Sıradan olanı keşfeden şair Linda Pastan 90 yaşında öldü

dunyadan

Aktif Üye
Zarif ve sade şiirleri hayatın sıradan görüntülerinde ve anlarında güzellik ve bazen de acı bulan Linda Pastan, 30 Ocak’ta Chevy Chase, Md’deki evinde öldü. 90 yaşındaydı.

Kızı yazar Rachel Pastan, sebebinin kanser ameliyatından sonraki komplikasyonlar olduğunu söyledi.

Bayan Pastan, 1971’de A Perfect Circle of Sun ile başlayarak 15 cilt şiir yayınladı.

Wilmington News-Journal of Ohio bu ciltteki şiir hakkında “Keskin bir ruh hali ve ortam duygusuna sahipsiniz,” diye yazdı ve “bir kadının olaylara bakış açısını basit bir şekilde ifade edin.”

Bu “kadın bakışı”, başta aile konulu olmak üzere birçok şiirini şekillendirmiştir. Jean Naggar, Bayan Pastan’ın çalışmalarıyla ilk kez 1970’lerin başında, Liveright’ta (Bayan Pastan’ın ikinci kitabı Aspects of Eve’i 1975’te yayınlayan) editörken gördü ve onun temsilcisi oldu. Bayan Naggar, e-posta yoluyla, bu ilk şiirlerin “benimle derin ve ezici bir güçle konuştuğunu, çoğu zaman gözlerimi yaşarttığını” söyledi.

“‘Doğum Odasından Notlar’ adlı şiirini okumayı ve birisinin olağanüstü bir kadın doğum anını bu kadar ikna edici bir şekilde ve bu kadar az kelimeyle ifade etmiş olduğunu bilmenin yoğun heyecanını asla unutamam.” Şiirin tamamı burada. , A Perfect Circle of Sun’da göründü :

sarılı,

eski bir çizgi romandaki kurban,

daha önce burada bulundum

Acının yüzünü buruşturduğu o yer

duvarlardan

çok parlak ışık gibi.

bir doktoru yenmek diyor

terleyen işçiye ustabaşı,

ama bu çalışma, bu zorlama

başka bir hayattan

kaydolduğum bir şey

herhangi bir şeyi imzalamış olacağım bir anda.

Bebekler tarlalarda büyümeli;

şalgam veya şalgam olarak topluca

toplanmalı ve saklanmalı

Kök ucu, dökülen toprak

ayak parmakları arasında –

ve daha sonra ne kadar kolay olurdu

onları dünyaya geri getirin.

Kalk… katlan… seyirci

huzursuz oluyor ve ben yeni bir büyücüyüm

şişmiş şapkamdan tavşanı çıkaramayan.

taç giyiyor, diyor biri,

ama burada telif yok,

sadece ben, tamamen yalınayak,

yalınayak çocuğuma selam ver

Bayan Pastan kendini ev meseleleriyle sınırlamadı. Liz Rosenberg 1998’de The Boston Globe’da Bayan Pastan’ın “Karnaval Akşamı: Yeni ve Seçilmiş Şiirler, 1968-1998” koleksiyonunu incelerken “Bilimden tarihe, hafızaya, şiire, jeolojiye, sanata, rüyalara, mite kadar her şey üzerine yazıyor” diye yazmıştı. “. . “

Bayan Rosenberg, “Kitap geniş, bilge, çeşitli, akıllı, seksi, sakin ve yürek burkan,” diye devam etti. “Bu koleksiyonu okumanın etkisi bana diğer birkaç modern şairi hatırlattı: virtüözlüğü ve güzelliğiyle Robert Frost ve tutkusu ve dürüstlüğüyle büyük Rus şair Anna Akhmatova.”

1991’den 1994’e kadar Bayan Pastan, Maryland’in Şair Ödülü sahibiydi.

Washingtonian Magazine ile 1996 yılında yaptığı bir röportajda, “Valinin ofisinden biri, ödüllü şair olmam için bana yaklaştı ve eyalet olayları için şiir yazmaya istekli olup olmayacağımı sordu,” diye hatırladı. “‘Kesinlikle hayır’ diye yanıtladım.”

Bayan Pastan, “Sonra görevi devralırsam ne yapmak isteyeceğimi sordu” diye devam etti. “Maryland’da normalde şiir veya şairlerle herhangi bir teması olmayan insanlarla şiir okumak ve şiir hakkında konuşmak istediğimi söyledim. Şiir hakkında hiçbir şey bilmediklerini düşünen ve bu nedenle ‘bilinecek’ pek bir şey olmadığını öğrenmekten korkanlara yardım etmek istiyorum.”

Şiir okumanın duygusal bir deneyim olması gerektiğini söyledi.

Jill Bialosky, Bayan Pastan’ın uzun süredir yayıncısı olan Norton’da Genel Yayın Yönetmeni ve kendisi de tanınmış bir şairdir. E-posta yoluyla, “Linda Pastan, sıradan yaşam hakkında – aile, annelik, yaşlanma, ilişkiler, kayıp – kristal berraklığında, aşkın bir dizeyle, genellikle mizah, sürpriz, neşe ve üzüntüyle dolu yazıyor.”

Linda B Olenik (kızı “B’den sonra nokta yok,” dedi; “bunu hiç anlamadık, ama bu sadece bir gerçek”) 27 Mayıs 1932’de Bronx’ta doğdu. Babası Jacob bir cerrahtı ve annesi Bess (Schwartz) Olenik ev hanımıydı ve bazen kocasının ofisinde çalışıyordu.

Bayan Pastan, Washingtonian’a “En azından 12 veya 13 yaşımdan beri hep yazdım” dedi. “Tek çocuk olarak kitaplar benim en önemli yoldaşlarımdı ve yazmak, o kitaplardaki karakterlerle ve o şiirlerin yazarlarıyla konuşma biçimim oldu.”

1950’lerin ortalarında Radcliffe Koleji’nde bir öğrenciyken Mademoiselle dergisinin sponsor olduğu bir yarışmada şiir ödülü kazandığını söyledi; Aynı yarışmada mansiyon ödülünün aynı doğum yılını paylaştığı Sylvia Plath’e gittiğini söyledi.

Bayan Pastan, 1954’te Radcliffe’den mezun oldu ve daha sonra Boston’daki Simmons Üniversitesi’nden kütüphane bilimi ve Brandeis’den İngilizce yüksek lisans dereceleri aldı.

Bir bilim adamı olan Ira Pastan ile 1953’te evlendi ve bir aile kurmak için yazma hayallerini askıya aldı.

Bayan Pastan, “O zamanlar doğru türde bir eş ve anne olabileceğimi ve benim için şiir kadar önemli bir şeyin peşinden koşabileceğimi düşünmemiştim,” dedi Bayan Pastan. “Şimdi yanıldığımı düşünüyorum. Ve bugün genç bir kadın muhtemelen bu hatayı bir daha yapmaz.”

1960’ların ortalarında yeniden yazmaya başladı ve elini bir romanda denedi. Ancak olay örgüsünden veya karakterlerden çok yazdıklarının betimleyici diliyle ilgilendiğini bulduğunu söyledi.

Washingtonian’a “Romanım kısalmaya devam etti ve neredeyse bir kısa öykü haline geldi” dedi. “Kısa süre sonra bunun aslında bir şiir olacağını anladım.”

Şiir yelpazesi genişti. 1978 tarihli bir koleksiyona Kederin Beş Aşaması adı verildi. Yelpazenin diğer ucunda, çeşitli köpekleri hayatlarına, şimdiki ve geçmişe dahil eden şiirler olan A Dog Runs Through It (2018) vardı.

“Yıllar boyunca köpekler hakkında çok sayıda şiir yazdığımı biliyordum,” diye yazmıştı önsözünde, “ama çalışmalarıma baktığımda bir sayfaya kaç köpeğin sığdığını gördüğümde şaşırdım.” tamamen farklı bir şey .”

Koleksiyon, bir kurtarma mini kaniş karışımı olan mevcut köpeği Toby’ye ithaf edildi.

Kızının yanı sıra Pastan Hanım’ın eşi de hayattadır; iki oğul, Stephen ve Peter; yedi torun; ve büyük bir torun.

2016’da The Paris Review ile yaptığı bir röportajda Pastan, yaşlandıkça şiirinin biraz kararabileceğini itiraf etti.

“Ölüm elbette en büyük tehlike, en büyük kayıp ve ona yaklaştıkça daha sık ve belki de daha duygusal olarak onun hakkında yazıyorum” dedi. “Yine de son zamanlarda 12 yaşındayken yazdığım bazı şiirlere rastladım ve onlar da ölümle ilgili.”

“Traveling Light” (2011) filminden “Clock”, tipik olarak bu konuda gözü karaydı. Tam olarak okur:

Bazen beni gerçekten üzüyor –

saatin ibreleri nasıl hareket eder,

burada oturuyor olsam bile

hiçbir şey yapma

hiçbir şey düşünme bile

hariç, şu anda, saat bu:

ve ellerini nasıl sabit tutamadığını.

Karanlıkta bile hayal ediyorum ve bunun gibi şeyler

erkek ve kız kardeşi saatler ve saatler,

güneş saatleri bile, tüm o zorlayıcı saatler

kimin tek amacı görünüyor

Beni bu dünyadan acele etmek için.