Salman Rushdie bir kez daha Manhattan edebiyatının yıldızı

Üç güvenlik görevlisi Perşembe akşamı Manhattan'ın West Village'ındaki yemyeşil bir caddede durup yazarlar, editörler ve yayıncılık endüstrisi emektarlarından oluşan bir kafilenin bir kitap partisi için Waverly Inn restoranına girişini izledi.

Güvenlik ekibi oradaydı çünkü bu herhangi bir kitap partisi değildi.

Bu, Salman Rushdie'nin Chautauqua Enstitüsü tiyatrosunda sahnedeyken yaklaşık iki yıl önce yaşadığı şiddetli bıçaklı saldırının hayatının nasıl değiştiğini incelediği yeni anı kitabı “Bıçak: Bir Cinayete Teşebbüs Sonrası Meditasyonlar”ın yayınlanması için bir toplantıydı. Batı New York'ta saldırıya uğradı.

Olay, Bay Rushdie'nin geçici olarak solunum cihazına bağlanmasına ve sağ gözünün kör olmasına neden oldu. (Şüpheli Hadi Matar cinayete teşebbüs ve saldırı suçlamalarını kabul etmedi.)

76 yaşındaki Bay Rushdie, Waverly Inn'in bahçesine geldiğinde arkadaşları ve meslektaşları ona sarıldı. Pembe bir gömlek, bir ceket ve siyah renkli sağ camlı bir gözlük takıyordu. Yanında eşi şair Rachel Eliza Griffiths de vardı.

Salon, aralarında ajan Andrew Wylie, yazar Marlon James ve dijital yayını Air Mail'in etkinliğe ev sahipliği yaptığı editör Graydon Carter'ın da bulunduğu edebi güçlerle doluydu.

Aktör ve şarkıcı Tony Danza da Bay Rushdie'nin yanındaydı.

Bay Danza, “Yazma süreci katarsistir” dedi. “Salman bu kitabı başına gelen korkunç olayla yüzleşmek için kullanırsa bu cesaret ister.”

Anı kitabı sıkı bir ambargo altında olduğundan partide kitabın hiç kopyası yoktu. Anderson Cooper, Pazar günü “60 Minutes” programında Bay Rushdie ile röportaj yaptığı için muhabirlerin pek çok sorusunu yanıtlamadı. Ancak saldırıdan sonra neden başka bir roman yerine anı kitabı yazmaya karar verdiğini açıklamak için biraz zaman ayırdı.

Bay Rushdie, “Evet, bundan sonra başka şeyler yazmaya çalıştım ama hepsi saçmalıktı” dedi. “Sonunda odadaki file dikkat etmem gerektiğine karar verdim.”

Hayatına kasteden bu girişim, İran lideri Ayetullah Ruhollah Humeyni'nin, peygamberin hayatından bazı bölümleri kurgulayan “Şeytan Ayetleri” adlı romanının yayınlanmasının ardından bir fetva yayınlamasından otuz yılı aşkın bir süre sonra gerçekleşti. birçok Müslümanın küfür olarak gördüğü görüntüler. Büyük kitap zincirleri kitabı bir süre stoklamayı reddetti ve Bay Rushdie neredeyse on yıl boyunca gizlilik içinde yaşadı..

Partide Gay Talese, 1989'da fetvanın yayınlanmasının ardından kendisi, Norman Mailer ve Susan Sontag'ın da aralarında bulunduğu yazarların kendisini desteklemek için PEN Amerika'nın “Şeytan Ayetleri” kitabından alıntıların halka açık okunmasına katıldığını hatırladı.

Bay Talese, “Ben, Mailer ve Sontag vurulup vurulmayacağımızı merak ediyorduk” dedi. “Soru, seyirciler arasında Ayetullah'ın intikamını almaya devam edecek birinin olup olmayacağıydı.”

Bay Talese, “30 yıldır tanınmış bir edebiyatçı olmayı hayal edebiliyor musunuz?” diye ekledi. “Bu tür koşullar altında yaşarken Salman'ın sahip olduğu zarafetin aynısını görmeyi umuyorum. Hayatında bu kadar trajedi ve çalkantı yaşayan bir adam için hâlâ çok mutlu bir adam.”

Aslında kitap partisi başladığında Bay Rushdie, içindeki sosyal kelebekle temas halinde görünüyordu. O tur atarken konuklar, yakın zamanda yaşadığı travmanın onun sosyal edebiyat aslanı olarak itibarını azaltmadığını söylediler.

Kenarı tuzlu margaritadan hoşlanan yazar Gary Shteyngart, Bay Rushdie'nin yılgın göründüğünü söyledi. “Artık ne zaman iyi bir partiye gitseniz, o hala orada oluyor ve Tanrı onu bunun için korusun” dedi. “Bu, ona zarar vermeyi hayal edebilen herkes için büyük bir saçmalık.”

Yazar ve siyasi yorumcu Molly Jong-Fast, yıllar önce Londra'da seyahat ederken Bay Rushdie ile tanıştığını hatırladı.

Jong-Fast, “1990'larda bir genç olarak Londra'daki partilere gittiğimi ve onu her zaman gördüğümü ve 'Bir dakika, dünyanın yarısı bu adamı öldürmek istemiyor mu?' diye düşündüğümü hatırlıyorum.” dedi. “Her zaman onun sert bir adam olduğunu düşündüm.”

Akşam ilerledikçe oda giderek daha da gürültülü olmaya başladı; eski Manhattan'daki cin dolu kitap partilerini anımsatıyordu, ama sigara dumanı yoktu. Kalabalığın arasında The Drift'in kurucu ortağı Kiara Barrow ve Instagram kitap kulübü Belletrist'i Emma Roberts'la birlikte kuran Karah Preiss gibi şehrin edebiyat sahnesinin genç yıldızları da vardı.

Parti sonunda sona erdiğinde konuklar gece çiseleyen yağmura doğru yola çıktılar. Bay Rushdie arkadaşlarıyla akşam yemeği yemek için geride kaldı. Güvenlik ekibi bitişikteki kırmızı deri kabinde yemeklerini yerken nöbet tutuyordu.

Bay Rushdie'nin uzun süredir arkadaşı olan yazar Sloane Crosley, onu bu kadar iyi durumda görmekten mutlu olduğunu söyledi. Ancak saldırıdan aylar sonra, “Zafer Şehri” romanının yayınlanmasını kutlamak için düzenlenen samimi bir toplantı sırasında sağlığının nasıl daha da istikrarsız göründüğünü hatırladı.

Bayan Crosley, “Onu, her şey olup bittikten kısa bir süre sonra ortaya çıktığında gördüm, ama o zaman bile hâlâ zekasına ve zarafetine sahipti” dedi. “Ona sarılmaya gittim ama gergindim ve onu çok fazla sıkmak istemedim. Bana şöyle dediğini hatırlıyorum: 'Çok fazla zorlayamayacaksan tüm bunların ne anlamı var?'”