Şefler için 2 Kitap – Haberler

dunyadan

Aktif Üye
Sevgili okuyucular,

Geçen gece Mason Currey’nin çağlar boyunca yaratıcı insanların alışkanlıklarını anlatan, her zaman eğlenceli olan Daily Rituals adlı kitabını aldım. Francis Bacon’a ayrılan bölümde, disiplinli resim sabahları ile bunu takip eden uzun, şarap dolu günler ve geceler arasında şu cümleye rastladım: “Bacon uyumasına yardımcı olmak için haplara bağımlıydı ve okuyup tekrar okudu. klasikler.” Rahatlamak için yatmadan önce kendini sakinleştirecek yemek kitapları.”

Bacon işini biliyordu! Yemek kitapları – kesinlik ve hayal gücünün, rahatlık ve olasılığın rahatlatıcı karışımıyla – huzursuz zihni neredeyse her şeyden daha iyi büyüleyebilir. Barbara Pym’e ya da en azından “Mükemmel Kadınlar” adlı romanının baş kahramanına, aynı zamanda “aşçılık ve ibadet kitapları, en rahat başucu okuması”na da ulaşmasını sorun.

Pastırmadan farklı olarak tariflerimde anlatısal bir şeyler tercih ediyorum. Kampa kitap getirmeye başladığımdan beri başucu masamda bulunanlardan bazıları benimle birlikte seyahat etti: Edna Lewis’in The Taste of Country Cooking, Richard Olney’in The French Menu Cookbook ve büyükannemin hazinesinden spiral ciltli bir kitap. Ama son zamanlarda bana yardımcı olan birkaç kişi daha var.

Sadie

Yıllarca denememe rağmen Colwin’in romanlarına bir türlü ısınamadım. Ancak birçoğu Gourmet için yazılmış olan yemek üzerine makaleleri, özellikle bu ilk koleksiyon, en sevdiğim eserler arasında yer alıyor. Yaklaşık 9 yaşındayken annemin kitaplığında buldum. İğrenç Akşam Yemekleri: Bir Anı’yı okudum ve bu kadar komik, bu kadar gürültücü, bu kadar insancıl ve bu kadar uzlaşmaz bir yazar var mı diye merak ettiğimi hatırlıyorum. eksantrik. (Muhtemelen bu kelimeleri kullanmadım; aslında kitabı yuttum ve sonraki yazılarını hevesle okumaya başladım.)

Colwin’in çalışmaları rahatlatıcı evet ama aynı zamanda inanılmaz derecede şık ve en iyi yemek yazarlarıyla aynı seviyede. Makalelerinin bir başka zevki de başkalarının hevesli bir okuyucusu olmasıdır: Kitapları aracılığıyla ilk kez Ismail Merchant’ın Hint Yemeklerini, John Thorne’un Basit Yemeklerini, Jane Grigson’un İyi Şeylerini öğrendim ve Peder Robert Farrar Capons “Kuzunun Akşam Yemeği”ni öğrendi. Tarifleri bazı tartışmalara konu oluyor ve kesinlikle kendine özgüler, ancak “The Same Old Thing” adlı makalesinden ve basit zencefilli kurabiyesinden “Jalapeno Biberli Kremalı Ispanak” ile net bir başarı elde ettim.

İsterseniz okuyun: Laurie Colwin’in kurgusu veya yapmasan bile; Nora Ephron’un “Mide Yanması”; Zencefilli çörek; korkutucu olmayan (ama inatçı) mutfak arkadaşları.
Şuradan temin edilebilir: İdeal olarak harika bir yemek kitabı mağazası: Kitchen Arts & Letters, Bonnie Slotnick Yemek Kitapları, Aşçılar İçin Kitaplar.

Bu bir anı ama yiyecek ve yemek pişirmenin ve yemenin zevki açısından o kadar zengin ki burada bir yeri hak ediyor. Pakistanlı Amerikalı şef, “Chopped” ve “Top Chef” programlarındaki performanslarıyla kamuoyunun dikkatini çekti. Kitap bunu ve ailesinin geleneklerini haute cuisine alanında uygulayan bir şef olarak büyümesini ve gelişimini araştırıyor. Ama çok daha fazlası var: 2017 yılında Ali’ye Ewing sarkomu teşhisi konuldu ve ölümünden kısa bir süre önce, henüz 29 yaşındayken bu kitap üzerinde çalışıyordu. (Ortak yazarı Tarajia Morrell kitabı ölümünden sonra tamamladı.) Yine de iç karartıcı değil. Ali’nin aileye, eve ve seyahate olan sevgisi ve evet, yemeklerin lezzetli tanımları onu özel kılıyor. Yemek tarifleri içeren bir aşk mektubu.

Savor’u okurken, Paula Wolfert’in demansının bir kroniği haline gelen, Emily Kaiser Thelin tarafından çok güzel yazılan, güzel Unutulmaz’ı düşündüm. Her ikisi de, farklı açılardan, Barbara Pym’in başucu kriterlerinden birini yerine getiriyor: mutfak sanatı Ve Adanmışlık kitapları.

İsterseniz okuyun: Oliver Sacks’ın “Bilinç Nehri”; “En İyi Şef”; Hua Hsu’nun “Stay True” şarkısı.
Şuradan temin edilebilir: Yemek kitabı yeniden depolanıyor. Omnivore, Bold Fork Books veya Book Larder’ı deneyin.

Neden gitmiyorsun …

• Yemeği atlamak mı? Sesli bir yemek kitabı kulağa pek eğlenceli gelmeyebilir ama söyleyebileceğim tek şey, Margaret Visser’in Much Depends on Dinner: The Extraordinary History and Mythology, Allure and Obsessions adlı kitabının mısırla ilgili bölümünü sonuna kadar okumak için 20 blok yürüdüm. Sıradan bir yemeğin tehlikeleri ve tabuları.” Bu mutfak-sosyal hikaye ilk olarak 1986’da yayınlandı (ve bir tür kült statüsüne sahip) ve bize Brillat-Savarin tarzında kim olduğumuzu gösteriyor. Elbette kullanılmış bir kopyasını bulabilirsiniz – ve bulmalısınız! – ama üslup kitabın beklenmedik, kurnaz mizahını ortaya çıkarıyor.

• Garipleşmek? Tasha Tudor Aile Yemek Kitabı’nı önerebilir miyim? Evet, corgiler var. Hayır, “Corgi Cottage Çorbası” aslında hiçbir corgi içermiyor. (Ancak, bir kutu kuru fasulye ve bir miktar patates püresi içerir.)

• Kendinize pembe kabuslar mı görüyorsunuz? Senin için bir kitabım var mı?
Abone olduğunuz için teşekkür ederiz

Haberler kitaplarına veya okuma önerilerimize daha fazla dalın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz lütfen başkalarına da tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kayıt olabilirsiniz. Abonelere özel tüm bültenlerimize buradan göz atın.

Dostça bir hatırlatma: Kitaplar için yerel kütüphanenizi kontrol edin! Birçok kütüphane, kopyaları çevrimiçi olarak rezerve etme seçeneğini sunar.