Röportaj: Kate Zambreno, “Kahramanlar” üzerine

Başucu masanızda hangi kitaplar var?

Biraz övünmek gibi ama az önce Seven Stories'den Annie Ernaux kutu setini aldım. Bu dönem Ernaux üzerine bir lisansüstü seminerinde 13 kitabın tamamını öğretiyorum ve elimde olmayan birkaç kitap vardı. Hala plastikle paketlenmiş durumda; açık kaplar ve nemlendiricinin kombinasyonu genellikle risklidir. Ayrıca arkadaşların kadırgaları, çalışmaları On yıldan fazla bir süredir Suzanne Scanlon'ın Comtained, Danielle Dutton'ın Prairie, Dresses, Art, Other adlı eserlerinden bahsediyorum. ve Sofia Samatar'ın “Opaklıklar”ı.

İdeal okuma deneyiminizi tanımlayın (ne zaman, nerede, ne, nasıl).

Kulağımın hiçbir yerinde çocuk yok.

En son okuduğunuz harika kitap hangisiydi?

Şu anda Magda Szabo'nun Kapı kitabını okuyorum ve aklıma gelen tek şey bu. Sanki bir Macar köyünde iki kadından oluşan klostrofobik bir ikilinin içinde yaşıyorum.

Çocukken nasıl bir okuyucuydunuz? Hangi çocukluk kitaplarını ve yazarlarını hatırlıyorsunuz?

Bu muhtemelen aşk romanlarını anlayamayacak kadar küçükken okuduğumu gösteriyor – Rüzgar Gibi Geçti, Uğultulu Tepeler.

Kendi çocuklarınızla ne tür kitaplar okuyorsunuz?

Babaları onlara daha sık kitap okuyor. Ama onlara Kaya Doi'nin Enchanted Lion Books tarafından Japonca çevirisiyle yayınlanan Chirri & Chirra resimli kitaplarını okumaktan keyif alıyorum. İki kız kardeş bisiklete biniyor ve tüm bu büyüleyici büyülü maceraları yaşıyor. Ayrıca Moomin aşamalarını da yaşadık. En büyüğüm de en sevdiğim kitaplardan biri olan Tove Jansson'un Yaz Kitabı'nı okumayı seviyor.

Kitaplarınızı nasıl düzenliyorsunuz?

Heroines'de kitapları edebi dedikodulara göre düzenlediğimi yazıyorum. İlişkiler ve nüfuz da dahil olmak üzere, çoğunlukla dile veya ülkeye bağlı olarak hala bunlardan bazıları mevcut. Avusturyalı büyük nefretçiler (Elfriede Jelinek, Ingeborg Bachmann, Thomas Bernhard), Sebald ve Walser'ın yanında. Fransızca (Marie NDiaye, Hervé Guibert, Duras), Japonca (Yoko Tawada, Mieko Kanai, Hiroko Oyamada, Yuko Tsushima) ve İspanyolca dilinin bir kısmı (Jazmina Barrera'nın yanında Enrique Vila-Matas'ın yanında César Aira). Dorothee Elmiger (Almanca tercümanım da) Heike Geissler'in “Sezonluk Ortak” kitabını orijinal Almanca olarak yayınladı. Iman Mersal, Haytham El-Wardany ile birlikte, Arapçadan çevrildi.

Kendi çalışmanızı yeniden okuduğunuzda ne buluyorsunuz?

Tutku ve yoğunluk, ki bu garip çünkü genellikle çok yorgunum.

Yayınlandıktan sonra yazar olarak nasıl değiştiniz? “Kahramanlar”?

Ernaux'dan bahsedecek olursak, edebiyata olan özlemimin ve yazmak istediğim deneyimlerin çoğu zaman edebiyat dışında değerlendirildiğinin daha çok farkındayım.

Heroines'i yayımladığınızdan bu yana edebi zevk sahibi erkeklerin ve kadınların kişisel hikayelerine değer verme biçiminde herhangi bir değişiklik olduysa ne değişti?

Erkeklerin birinci şahıs anlatıları hâlâ daha ciddi olarak yayınlanıp inceleniyor ve çok daha fazla para ve ilgi görüyor. Genellikle salt bir otokurgu ya da anı olarak göz ardı edilmez; daha ziyade psikocoğrafyayı, felsefeyi ve sanat eleştirisini kapsayan bir edebiyat olarak okunur. Bir kadın tam olarak bunu yapsa bile, genellikle sadece bir kadının deneyimlerini yazdığı veya daha da kötüsü, çocukları varsa anneler için bir anı yazdığı şeklinde pazarlanıyor.

En çok kimin günlüklerini veya mektuplarını okumak istersiniz?

Annemin.

Sizce en yanlış anlaşılan yazar kim?

Marguerite Duras, Hervé Guibert vb.'nin “otomatik kurgu” yazdıklarını düşündüklerinden emin değilim ve MFA programları dışındaki pek çok yazarın oturup “Ben otomatik kurgu yazıyorum” diye düşündüğünden emin değilim. !

En son okuduğunuz ve sizi güldüren kitap hangisiydi?

En son Dory fantezisi; hem 3 yaşındaki hem de 7 yaşındaki çocuğum takıntılı. Dory'nin Mozart'ın öldüğünü öğrendiğinde çıldırdığına dair beni her zaman şok eden bir şaka vardır.

Seni kızdıran son kitap?

Soylulaştırma üzerine hepsi Verso tarafından yayınlanan ve baştan sona okumayı bekleyen bir yığın kitabım var – eminim beni verimli bir şekilde kızdıracaklar.

“Heroines”ın yeni baskısının girişinde “sefillik” konusunda uzman olarak tanımlanıyorsunuz. Peki sizi mutsuz eden son kitap?

“Öl aşkım” Arjantinli yazar Ariana Harwicz kısa süre önce beni mahvetti – anlatıcısı yeni bir bebekle yaşadığı ev içi klostrofobinin acısından neredeyse kendinden geçmiş durumda. Ve eşlik olarak Olga Ravn'ın “My Work” şarkısı.

Bundan sonra ne okumayı düşünüyorsunuz?

Nate Lippens'in “Ripcord”u sonbaharda Wisconsin kitaplarından oluşan gevşek üçlemesinin ikinci kısmı olan Semiotext(e) tarafından yayınlanacak. Sesi çok kızgın, hassas ve komikti.

Edebi bir akşam yemeği partisi düzenliyorlar. Hangi üç ölü ya da yaşayan yazarı davet ediyorsunuz?

Başka türlü bir arada göremeyeceğim veya hiç göremeyeceğim dahi arkadaşlarımı davet ederdim. Akla gelen üç kişi Bhanu Kapil, Sofia Samatar ve Danielle Dutton.