Terbiyeli Şehriye Çorbası

Bardakci

Yeni Üye
Terbiyeli Şehriye Çorbası Tanımı İçin Materyaller

• 2 yemek kaşığı sıvı yağ (ben zeytinyağ kullanıyorum)
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 1 diş sarımsak
  • 1 orta uzunluk havuç
  • 5 su bardağı sıcak su
  • 1 su bardağı kemik suyu
  • Yarım kase arpa şehriye
  • 1 tatlı kaşığı tuz.
Terbiyesi için:

• 1 su bardağı yoğurt
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1/2 (yarım) limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı un
Terbiyeli Şehriye Çorbası Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Soğan ve sarımsakları küçük küçük doğrayalım ve tencereye aldığımız sıvı yağ ve tereyağında yavaşça pembeleşene kadar kavuralım.
  2. Havuçları rendeleyelim ve tencereye ek edip kavurmaya devam edelim.
  3. Kemik suyu ile birlikte sularımızı ek edelim.
  4. Kaynamaya başlayınca şehriyesini salalım. Şehriyeler pişene kadar kaynatalım. (eğer çorbayı çabucak tüketmeyecekseniz şehriyeyi de kavurabilirsiniz. ).
  5. Çorbanın terbiyesi için tüm gereçleri güzelce karıştıralım, pürüzsüz bir kıvam almalı. Ben genelde süzgeçten geçiriyorum.
  6. Terbiyesini çorbaya ek etmedilk evvel çorbadan bir – iki kepçe alarak terbiyemizi açalım ve ılıtalım.
  7. Şehriyelerimiz pişince terbiyemizi yavaş yavaş dökelim ve daima karıştırarak kaynatalım.
  8. Kaynadıktan daha sonra tuzunu ek edelim ve 2-3 dakika daha pişirelim ve kapatalım.
  9. 10 dk kadar dinlendirip servis edelim.
Püf noktaları:

1. Şayet çorbayı erken pişirecekseniz en evvel yağla birlikte şehriyeleri kavurun bu biçimdece çorba beklese de şehriyeleri hamur olmaz.

2. Terbiyesini ek ettikten daha sonra kesilmemesi için kesinlikle kaynayana kadar karıştırın. Ben bunu fazlaca geç öğrendim ????.

3. Ben tüm materyalleri 2 ye katlayarak çoğalttım yalnızca terbiyesine 2 değil de 1 yumurta sarısı koydum.

4. Dana paçayı kaynattıktan daha sonra soğutup köpük bardaklara koyarak buzluğa kaldırıyorum. Köpük bardağı kırarak çıkartmak hayli kolay oluyor. bu biçimdece kemik suyu her an buzlukta hazır oluyor, öncesinden çıkartıp bekletmeye gerek kalmıyor.

Afiyet olsun ????????.

Terbiyeli Şehriye Çorbası Tanımı Fotoğraflı Yapılışı