Şiir İncelemesi: Andrea Cohen'den “The Sorrow Apartments”

dunyadan

Aktif Üye
Hüzün Apartmanları, kaydeden Andrea Cohen

Çağdaş şiir komik değil. Bu komik olmadığı anlamına gelmez; tam tersine son derece eğlenceli olabiliyor, hatta bazen kasıtlı olarak da olabiliyor. Ancak günümüz sanat formu çoğunlukla, bir yandan sosyal ve/veya kişisel adaletsizlikleri kınamak, diğer yandan ise bir tür göze çarpan edebi kendini ifade etme çabası arasında gidip geliyor. Bu, su altındaki birkaç su aygırının üzerinden uçan bir çulluk gibi her iki yaklaşımın üzerinden süzülen mizaha çok az yer bırakıyor.

Bazıları mizah eksikliğinin iyi bir şey olduğunu söyleyebilir. Sonuçta zeka ağır ve ahlaki olmaktan ziyade geçici ve zekidir; Güçlü ama aynı zamanda tamamen ciddi değil. Zeka, yemek odasındaki acımasız zengin kızların, yakında durumu tersine çevirecek ve bunları göstermek için kendi zekasını kullanacak olan taşralı fakir ama neşeli bir çocuğa karşı kullandıkları şeydir… en azından bazen gençlerde bulabileceğiniz bir niteliktir. yetişkin edebiyatı veya romantik romanlar. Elbette şiirde en iyi ihtimalle küçük bir rol oynar mı?

Andrea Cohen'in yeni kitabının adı “Hüzün Apartmanları”. Cohen'in önceki çalışmalarında olduğu gibi, sigaradan Sansepolcro'ya, seramik geyik yavrularından kayıp cüzdanlara (son kitabının adı “Her Şey”) kadar sık sık dalgalanıyor. Cohen, sürekli olarak “şiirsel” formülasyonlardan kaçınan, konuşkan bir orta sese bağlı kalıyor; “Kolamı döktüm” tipik bir yorumdur. Onun rahatlık alanı, örnekleri muhtemelen buradaki çalışmanın yüzde 90'ını oluşturan bir ila iki sayfalık metinlerdir. Her ne kadar tam anlamıyla bir biçimci olmasa da, Cohen'in keskin bir kulağı var ve teknik inceliklere kolaylıkla hakim oluyor. Örneğin, kurucu çift aracılığıyla bir tür coşkulu uygarlık turu olan “Adem ve Havva'ya Kulak misafiri olmak”ta, Havva “kendini bir boa gibi onun etrafına sarar” ve Havva'nın hareketini ustaca taklit eden dizedir. Hoş bir şekilde zekice.

Cohen'in imza manevrası, bir şiiri yaklaşmakta olan (genellikle duygusal) sondan uzaklaştıran bir tür çarpıtma veya süslemedir. İşte taktiğin özetlenmiş bir versiyonunu sunan kitabın son şiiri “Bunker”:

ne yapardım
geleceğini düşünüyorum

yukarı
benim Dünyam

buharlaşmış mıydı?
ben de öyle isterdim

Ben suydum.

Sorunsuz ve dokunaklı bir şekilde okuyor, ancak satırlara ne kadar uzun bakarsanız o kadar heyecan verici hale geliyor. “Ne düşünürdüm/düşünürüm” koşulludur; kendisinin gelecekteki bir versiyonunu hayal eden bir “ben”in gösterisini sunuyor. Ancak önerilen gelecek versiyon farklı bir versiyonu hayal ediyor: “Keşke/şöyle olsaydım…” Ve bunların hepsi bir soru olarak çerçeveleniyor – ama kime veya kime?