Şiir İncelemesi: Mary Jo Bang'den “Herkesi Oynadığım Bir Film”

dunyadan

Aktif Üye
Bu mısra kafiyelerle doludur ve bu kitap da çoğu kez Oz Büyücüsü'ndeki bazı sahneler gibi (bu kitabın filminin uzun jeneriklere sahip olması gerekir) veya Hieronymus Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi'ndeki bazı sahneler gibi kalabalık hissettirir – kendinizle dolu (“I I benliğin bir versiyonuyum”) ve diğerleriyle birlikte mini hafızalı insanlar. (Ve palyaçolar, bir aslan ve Minotaur.) Hepsi küçüldü, tıpkı “şimdi/bir sinapsta yaşayan” “terapist” gibi. (Şairlerin bir şekilde hak iddia ettikleri favori kelimeleri vardır. Ben “beyin” kelimesini Emily Dickinson'la, “terkedilmiş” ve “ham” kelimesini Sylvia Plath'la ilişkilendiriyorum. “Synapse” çok popüler bir kelime.) Ve bu Küçülme kendin ya da kendin acıyor – zekâ acıyor: “Kayığın üzerinde bırakılan/siste sürüklenen oyuncak köpek kadar büyük bir acı.”

Bu şiirler neşe, renk, ses ve ışıkla dolu ama aynı zamanda azap dolu, sanki konuşmacı bu sahneleri istemsizce ve süresiz olarak gözlemlemiş, yani onları yeniden deneyimlemek zorunda kalmış gibi. Bu bir tür cehennem, bu gösteri, sirk benzeri bir cehennem. “Bir anı erteledim ve bir başkası geldi.” Bir şiirinde Bang, Dante'nin Francesca'sından söz ediyor: “Bir işkencecinin buza gömüldüğünde ne kadar güzel göründüğünü biliyordu.” Ama hayır, son Dır-dir kesinlikle, bu da ıstırabın bir parçası. Bu konuşmacı her şeyin sonu olarak bilginin sonunun, sonunun çok bilincindedir: “ölümün temsil ettiği mutlak kopuş”; “Biz öldüğümüzde dünya da ölecek.”

Bang'in, ilk satırın bir kısmını başlık olarak kullanmayı veya başlığı ilk satırı oluşturacak şekilde genişletmeyi içeren başka bir imza hamlesi daha var; hangisinin önce geldiğini söylemek mümkün değil. Örneğin, “Kalmak Bir Hainlik Biçimidir” kitabının ilk satırı bütünüyle şöyle diyor: “Nerede olursan ol, kalmak bir tür musallatlıktır.” “Gözler Açık, Verileri İşliyorum” kitabının ilk mısrası: “Aç gözünü. Gözlerimle verileri işliyorum ve zamanla her şeyin nasıl çalıştığının farkına varıyorum: yolsuzluk.” Ve “Trenin hareketsiz olduğunu söyleyebilirsin” şu sözlerle başlıyor: “Trenin durduğunda hareketsiz olduğunu söyleyebilirsin rayların ortasında, ileriye doğru hareket etmenin güven verici hissini bekleyen/bekleyen yolcular.” Bu durumların her birinde, başlık tam bir düşünce olarak okunabilir, ancak şiir düşünceyi genişletir; Düşünce devam ediyor. Bu şekilde, tıpkı bir fotoğrafın yaşayan, hareket eden bir insanı temsil etmesi gibi, başlık da daha uzun, daha karmaşık bir şeyi temsil eder.

Bu bana bir şiirin başlığının başlı başına bir satır, sıfırıncı satır olduğunu hatırlatan bir hareket. Herhangi bir çizgi gibi onun da bir kesintisi vardır ve bir kesinti, ne kadar ince olursa olsun, her zaman perspektifte bir değişikliğe veya kaymaya neden olur. Bazen değişiklik, bir devam filmi olan bu başlıktaki hareket kadar incelikli olabilir: “Ophelia,/Sanırım derin düşüncelere dalmış gibi görünüyor/Daha önce hiç böyle bir şey görmemişti,/Gerçi gördü.” Tek Düşünce “Düşünme halindeyken” bitebilir ama durum böyle değil – ama olabilir! (Son ayete ulaşamadan ölürseniz durum böyle olacaktır.)