Ünlülerin ve Beatles’ın fotoğrafçısı Henry Grossman 86 yaşında öldü

dunyadan

Aktif Üye
Henry Grossman, en çok ünlülerin ve diğer halk figürlerinin resmi portreleriyle tanınan – ama aynı zamanda, daha az bilinen bir şekilde, Beatles’ı filmdeki binlerce senaryosuz maskaralıkta ölümsüzleştiren ve aynı zamanda tenor Metropolitan Opera ve Broadway’i uzlaştıran bir parça olarak yan kariyer peşinde koşan bir fotoğrafçı. oyuncu – 27 Kasım’da Englewood, NJ’de öldü. 86 yaşındaydı.

Oğlu David, düşerek yaralandıktan birkaç ay sonra hastanede öldüğünü söyledi.

Bay Grossman, Eleanor Roosevelt, Richard M. Nixon, Elizabeth Taylor, Martha Graham, Leontyne Price, Leonard Bernstein ve Nelson Mandela’nın paradigmatik portrelerini yaptı. Time Magazine için yeni Metropolitan Opera yapımlarını fotoğrafladı ve birçok Broadway şovunun resmi fotoğrafçısı oldu.

John F. Kennedy ve Lyndon B. Johnson portreleri, 23 Kasım 1963’te Haber’ın ön sayfasında, genç başkanın Dallas’ta suikasta kurban gittiği ve yerine o gün başkan yardımcısının geçtiği haberiyle birlikte çıktı. önceki.

Bay Grossman’ın klasik portrede gölge ve ışık etkileşimine duyarlılığı, gravürleri Metropolitan Sanat Müzesi de dahil olmak üzere çok sayıda kurum tarafından satın alınan bir Rus göçmen olan babası sanatçı Elias M. Grossman’dan ilham aldı.

Henry, 1958’de Massachusetts’teki Brandeis Üniversitesi’nden mezun olduğunda, kampüsteki konuk konuşmacıların portrelerinden ve oradaki sahne prodüksiyonlarının fotoğraflarından oluşan etkileyici bir portföy oluşturmuştu. Bir şarkıcı olarak filizlenen ikinci kariyeri, ona, önde gelen konularla alışılmadık bir bağ kurmasına yardımcı olan bir sanatçı empatisi aşıladı.

1964’te Life dergisi tarafından grubun popüler CBS varyete dizisi The Ed Sullivan Show’daki Amerikan televizyon çıkışının haberini yapmak üzere işe alındığında sadece 27 yaşındaydı – Beatles’ın kendisinden biraz daha büyüktü.

Bay Grossman kıllı dörtlüyü televizyon kameraları, amplifikatörler ve diğer sahne arkası engellerinden oluşan bir ormanın yanında ve seyirciler üzerindeki heyecan verici etkilerini yakalamak için balkondan fotoğrafladı. Yaratıcı gözü, önümüzdeki dört yıl boyunca Beatles’ın çekeceği yaklaşık 7.000 fotoğraflık bir arşive yansıdı.

O zamanlar yalnızca birkaç düzinesinin basılmış olması ve hatta basılmış olması – en ünlüsü Life of the New Mustachioed Band Members’ın 1967 tarihli bir portresi – diğer fotoğrafçıları (Robert Freeman, Dezo Hoffmann, Astrid Kirchherr, Jürgen Vollmer ve Robert Whitaker dahil) geride bıraktı. Beatles ile Bay Grossman’ın olduğundan daha yakından ilişkiliydi.

Ancak, yayıncısı Curvebender Publishing’e göre, Bay Grossman’ın evdeki, özel partilerdeki ve gece geç saatlerde yapılan kayıt seanslarındaki mahrem anları arşivi, grubun diğer tüm fotoğrafçılardan daha uzun bir süre boyunca çekilmiş görüntülerinden daha fazlaydı.

2008’de Curvebender, Beatles’ın Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.” 2012’de şirket, Beatles’ın 1.000 fotoğrafından oluşan büyük bir cilt olan Places I Remember’ı yayınladı.

The Beatles’ın The Ed Sullivan Show’daki çıkışı, Bay Grossman’ı bir gecede hayran haline getirmedi, ancak grubun o yaz Amerika turnesi sırasında George Harrison ile arkadaş oldu.

“Bundan sonra,” dedi Bay Grossman 2012’de The Times’a, “Londra’ya her gidişimde otelime giriş yaptım, her gün George’un telefon numarasını öğrenmek için ofislerini aradım – değiştirmek zorunda kaldılar çünkü hayranlar bulacaktı.” dışarı.” – ve onlarla bir gün geçirmeyi ayarlardım.

Hatırladığım Yerler’de “Beni bir kamerayla görmeye ve etrafımda olup biten her şeyi belgelemeye alışmışlardı” dedi. “Sadece benim bir parçamdı, benim bir parçamdı. Bundan daha fazlası, bir arkadaş olmuştum.

“Önce bir arkadaş, ikinci olarak da bir fotoğrafçıydım” diye ekledi. “Kameramı çıkardığımda kimse ikinci kez düşünmedi. Kimse umursamadı. İstilacı sayılmadı.”

Henry Maxwell Grossman, 11 Ekim 1936’da Manhattan’da doğdu. Babası o 10 yaşındayken öldü ve annesi Josephine (Erschler) Grossman, kocasının gravürlerini satarak aileye destek oldu.

Henry, Manhattan’daki Metropolitan Mesleki ve Teknik Lisesi’nden 16 yaşında mezun olduktan sonra burs alarak Brandeis’te tiyatro sanatları ve antropoloji diplomaları aldı – ve burada fotoğrafçı olarak ilk kez damgasını vurdu. .

New York’a döndükten sonra, kariyerine Life, Time, Newsweek, Paris Match ve The Times gibi diğer kuruluşlarda serbest fotoğrafçı olarak başladı.

1973’te Carol Ann Hauptfuhrer ile olan evliliği boşanmayla sonuçlandı. Her ikisi de profesyonel müzisyen olan çocukları David ve Christine Grossman ve kız kardeşi Suzanne Grossman tarafından hayatta kaldı.

Bay Grossman, yirmili yaşlarında Actors Studio’ya katıldı. 1960’larda Metropolitan Opera’nın Ulusal Şirketi ile turneye çıktıktan sonra, bir tenor olan Bay Grossman, New York’taki ilk şarkıcılığını 1973’te Carnegie Hall’da yaptı ve ardından Washington Opera Society ve Philadelphia Lyric Opera ile sahne almaya devam etti. 1980’lerde Riccardo Muti yönetimindeki Philadelphia Orkestrası ile konser verdi ve sonraki on yılda Metropolitan Opera’da üç yapımda şarkı söyledi.

Bazı oyunculuklar da yaptı. 1978 yapımı Avrupa’nın Büyük Aşçılarını Kim Öldürüyor? İtalya’da bir film fotoğrafçısı olarak, 1989’dan 1992’ye kadar Broadway müzikali Grand Hotel’in orijinal kadrosunda bulaşıkçı oynadı.

Bay Grossman girişkendi ama büyük ölçüde alçakgönüllüydü, tebaasının özel hayatlarına sızmak yerine davet edilmeyi bekliyordu. Jacqueline Kennedy için evde çocuklarının fotoğraflarını çekmeyi başardı ve George Harrison’ın 1974’teki “Dark Horse” Kuzey Amerika turunda ona eşlik etti.

2012 Times makalesinde “Beatles’tan çok şey öğrendim” dediği aktarıldı. “Nasıl ünlü oldukları, bunu nasıl kullandıklarıyla ilgileniyordum. Onun için kolay olmadı.

“Bir gece Atlantic City’de Ringo’ya Amerika’yı görmeyi ne kadar sevdiğini sordum. Beni otel odasının penceresine götürdü, otoparkın karşısındaki tuğla duvarı işaret etti ve ‘Bunu gördük’ dedi. Tuzağa düştüler.”

Bay Grossman, “Bence bu kadar iyi anlaşmamızın nedenlerinden biri, onlardan hiçbir şey almaya çalışmadığımı bilmeleriydi,” dedi. “Ve sanırım çektiğim fotoğrafları aldım çünkü onları pozlamadım. Kendimi bir katılımcı olarak sahneye getirmedim. Sadece izliyordum.

“Duvardaki sinek gibiydim. Orada olanı aldım.”