Şiir: Görmek ve görülmek

dunyadan

Aktif Üye
Bu kısa şiir aynı anda pek çok temayı ele alıyor – görmek, görülmek, arzu, ırkçılık, benlik ve hafıza. Şiir, oldukça gerçekçi bir şekilde, “Fotoğrafımın çekilmesinden hoşlanmıyorum” ifadesiyle başlar, ardından bir anıyı tanıtır. Sontag ve Bishop’tan iki alıntı şiiri genişletiyor. Sontag, şiiri bir gösteren olarak fotoğraf alemine kaydırır, olayı temsil eder, olayın kendisini değil. Şiirin sonunda konuşmacı, basit bir ifadeyle bedeni, arzuyu ve hafızayı geri alır: “Aynen böyle oldu.” Victoria Chang tarafından seçildi

Görmekten ve görülmekten

kaydeden Ama Codjoe

Fotoğraf çekilmeyi sevmiyorum. öpüştüğümüzde
Bir düğünde gece uzadı ve parlaklaştı.
Sutyenimi çözdün. Bir fotoğraf
kanıt olarak sayılır
pazar diyor verilen tek şey
oldu
. Ya da izlemek için oturdun
omuzlarımdan askıları çözdüğümde.
kancalar ve gözler. şu an göğüslerim
dokunulamayacak kadar hassastır. Göğüsleri
korkutucuydu
, Elizabeth Bishop yazıyor. ona söyle
biri ona dokunmak istedi. dokunuyorum
son baştan çıkarmamın fotoğrafı. çok pürüzsüz
Bir dergi sayfası gibi, sokak kadar karanlık
yağmur tarafından gizlenmiş. hatırlamak istersem
almak yerine güzel bir şey
bir fotoğraf, gözlerimi kapatıyorum.
meme ucumu kapatmanı izledim
ağzınla arzu seni yaptı
sevimli. gözlerimi kapattım
Bu gece şefkatimle yalnızım.
Elimde kesin olandan başka bir şey yok
kapmak için Aklımın gözünde benim
ıslak parmak uçlarınızla saçlarınızı okşayın. tam olarak bu
nasıl oldu. Işıklı otel yatağında,
Düşündüğümü hatırlıyorum: vücudum bir mercek
Zihnim aracılığıyla görebiliyorum.

Victoria Chang son şiir kitabı The Trees Witness Everything (Copper Canyon Press, 2022) olan bir şairdir. Beşinci şiir kitabı Obit (2020), Haberler tarafından Önemli Kitap ve Zamanın Okunması Gereken Kitaplar arasında gösterildi. Los Angeles’ta yaşıyor ve Antioch Üniversitesi’nin MFA programında ders veriyor. Ama Codjoe Bu şiirin yer aldığı Bluest Nude (Milkweed Editions, 2022) ve 2019 Drinking Gourd Chapbook Ödülü’nü kazanan Blood of the Air (Northwestern University Press, 2020) kitaplarının yazarıdır. Codjoe, diğerleri arasında Rona Jaffe Vakfı, Ulusal Sanat Vakfı, Bronx Sanat Konseyi, New York Eyalet Sanat Konseyi/New York Sanat Vakfı ve Jerome Vakfı’ndan destek almıştır.