Ulusal eskrimci Nisanur Erbil FANATİK’e konuştu: En büyük amacım Olimpiyat altını!

BOTR

Aktif Üye
Spor ömrüne voleybol ve yüzmeyle başladığını biliyoruz. Eskrime geçiş süreci nasıl oldu?

“Okulumuzda yapılan yetenek taraması projesi yardımıyla, beni eskrime kazandıran antrenörümle tanıştım. Eskrimin tabiatı gereği kılıç münazarasınına hoşuma gittiğini hatırlıyorum. daha sonrasında ise bu biçimdelar hayatımda olan voleybol ve yüzmeyi, eskrimde daha başarılı olabileceğime inandığım için sırasıyla bıraktım.”

Sporcu olarak bir günün nasıl geçiyor?

“Eğer kampta değilsek sabah kalktığımda büyük ihtimalle okulum oluyor. Güne kahvaltıyla başlayıp çabucak okula yetişmeye çalışıyorum. daha sonrasında şayet idmana kadar vaktim varsa arkadaşlarımla olabildiğince toplumsallaşmaya çalışıyorum. İdman bittiğinde, yemek ve duştan daha sonrası yatakta dinlenmekle geçiyor.”

Bu yıl katıldığın şampiyona ve yarışlarda hangi dereceleri elde ettin?

“Geçtiğimiz yıl geçirdiğim bir sakatlık niçiniyle 3 ay boyunca turnuvalara katılamadım fakat sakatlığımın daha sonrasında Gençler Avrupa Şampiyonası’nda 2.’lik elde ettim. Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda iki kategoride de şampiyon oldum. Antalya’da düzenlenen Satalite Tumuvası’nda 3.’lük elde ettim. Gençler Dünya Kupaları’nda Kazakistan’da bronz. Özbekistan’da ise altın madalya kazandım.”

2022-2023 periyodunda hangi şampiyonalara katılacaksın?

“Gençler ve büyükler kategorisinde biroldukca Dünya Kupası’na, bununla birlikte da iki kategorinin Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’na katılacağım. Ayrıyeten U23 Avrupa Şampiyonası ve 2023 Universiade oyunlarında olacağım.”

‘Kendimle baş başa kalıyorum’

Müsabakalardan evvel konsantrasyonunu artırmak için neler yapıyorsun?

“Olabildiğince kendimle baş başa kalmaya çalışıp, başka hiç bir şey için güç sarf etmemeye ihtimam gösteriyorum. Antrenörümüzün daima olarak güncellememizi istediği, bu vakte kadar maç içerisinde aldığımız en güzel tuşların olduğu bir görüntü var. Onu belli aralıklarla izliyorum.”

Spor hayatında örnek aldığın şahıslar kimdir?

“Öncelikle hem bu branşa kattıkları birebir vakitte karakteri olsun, önümdeki en büyük ömek Enver Yıldınm. Lakin dünya çapında en beğendiğim ve ömek aldığım bir öbür atlet ise Olga Kharlan.”

Gelecek maksatların neler?

“Her profesyonel sportmen üzere benim de maksadım ülkeme Olimpiyat altını getirmek. Natürel bunun yanında uzun yıllar uzunluğu yerimi favori isimler içinde tutmak.”

‘Spora verilen bir görüntü bedel artıyor’

Genç atletlere sunulan katkılar hakkında neler düşünüyorsun? Eskrim üzere spor kolları açısından kıymetlendirebilir misin?

“Ülkemizde her geçen gün spora verilen bedel, yapılan yatırm fazlacaça artıyor ve bu beni çok keyifli ediyor. Spor, gençlerin yeri geldiğinde hobi, yeri geldiğinde geleceklerini kazanacağı bir iş olabiliyor. Türkiye İş Bankası da TMOK’un resmi destekçisi olarak Paris 2024’le birlikte biz sportmenlerin yanında oluyor. Günümüzde atlete sağlanan katkıların bu derece artması, artık dünya çapında biroldukca branşta kelam sahibi olmamızı sağladı. Bilhassa de eskrim bu branşlanın başında geliyor. En büyük temennimiz gün geçtikçe bu katkılanın artması.”

Okumaya devam et...