Türk güreşinin gururu Taha Akgül, dünyanın en yeterli güreşçisi seçildi

BOTR

Aktif Üye
Güreş mesleğinde Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan ve 2022 yılını da yeniden Avrupa ve Dünya şampiyonu olarak namağlup tamamlayan ulusal güreşçi Taha Akgül, Dünya Güreş Birliği tarafınca özgür tarzda ‘Dünyanın En Âlâ Güreşçisi’ seçildi. Akgül, hem Dünya Güreş Birliği tarafınca yapılan seçimi, birebir vakitte 2022 yılını Demirören Haber Ajansı’na (DHA) kıymetlendirdi.

“HEM KENDİM, tıpkı vakitte ÜLKEM İSMİNE ÇOK GURUR VERİCİ”

2022 yılında Dünya Güreş Birliği tarafınca özgür tarzda dünyanın en düzgün güreşçisi seçilmesinin büyük bir gurur olduğunu tabir eden Akgül, “Dünyada bu kadar güreş starı, dünyanın bütün ülkelerinin büyük güreşçileri varken, onların önünde yılın güreşçisi seçilmem hem kendi adıma, birebir vakitte ülkem ismine epey büyük bir gurur verici. 2022 yılını da namağlup kapatmam kendi adıma gurur verici. Yaşar Doğu Turnuvası’nda 1’incilik, ondan sonrasında 9’uncu sefer Avrupa şampiyonluğu ve çabucak sonrasında 3’üncü sefer dünya şampiyonluğu yaşadım. Çok hoş bir yıl geçirdim, bunun mükafatını de Dünya Güreş Birliği verdi. Çok keyifli ve gururluyum. 2023’te de bunu yenidenlayacağım. 2022’de çalıştığımın daha fazlasını çalışıyorum ve 2023 yılında daha da başarılı olacağımı düşünüyorum. Bunun için elimden geleni yapacağım. Beni seçtikleri, buna layık gördükleri için Dünya Güreş Birliği’ne teşekkür ediyorum. Tüm güreş otoriteleri buna karar veriyor. Orada dünyanın en değerli atletleri vardı. Beni takdir ettiler, beni seçtiler. Ülkemiz ismine bu sonucun değerli olduğunu düşünüyorum. Ağır sıklette şampiyon olmam, ülkemiz ismine başpehlivanlıkta birinci olmamız farklı bir gurur diye düşünüyorum” dedi.

2022 yılında başardıklarıyla bu türlü bir takdiri beklediğini aktaran Akgül, hayli başarılı bir yıl geçirdiğini ve en düzgün rakiplerini yenerek bu mükafata layık görüldüğünü kelamlarına ekledi.

“ELDE ETTİĞİM RUHSAL ÜSTÜNLÜĞÜ MÜDAFAAM GEREKİYOR”

Rakiplerinin kendisini amaç olarak gördüğünü ve ekstra bir motivasyonla mindere çıktıklarını kaydeden Akgül, “Yendiğim rakiplerimin hepsi, seneye daha büyük motivasyonla hazırlanacaklar. Ben de bunu bildiğim için ekstra motive olup, şu an elde ettiğim ruhsal üstünlüğü müdafaam gerektiğini ve üzerine çıkmam gerektiğini biliyorum. 2023 yılı artık olimpiyat elemelerinin başladığı bir yıl olacak. Dünya şampiyonasında olimpiyat kalifikasyonları da başlıyor. Orada birinci 5’e giren atletler direkt olarak olimpiyatlara gitme talihi elde edecekler. Tabi ki bu benim için kriter değil. Benim oradaki maksadım 4’üncü sefer dünya şampiyonluğu olacak. Rakiplerim bana çalışıyor ancak ben de onlara çalışıyorum, bunu unutmasınlar. Onlar bana çalışabilirler fakat benim amacım yeniden onları yenmek olacak. Var gücüyle geçen yıldan daha fazla çalışan bir Taha var. İnşallah bunun emeğini 2023 yılında alacağımı düşünüyorum” diye konuştu. (DHA)

Okumaya devam et...