Sakat omuzla Türkiye şampiyonu oldu

BOTR

Aktif Üye
Yüzmeye 5 yaşındayken ailesinin yönlendirmesiyle başlayan ve yeteneği fark edilen 19 yaşındaki Uygar Hephoşcan, birinci şampiyonluğunu 12 yaşındayken 50 metre kelebekte Türkiye şampiyonu olarak elde etti. Gelişimiyle dikkat çeken genç sportmen, 2019 yılında Slovenya’da düzenlenen Penguin Cup’ta 50 metre sırtüstü kategorisinde bir şampiyonluk daha yaşadı. Gösterdiği muvaffakiyetler kararında ulusal gruba kadar yükselen Fenerbahçe Spor Kulübü sportmeni Hephoşcan, 2020 yılının mart ayında yapılan ulusal grup seçmeleri esnasında büyük şanssızlık yaşadı. 100 metrede yüzdüğü sırada yarışın bitmesine saniyeler kala omzu çıkarak, çabayı sakat tamamladı.

Gayesinden vazgeçmedi; Türkiye şampiyonluğuna ulaştı

Fizik tedavi ve elektroterapi görmeye başlayan Uygar, idman temposunu da bozmak zorunda kaldı. “Artık eskisi üzere olamam, yüzmeyi bırakma vaktim geldi” kaygısına kapılan Uygar, ailesi ve antrenörlerinin dayanağıyla çabadan vazgeçmedi. bir daha form tutmaya başlayan ve gayelerine dört elle sarılan ulusal sportmen, 24-28 Aralık’ta Gaziantep’te yapılan Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 100 metre özgür tarzda Türkiye şampiyonu, 50 metre özgürde de Türkiye üçüncüsü oldu.

“Yüzmeyi daima sevdim”

Spordaki muvaffakiyetini eğitim hayatına da taşıyarak İzmir İktisat Üniversitesi Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik Programı’nda eğitimini sürdüren Uygar Hephoşcan, azim ve kararlılıkla her zorluğun üstesinden gelineceğini kanıtladı. Spor hayatında biroldukça dönüm noktası olduğunu söyleyen Uygar, “Yüzmeye çocuk yaşta, ailem yardımıyla başladım. Suda olmayı, yüzmeyi daima fazlaca sevdim. Lakin küçükken bana, bir gün ulusal gruba ulaşacağımı, Türkiye dereceleri elde edeceğimi söyleseler, pek ihtimal vermezdim. Zira küçükken bunlar biraz uzak gelebiliyor fakat hiç de o denli olmadığını kanıtladım. Ağır ders temposunda yorulduğum oldu fakat muvaffakiyete odaklanınca bunların hepsini aştım” dedi.

“Sudan çıktığımda kolumu hissetmedim”

Uygar Hephoşcan, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“2020’deki ulusal kadro seçmelerinde beni fazlaca korkutan, bir orta yüzme mesleğimin bittiğini düşündüğüm bir olay yaşandı. 100 metrede yarıştığım sırada, birden kolumu oynatamadığımı fark ettim. Müsabaka sırasında ne olabileceğini pek düşünmüyorsunuz. Ben de o biçimde müsabakayı bitirdim. Fakat sudan çıktığımda kolumu hissetmiyordum. Önemli bir sorun olduğunu anladım. Yapılan denetimlerde omzumun çıktığı anlaşıldı. Çok korktum, her şeyin biteceğini düşündüm. Lakin pes etmek bana yakışmazdı. Fizik tedavi ve elektroterapi derken, şiddetli süreci atlattım. Lakin şu anda tertipli olarak 15 günde bir fizik tedaviye gitmeyi sürdürüyorum. Omzum hala eskisi üzere değil lakin süratle toparlamayı sürdürüyorum. bu türlü gayret ettiğim yarışta Türkiye şampiyonu olmak da benim için tarifsiz bir memnunluk oldu.”

“İstediğim kısımda okuyorum”

Yabancı lisanını geliştirmek istediğini ve İEÜ’de istediği kısımda okuduğunu lisana getiren Uygar, “Spor ile bir arada eğitimi sürdürmek epeyce kıymetli. Yabancı lisana daima ilgim oldu, farklı bir lisanı öğrenmek bana daima cazip geldi. İstediğim kısımda okuduğumu söyleyebilirim. Şu anda birinci sınıftayım. Gelecek gayelerime ait net tabirler kullanmak istemiyorum. Lakin spor hayatımdaki en büyük gayem olimpiyatlarda yer almak. çabucak sonrasındasını ise planlayacağım” sözlerini kullandı.

İZMİR (İHA)

Okumaya devam et...