“Nuh’un Gemisi”nde “Her ırktan ikişer” yetiştirilmiş bir aile ile hesaplaşma

dunyadan

Aktif Üye
Öğütlere rağmen, Guterl kendi geçmişini göze çarpan bir savunmasızlıkla ifşa etti. “Kitapta bu kadar teşhir olduğu için cesaretim kırıldı,” dedi, “ve onu yazdığım için, ellerimde tutabildiğim için cesaretim kırıldı.”

Guterl, yerel bir kolejden aldığı yazları Jersey sahilinde geçirdiği hevesli sörfçünün atletizmini hâlâ yansıtıyor. Bunu söylediğini duyunca, profesyonel başarıları beklenmedik bir sonuçtu. Lise ve üniversitede sık sık kötü notlar alıyordu. Nedeni sorulduğunda, hemen sabah 11’de Saygon’dan uçakla ayrılan ve 5 yaşındaki ikizi olan Bear’dan bahsediyor. Guterl, “Ailemin benden 45 gün daha büyük, daha akıllı, daha güzel bir versiyonumu benimsemesi ve hayatımda yaptığım her şeyden daha iyi olması benim için hiç kolay olmadı” dedi. “Satrançta daha iyi, video oyunlarında daha iyi, daha iyi atlet, daha iyi konuşkan, daha iyi şakalar yapıyor. Uzun bir süre denemeyi bıraktım.”

Bear’ın çocukluk tutumu Matthew’unkiyle eşleşiyordu, ancak Zoom’da Bear’ın söylediğine göre bakış açısı neredeyse tamamen “zıttı”. Bear, “Ona göre ayrıcalıktan çıkıyor ve bu ayrıcalığın bir kısmı ondan alınıyor, çünkü ben orada olmasaydım, temelde beyaz bir dünyada yaşıyor olacaktı,” dedi. “Benim için büyük bir adımdı. Ben buna çok daha şükranla yaklaşıyorum.”

Şimdi Bear, Kuzey Karolina’da bir mimarlık mühendisidir ve ikisi sürekli temas halindeyken, derin ihmaller vardır, Matthew’un aralarında hissettiği belirli bir tür “boşluk” vardır. Biz kardeşiz ama diğer kardeşler gibi değiliz” dedi. Bunun yerine, Bear ve Eddie arasında kendisinin – “ten değil akraba” – hariç tutulduğu bir bağlantı olduğunu hissediyor.

Bu kitabın kalbinde bir trajedi, hepsini çözme tehdidinde bulunan bir kopuş var. Aile geçmişi, Matthew biliyor ki, herhangi bir makul sonuca meydan okuyor. Anne babasına, “fütüristik aile birimi” hayallerini gerçekleştirmeleri için dünyanın dört bir yanından çocukları arama yetkisi veren şeyin beyazların ayrıcalığı olduğunu biliyor. Ve yine de, kayıplara ve başarısızlıklara rağmen, “Ben buyum çünkü bu aileye dikildim” dedi. “Hayatıma getirdikleri seçimler konusunda kararsız olamam çünkü onları çok seviyorum.”

Aynı belirsizlik duygusu, Guterl’in yaşamının ve öyküsünün diğer yönlerine de taşınıyor. Kendisi de çok kültürlü bir geçmişe sahip olan karısı Sandi, “bahçe çeşitliliğine sahip beyaz bir aileden” kendi deyimiyle sadece beyaz olsaydı onunla evlenip evlenmeyeceğini merak ederek onunla dalga geçiyor. Ancak soruları asla tam olarak yanıtlanmaz – hatta belki de yanıtlanabilir.

Yayınlanmadan 10 gün önce, soğuk bir Pazar öğleden sonra, kardeşlerini aradı ve onların, anlatıcının, kendi çocukluklarının bu dokunaklı sınavı olan kitabı okuduktan sonra hala iyi olduklarından emin oldu. Bazı anlaşmazlıklara rağmen, ona öyle olduklarını söylediler. Guterl, “Aile olarak tüm bunlar hakkında pek konuşmadık” dedi. “Dolayısıyla kitap, bu sohbeti başlatmamız için de bir fırsat.”