Omid Scobie’nin “Endgame”i yeni bir dönemin başlangıcını müjdeliyor

dunyadan

Aktif Üye
Aralık ayı, kraliyet ailesiyle ilgili haberleriyle tanınan İngiliz gazeteci Omid Scobie için çok önemli bir aydı. Saray entrikalarını konu alan ikinci kitabı “Endgame” ciltli kurgu dışı kitaplar listesinde 12. sırada yer almakla kalmadı, aynı zamanda Scobie, telefon korsanlığı yapan bir tabloid yayıncısına karşı açılan bir davada yargıcın Prens Harry’nin lehine karar verdiğini de öğrendi.

Scobie, Mirror Group Gazeteleri’nin haber odasında üniversite stajyeri olarak yaşadığı deneyimleri hatırlatarak davayla ilgili ifadesini verdi. “Orada” diye yazıyor, “Mirror’un o zamanki editörü Piers Morgan da dahil olmak üzere üst düzey personelin telefon korsanlığıyla ilgili tartışmalarına tanık oldum.”

Bir telefon görüşmesinde Scobie, karısı Meghan ile birlikte Scobie’nin ilk kitabına konu olan Prens Harry’nin “hayatını zorlaştırdığı için basından küçük bir intikam alma” amacına sahip olabileceği fikrini reddetti. Scobie şunları söyledi: “Bu dava onun kendi zaferlerinden çok daha fazlasıydı. Bu yasadışı ve etik olmayan haber toplama yöntemleri kültürünü kamuoyunun gözüne sokmakla ilgiliydi.”

Kraliyet ailesinin en açık sözlü ve üretken üyeleriyle olan ilişkisi sayesinde Scobie, kendi mahremiyet ihlallerine katlanmak zorunda kaldı. Tıbbi kayıtlarına erişmeye çalışan yabancıları hatırladı. “Kredi aramalarınızda bir ismin çıktığını görüyorsunuz ve onun özel bir dedektifle bağlantılı olduğunu biliyorsunuz” dedi. “Elbette hiçbir şeyi kanıtlayamam ama kazmayı ve gözetlemeyi görüyorum ve bunun, bununla uğraşan insanları büyük ölçekte nasıl etkilemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Elbette bir gazeteci olarak Scobie, haber yaptığı hikayenin bir parçası olmak istemiyordu (“Ben sadece yardımcı oyuncu olmak istemiştim”) ve kendisinin “sözcü” ya da “amigo kız” olduğu yönündeki suçlamalara içerliyor. ” Sussex’ler için. Ancak aynı zamanda kitabının başlığının monarşinin hayatta kalmasının ötesinde anlamlar içerdiğinden de emin görünüyordu. Aslında bu, kendi kariyerinin belirli bir aşaması için geçerlidir.

Scobie, “Bu hikayeyi anlatmak için köprülerimi yakmaktan çok mutlu oldum çünkü bunun en iyi versiyonunu anlatmak için en karanlık yerlere ışık getirmeniz gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Fakat aynı zamanda sonuçta saray gelişmeye devam ettikçe kara listeden çıkarıldığının da farkındayım. Buna tamamen katılıyorum.”

Scobie için sırada ne var? “Benim tutkum her zaman yazıyla, podcast’lerle, televizyonla veya belgesellerle hikaye anlatmaktı” dedi. Şimdi Los Angeles’ta yaşıyor ve “diyelim diğer medyayı araştırıyor.”

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve Bir Pencere Açılır kitabının yazarıdır.