontemler

Mesleki rehberlik programlar, ogrencilerin mesleki hedeflerini gerceklestirmelerine yardmc olmak icin cesitli yontemler uygulayabilirler. Bunlar arasnda kume terapisi, oz degerlendirme, akademik oz yetenek degerlendirmesi, mesleki oz yetenek degerlendirmesi, ozgecmis gelistirme ve mesleki hedefler, ozellikler ve arzular degerlendirmesi saylabilir. Kume terapisi, ogrencilerin mesleki hedeflerinin gerceklesmesine yardmc olmak icin ogrencilerin meslek secimleri ve mesleki konular hakknda konusmalarn saglamak icin kullanlr. Oz degerlendirme, ogrencilerin kendi yeteneklerini, yeteneklerini, tutkularn ve onceliklerini tanmlamalarna ve ogrencilerin kendileriyle ilgili dogru bilgilere sahip olmalarna yardmc olur. Akademik oz yetenek degerlendirmesi, ogrencilerin akademik basarlarnn olculmesine yardmc olur. Mesleki oz yetenek degerlendirmesi, ogrencilerin kariyer secimlerinde basarl olmalarna yardmc olur. Ozgecmis gelistirme, ogrencilerin kariyer hedeflerine ulasmalarna yardmc olan, ozgecmislerinin gelistirilmesine yardmc olur. Mesleki hedefler, ozellikler ve arzular degerlendirmesi, ogrencilerin kariyerleri hakknda bilgili kararlar vermelerine yardmc olur.