Röportaj: Brandon Taylor romantizm ve Avrupa tarihi okumayı seviyor

Yatağınızın başucunda hangi kitaplar var?

Komodinin üzerinde hiçbir şey yok – Zulamı mutfak masamda tutarım. Elimde Edith Wharton’ın A Son at the Front kitabının yeni bir baskısı ve The Forsyte Saga’nın bir kopyası ve Émile Zola’nın bazı biyografileri var.

En son okuduğunuz harika kitap hangisiydi?

Özgeçmiş Wedgwood’un “Otuz Yıl Savaşları”. Kapsamlı ve ustaca ve zekice çizilmiş pek çok karakterle harika bir roman hissi veriyor. Yeterince alamıyorum.

Yakın zamanda ilk kez okuduğunuz klasik romanlar var mı?

Klasik romanların çoğu, daha yeni ilk kez okuduğum klasik romanlardır. Ama çok özel bir tanesi “Anna Karenina”.

Harika bir kitap kötü yazılabilir mi? Kötü nesir başka hangi kriterlerin üstesinden gelebilir?

Dürüst olmak gerekirse, kötü nesri affedilemez buluyorum. Nasıl, kötü Düzyazı, parlak ya da iyi ya da her neyse olmayan düzyazı ile aynı şey değildir. Bana göre kötü nesir, kötü düşüncedir. Bu, yazarın kritik bir başarısızlığının sonucudur ve hiçbir şekilde önüne geçilemez. Yani nesir kötüyse kitap da kötü, benim için çıkış yolu yok.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

İhtiyacım olan tek şey zaman. Şu anda en çok özlediğim şey bu.

Kimsenin duymadığı favori kitabınız hangisi?

Rebecca West’in The Court and the Castle’ı. Sanırım bu, 1950’lerde Yale’de Hamlet’ten Kafka’ya edebiyatta birey ve otorite arasındaki ilişki üzerine verdiği derslerin büyüleyici kitabı. Bu sadece çok komik ve Sağa yanlış olsa bile. Dünyada adalet varsa, bazı yayıncılar onu yeniden yayınlar.

Ayrıca, Leslie Fiedler’in muhteşem kitap döngüsü, Amerikan Romanında Aşk ve Ölüm, Edebiyat Neydi? ve Sonu Beklerken, tüm ciddi edebiyat sınıflarında zorunlu olarak okunmalıdır. Tamamen büyüleyici şeyler.

Bugün çalışan romancılar, oyun yazarları, eleştirmenler, gazeteciler, şairler gibi yazarlardan en çok hangilerine hayranlık duyuyorsunuz?

Jeremy O. Harris, Jordan Tannahill, Will Arbery, Vinson Cunningham, Jennifer Wilson, Lauren Michele Jackson, Doreen St. Félix, Derrick Austin, Parul Sehgal.

Bir kitap üzerinde çalışırken ne okursunuz? Ve yazarken ne tür okumalardan kaçınırsınız?

Bir kitap üzerinde çalışırken genellikle yanımda büyük bir tarih kitabı olur. Bazen edebi veya sosyal eleştiri eserleri. Yazarken çağdaş kurguyla ilgilenmeyi zor buluyorum, bu yüzden zevk için sık sık Henry James, Edith Wharton ve Jane Austen’ı yeniden okuyorum.

Son zamanlarda bir kitaptan öğrendiğiniz en ilginç şey nedir?

Claire Dederer’in Canavarını okudum ve Jenny Diski’nin Doris Lessing’in üvey kızı olduğunu öğrendim! O kadar şok olmuştum ki “Canavarlar”ı okumayı bıraktım ve baktım. Harika.

Daha fazla yazarın hangi konularda yazacağını düşünüyorsunuz?

Keşke daha çok insan kötü insanlar hakkında yazsa. Pek çok Amerikalının bunu neden yapmadığını anlıyorum. Toni Morrison, iyinin daha ilginç, kötünün sıkıcı olduğunu söyledi ve ona çok saygı duyuyorum ama bu konuda çok farklıyız.

Ya da belki de çağdaş kurgu okuduğumda, kötülüğün uzaktan bile mümkün olduğu ahlaki bir evrende geçiyormuş gibi hissetmiyorum ve bu da kitapları sıkıcı kılıyor. Kötülük olmadan iyinin hiçbir anlamı yoktur.

Yazarı hakkında bir bilgi veya başka bir şey yüzünden bir kitap hakkındaki fikrinizi hiç değiştirdiğiniz oldu mu?

Asla, bir kez bile, biraz bile.

Çoğu zaman, yazarları öğrenmek, diğer insanlara onları okuduğumu söyleyemem anlamına gelir, ancak bu, esere karşı kendi etik duruşumu değiştirmez.

Bir edebi eserde sizi en çok etkileyen nedir?

ahlaki derinlik

Size duygusal olarak mı yoksa entelektüel olarak ulaşan kitapları mı tercih edersiniz?

İkisini ayırabilir miyim veya ayırmak ister miyim bilmiyorum. Zekice tartışılan işler bana ilham veriyor. Parlak atmosferik çalışma beni düşündürüyor. İkisi birleşmiştir, her zaman birleşmiştir.

Özellikle hangi türleri okumaktan hoşlanırsınız? Ve nelerden kaçınırsınız?

En büyük iki aşkım, Avrupa tarihi ve romantizm üzerine büyük kitaplar. Aslında, ikisinin çok ortak noktası var! Kaçındığım yegane iki şey askeri tarih ve Amerikan tarihi, her ikisinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum, ancak mutlak şekerlemeler olarak görüyorum.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

En iyi alfabetik denemem.

Hangi kitap raflarınıza geldiğinde insanları şaşırtabilir?

Nedense insanlar her zaman benim (ya da herhangi birinin) Sigmund Freud’u okumasına şaşırmış görünüyor – bunun neden şaşırtıcı olduğunu anlamıyorum çünkü herkesin Freud okuması gerekiyor – bu yüzden sanırım Freud’un Penguin Modern Classics tarafından yeniden basılan tüm yazı dizisini söylemeliyim.

Hediye olarak aldığınız en iyi kitap nedir?

İlk kitabım Booker Ödülü için finalist olduğunda Birleşik Krallık’taki yayımcımdan güzel bir Jane Austen romanı serisi aldım. Bu sevimli küçük kutuda geliyorlar ve güzelce boyanmış kenarları var. Kitapların kendisi oldukça küçük, bu yüzden bazen onları çıkarıp bir Regency oturma odasındaymışım gibi yapıyorum.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? En çok hangi çocukluk kitaplarını ve yazarlarını hatırlıyorsunuz?

Ailemde ne kitap ne de okuma vardı. Yani gerçekten mevcut olan tek kitap ders kitapları ve teyzemin evde hemşirelik üzerine el kitabıydı. Sonra bir şekilde bir aşk romanı elime geçti ve temelde kendi kendime onu nasıl okuyacağımı öğrendim. Bu nedenle her nasılsa normal çocuk kitabı fiyatını dışarıda bıraktım. Mahallemde kimse kimseye kitap okumaz. Ama bu erken aşk romanlarını gerçekten çok sevdim, bu yüzden Kathleen E. Woodiwiss’e derin bir bağlılık hissediyorum.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenlerler. Ölü ya da yaşayan hangi üç yazarı davet ediyorsunuz?

Mavis Gallant’ı davet ederdim çünkü o benim en sevdiğim yazar ve herkes gittikten sonra parti hakkında söyleyeceği gerçekten sinsi ve sinsi şeyler olduğunu düşünüyorum. Elizabeth Bishop’ı da davet ederdim çünkü bundan kesinlikle nefret ederdi ve bence benim verdiğim bir partiden nefret etmesi komik olurdu. Ve muhtemelen Laurie Colwin, çünkü muhtemelen komik ve hoş olurdu ve ona kahve hakkındaki güçlü fikrini sormak istiyorum.

Henüz okumadığınız için okumaya utandığınız kitaplar hangileri?

Şu anda masamdaki broşür yığını tanıtım yazılarını bekliyor. Ama kitaplara gelince, yapabilirim söylemek, Villette veya Agnes Gray’i okumadım ve arkadaşlarının çoğu eşcinsel şairken onları okumamış olmak utanç verici.

Bundan sonra ne okumayı planlıyorsun?

Emile Zola’nın tüm Rougon Macquart romanlarını okuma sürecindeyim ve La Bête Humaine’i bitirdikten sonra Germinal’i okuyacağım.