Yaşar Doğu, 61’inci vefat yıl dönümünde anıldı

BOTR

Aktif Üye
Cebeci Askeri Şehitliği’nde düzenlenen anma merasimine Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Erdem Eroğlu ve Prof. Dr. Gazanfer Doğu’nun yanı sıra güreş topluluğundan epey sayıda isim katıldı.

Prof. Dr. Gazanfer Doğu yaptığı konuşmada şunları söylemiş oldu: “Bugün 61’inci kere andığımız babamın vefat yıl dönümünde bu sefer farklı bir heyecan duyuyorum. Evvelki yıllar teori olarak konuştuğumuz bir şey bu yıl gerçek oldu. Sayın federasyon liderimiz Onur Eroğlu Bey’in de ortasında bulunduğu çalışma kümesi toplantımızı resmen gerçekleştirdik. 1948 Londra Olimpiyatları’ndan daha sonra babama ödenen ödül parası ile aldığı konut, artık Yaşar Doğu Anı Meskeni ve Türk Güreş Müzesi olacak. İkinci hoş haberim ise epey değerli müellifimiz Fatih Türkoğlu, Yaşar Doğu’nun ömrünü roman olarak kaleme alacak.”

ERDEM EROĞLU: GÜREŞ VE TÜRK SPORU KENDİ KIYMETLERİ İLE YÜCELECEKTİR

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Erdem Eroğlu, Yaşar Doğu’nun bir efsane olduğunu belirterek, “Bugün 61’inci sene-i devriyesi ile andığımız hocamız için ne desek az. Allah yerini cennet eylesin. Biz söylüyoruz; güreş ve Türk sporu kendi pahaları ile yücelecektir. Hem kendi kıymetlerimize hem ebediyete kavuşmuş büyüklerimize birebir vakitte şu anda ortamızda olanlara kıymet vermek, sahip çıkmak sıkıntıdayız. Bu hafta çarşamba günü ben Amasya Hamamözü’ndeydim. Merhum Hamit Kaplan hocamızın anma merasimine katıldım. Türkiye U23 Şampiyonası için Çorum’daydım. Çok da hoş oldu. 46 yıl olmuş hocamız ortamızdan ayrılalı, 46 yıl daha sonra birinci kere bir Güreş Federasyonu lideri merasime katılmış. Eksizlerimiz var, bu bir gerçek. Topluluğumuz epeyce büyük, epey geniş, ortamızdan ayrılan büyüklerimizin sayısı oldukça fazla. Yetişemeyebiliriz lakin muhakkak bu da bir mazeret değil. Biz kıymetlerimiz olduğu her yere yetişmeye çalışıyoruz. Sayın bakanımızın, sayın bakan yardımcılarımızın talimatı bu tarafta. Bizim işimiz güreş. Güreş neredeyse biz orada olacağız. Gençleri görür görmez umudumuz artıyor. Bu bayrak yere düşmeyecek. Burada bulunan gençler geleceğin Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu olacaklar. Büyük güreş ailesi olarak bundan daha sonraki senelerda sayımızı çoğaltacağız. Hocamız bizim için fazlaca değerliydi Muhammet Ali’nin bir kelamı var diyor ki: ‘Kazandığı muvaffakiyetler bir şampiyonu, şampiyon yapar fakat karakteri efsane yapar.’ Şayet biz bugün buradaysak hocamız bıraktığı mirastan ötürüdır. Milletimizin ortasında bulunduğu sıkıntı koşullarda Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonu olmuş ve olduktan daha sonra sembol bir isim olmuştur. Daima veren bir insan olmuş. Takdir edersiniz ki başarılı beşerler almayı seviyor fakat başarılı ve düzgün beşerler aldıklarından epey vermeyi bilenlerdir. Hocamız da bu manada hepimizin idolüdür” dedi.

ÖMER ALTUNSOY: ANMAK YETMEZ, ONUN YOLUNDA İLERLEMELİYİZ

Anma merasimine katılan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy ise şöyleki konuştu: “Rahmetli Yaşar Doğu, yalnızca güreşteki başarılarından dolayı değil, hayatı, babalığı, örnek kişiliği ve ahlakı hepsini iç içe koyduğumuzda ortaya bir efsane çıkıyor. Hepimizin örnek aldığı ve alacağı bir kişi olarak ömrümüzde yer alıyor. Biz buraya her sene gelip onu anıyoruz ancak anmak yetmez, onun yolunda ilerlemeliyiz. Sayın federasyon liderimizin da dediği üzere bayrağı yere düşürmemek lazım. Güreş bizim lokomotif sporumuz. İnşallah daima o denli olacak ve daha da ileriye gidecek. Biz olimpiyatlarda aldığımız madalyaları hiç bir vakit kâfi görmüyoruz. Güreş hayli daha uygun yerlerde olmalı. Türklerin mayasında güreş var. yeniden Yaşar Doğu hocamızın yeri cennet olsun, Allah rahmet eylesin.”

DHA

Okumaya devam et...