Türkiye Satranç Şampiyonası, Sivas’ta başladı

BOTR

Aktif Üye
Şampiyonanın açılış merasimi Sivas Vali Yardımcısı Adil Nas, Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Erdoğan Tunç ve Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay’ın iştiraki ile gerçekleştirildi. Seremoni hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Nas: “7’den 70’e herkes satranç oynayabilir”

Açılış seremonisinde konuşma yapan Sivas Vali Yardımcısı Adil Nas, şampiyonaya katılanlara muvaffakiyetler dileyerek, “bu biçimde bir turnuvayı vilayetimize kazandıran Türkiye Satranç Federasyonu’na ve katkısı bulunan herkese Sivas ismine teşekkür ediyorum. Satranç sporunun desteklenmesi fazlaca büyük kıymet arz etmektedir. Öbür bütün spor kollarında olduğu üzere epeyce erken yaşta satranç sporuna başlanmasının ileride düzenlenecek dünya satranç turnuvalarında ülkemizden dünya şampiyonlarının çıkmasına vesile olacağını düşünüyorum. aslına bakarsan satranç sporu 7’den 70’e her insanın yaptığı bir spor koludur ve fazlaca az maliyetle yürütülen bir spor dalıdır” dedi.

Alım: “Sporcularımıza muvaffakiyetler diliyorum”

Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım ise Sivas’ın her hafta farklı bir spor tertibine konut sahipliği yaptığını belirterek, “Sporu tabana yaymak, gençlerimizi sporun her türlüsüyle buluşturarak özgüveni oluşmuş, ayağı yere basan bir gençlik yetiştirme noktasında Valiliğimiz, Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz, Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğümüz, öteki kamu kurum ve kuruluşlarımız ve belediyemiz Sivas’ta ortak bir hedef doğrultusunda çalışıyor ve bunun da meyvelerini almaya başladık. Allah’a şükürler olsun her hafta vilayetimizde farklı bir tertibe konut sahipliği yapıyoruz. Bugün de farklı vilayetlerden gelen siz epeyce kıymetli satranç atletlerimize konut sahipliği yapıyoruz. İnşallah dolu dolu geçen bir şampiyonadan daha sonra Sivas’tan şad kalarak ayrılıp sonrasındasında farklı tertiplerle da sizlerle bir ve birlikte olacağız. İnşallah önümüzdeki süreçte daha hoş tertiplerde kentimizi buluşturacağız. vilayetimize gelerek bu yarışa katılan epey kıymetli gençlerimize, atletlerimize muvaffakiyetler diliyorum. İnşallah gönlünüzce bir turnuva geçirirsiniz ve Sivas’tan hoş hislerle ayrılmış olursunuz” tabirlerini kullandı.

Tulay: “Gurur duyuyoruz”

Türkiye Satranç Federasyonu Lideri Gülkız Tulay da federasyona kayıtlı 1 milyon 50 bin lisanlı atletlerinin olduğunu söyleyerek, “Türkiye Satranç Federasyonu olarak satranç sporunu ülkemizin her tarafına yaymaya, bütün çocuklarımızın bu spordan yaralanması için gece gündüz çaba ediyoruz. Bu manada yaptığımız projeler ve yaptığımız çalışmalarla bugün Türkiye Satranç Federasyonu lisanlı atlet sayısı açısından 64 spor federasyonunun önünde yer alan bir federasyondur. Bugün 1 milyon 50 bin lisanlı atletimizle her vakit övünüyoruz, gurur duyuyoruz. şüphesiz bugün bu noktaya gelebilmemizde Gençlik Spor Bakanlığımızın, sponsorlarımızın ve sizler üzere satranca emek vermiş şahısların epeyce kıymetli katkıları var. Şampiyonaya katılanlara muvaffakiyetler diliyorum” halinde konuştu.

Konuşmaların akabinde vilayet protokolü, şampiyonanın açılış atılımını yaptı. Heyecan dolu şampiyona 29 Nisan Cuma günü sona erecek.

İHA

Okumaya devam et...