Salman Rushdie kararlılıkla yeni anı kitabı “Bıçak”ı anlatıyor

dunyadan

Aktif Üye
Rushdie kitapta “Henry ve seyirci olmasaydı burada oturup bu sözleri yazıyor olmazdım” diyor. “O Chautauqua sabahı neredeyse aynı anda insan doğasının en kötü ve en iyi yanlarını yaşadım.”

Başlangıçta hayatta kalıp kalmayacağı belli değildi.

Yazarı onlarca yıldır temsil eden Andrew Wylie, “Yaralarının ciddiyeti, bir korku filminden fırlamış gibi, inanılmazdı” dedi. Rüşdi neredeyse iki ay hastanede kaldı. Eve döndükten sonra bile canlı, korkunç rüyalar gördü: “Kral Lear”da Gloucester Dükü'nün kör olduğu, Luis Buñuel'in “Un Chien Andalou” filminin ayın üzerinde bir bulutun sürüklendiği açılış sahnesi hakkında. bir gözü keser. Neredeyse her gün doktor randevuları vardı ve etkilenen her vücut bölgesi için farklı uzmanlar vardı. “Herkesin çeşitli onarım işlerine imza atması gerekiyordu” dedi.

Rushdie saldırıdan önce bir roman fikri üzerinde çalışıyordu. Ancak “Sonunda suyun yeniden akmaya başladığını hissettiğimde gidip elimdeki dosyayı açtım ve bu bana çok saçma geldi” dedi. “Bu konuya girene kadar başka bir şey yazamayacağımı fark ettim.”

“Knife”, ana karakterin yardımcı oyuncularla aynı seviyede olması için üçüncü şahıs ağzından yazılan, 2012 tarihli daha önceki anı kitabı “Joseph Anton”un aksine duygusal ve samimi bir kitap.

Rushdie önceki kitapla ilgili olarak “Bunun bir roman gibi okunmasını istedim” dedi. Ama “Bıçak” farklıdır. “Bu romansal değil. Yani birinin sana bıçak saplaması oldukça kişisel bir durum. Oldukça ilk kişi” dedi.