RF Kuang bir şeyi merak ediyor…

dunyadan

Aktif Üye
20 dakikalık bir telefon görüşmesi sırasında iki farklı noktada RF Kuang, kendisini tanımlamak için “sinir bozucu” kelimesini kullandı. İlk olarak, fantezi yazarı, “‘Les Miz’in 2012 film uyarlamasından büyük ölçüde etkilenen sinir bozucu insanlardan biriyim” dedi; daha sonra Fransa’da bir yazı inzivasına giderken “Marsilya’dan bir hikaye okuyan sinir bozucu arkadaş” olduğunu itiraf etti.

“Sonra karaya çıktığımızda ‘Bunun Fransa’daki ilk Yunan karakolu olduğunu biliyor musun?’ dedim” Kuang güldü. “Dayanılmazım.”

Ama can sıkıcı ya da çekilmez görünmüyor, sadece meraklı. Bu ruh, öğrenci devrimlerini, sömürge direnişini ve Kuang’ın ifadesiyle “çeviri ve farklı dillerde bilgi edinmenin bir imparatorluk aracı olarak hizmet etme biçimini” araştıran en çok satan kitabı Babel’e akıyor. “İmparatorluk ve sömürgecilik teknolojilerini düşündüğümüzde, genellikle silahları ve gemileri düşünürüz. Ancak sömürgeleştirilmiş bölgelerdeki insanların bilgi anlayışı veya dil becerileri, sömürge yönetiminin gaddarlığını nasıl artırdı veya şiddetlendirdi?

Bunu duyunca, Kuang’ın Dallas’ta büyüyen doymak bilmez bir kitap kurdu olduğu çok mantıklı geliyor. “Gerçekten okumaya bağımlıydım” dedi. “Yemek yerken okumak zorundaydım yoksa sıkılırdım. Banyodayken bile sindirecek bir şeyler bulabilmek için şampuan şişelerine uzanır ve arkadaki etiketi okurdum.”

Babel’i gezdikten sonra Kuang, ikinci sınıfına doktora olarak döndü. Yale’de Doğu Asya Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencisi. Şimdi, Mayıs ayında çıkacak olan bir sonraki romanı Sarı Yüz için hazırlanıyor. “Konuyu ele vermek istemem,” dedi Kuang, “ancak düşük ücretli, değeri düşük giriş seviyesi yayıncılık ve farklı editörlerin, pazarlamadaki insanların ve satıştaki insanların kapıdan geçmesi için giriş engelinin ne kadar yüksek olduğu hakkında çok şey var. “

Sendika üyeleri Kasım ayında greve gitmeden önce HarperCollins’e bir taslak sundu. Ancak Kuang, anlaşmazlığa yol açarken, yayın ekibiyle, “özellikle kitap üzerinde çalışan genç personelle” birçok görüşme yaptığını söyledi. Sendikayı desteklemek için bir mitinge ev sahipliği yapan Kuang, “kendilerine nasıl davranıldığına, nasıl ödendiğine, nasıl ayrımcılığa uğradığına dair korku hikayeleri duydu ve bunların hepsi kitaba girdi.” “Sarı Surat”ın grev sırasında doğacak olması ironik ve üzücü.

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.