Şiir: Hiçliğin Savunmasında

dunyadan

Aktif Üye
Şiirin sözde zamansızlığı, bazen onun belirli bir anı uyandırma yeteneğini göz ardı ettiğimiz anlamına gelir, ancak Peter Gizzi’nin “Hiçbir Şeyin Savunması” – bu büyük Amerikan şairinin uzun kariyerinde daha önceki bir şiir – bana şiirin de bir titreşim sismografı olduğunu hatırlatıyor. “1990’lar” kavramına aşina olan herkes, bu şiirin durgun ruh halinin kurnazlığını anlayabilir – Ne olursa olsun ve mucize tam olarak ayarlanmış, hiçbiri diğerine tam olarak teslim olmuyor. Aynı zamanda bir sokak şiiri: ağaçların ve karavanların yan görünümleriyle dolu, manzara eyaletler arası hızda yaşıyordu. Sanayi toplumu ve onun atomlarının bu soğuk ifade ve saygı karışımı, şiirin varlığını koruyor. Şiirin ironik ve kederli bir özgürleşme havasıyla – bir güç hattı, “kırılmış özgür” şiirsel bir dizeyle bitmesi önemli ve doğrudur. Anne Boyer tarafından seçildi

hiçbir şeyin savunmasında

kaydeden Peter Gizzi

Otoyolun yanındaki otoparka dizilmiş bu tırlar iş görür diye düşünüyorum.
Ben de bu eğilmiş okaliptüs ağacından şüpheleniyorum.
Sanırım bu Otoban yapmak zorunda kalacak ve arabalar
ve onların içindeki insanlar yolda.
Şimdiki zaman her zaman bize yaklaşır ve etrafımızı sarar.
Atomları hayal etmek zor, hayal etmek zor
Hidrojen ve oksijen bağı, bunu yapmak zorunda.
Ayrıca maküler bulutlarıyla bu gökyüzü
ve soldaki elektrik kulesi, kopmuş bir hat.

Anne Boyer şair ve deneme yazarıdır. Kanser ve hemşirelik üzerine anı kitabı The Undying, Genel Kurgu Dışı dalında 2020 Pulitzer Ödülü kazandı. Peter Gizzis Son kitaplar arasında Now It’s Dark (Wesleyan University Press, 2020), Sky Burial: New and Selected Poems (Carcanet, 2020) ve Ulusal Kitap finalisti olan Archeophonics (Wesleyan University Press, 2016) bulunmaktadır. Fierce Elegy adlı yeni bir kitap, 2023’te Wesleyan tarafından yayınlanacak.