Yılın geri kalanında okumayı sabırsızlıkla beklediğimiz kitaplar

dunyadan

Aktif Üye
Abone olmak: Apple Podcast’leri | Spotify | Nasıl dinlenir

Balkabağı baharatı mevsimine hoş geldiniz; yaprakların değiştiği, sabahların serin olduğu ve Aralık ayı sonuna kadar hâlâ piyasada olan kitapları yakından takip ederken kitap incelemelerinden edebiyat yılına baktığımız o kutlu an.

Bu haftaki bölümde Gilbert Cruz, kitap inceleme editörü Joumana Khatib ile 2023’te çıkacak en büyük kitaplar hakkında konuşuyor; bunlar arasında Alice McDermott ve bu yılın Nobel ödüllü Jon Fosse’nin Filipinler’deki devlet onaylı cinayetlere ilişkin bir gazetecilik araştırması olan yeni kurguları ve Jada da var. Pinkett Smith’in uzun zamandır beklenen anı kitabı “Worthy”. Ayrıca iki ayrı Kovid romanı da yolda: Michael Cunningham’ın “Gün”ü ve Sigrid Nunez’in “Kırılganlar”ı.

Cruz, “Bu noktada zaten çok sayıda Kovid romanı vardı” diyor. “Gary Shteyngart’ın ‘Ülke Dostlarımız’ adlı eseri vardı.” Elizabeth Strout’un “Lucy by the Sea” adlı eseri vardı. Birkaç kişi daha vardı. İnsanların şöyle dediğini duydum: “Ah, başka bir Kovid romanı okuyabilir miyim bilmiyorum – ama hayatlarımıza gerçekten hakim olan, bir yıldan fazla bir süredir dünyayı kapatan ve hala hayatımıza giren bir şeyi düşünmelisiniz. O kadar güçlü bir psikolojik, fiziksel ve ruhsal etkiye sahipler ki yakın zamanda ortadan kaybolmayacaklar. Hayır, yazarların beğenilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeleri için bir mercek haline gelir. Ve bu şekilde, bu yazarların bu büyük toplumsal trajediyle ne yapmak istediklerini görmek gerçekten büyüleyici.”

İşte bu haftaki bölümde konuşulan kitaplar:

• Sigrid Nunez’den “Savunmasız”

• Michael Cunningham’ın “Gün”ü

• Alice McDermott’un “Affedilme” adlı eseri

• Jon Fosse’dan “Parlayan”

• Romney: Bir Hesaplaşma, McKay Coppins

• Stephanie Land’den “Sınıf”

• Patricia Evangelista’nın “Bazı İnsanların Öldürülmesi Gerekiyor” adlı eseri

• Tim Alberta’nın “Krallık, Güç ve Zafer: Aşırılık Çağında Amerikan Evanjelikleri”

• Barbra Streisand’ın “Benim Adım Barbra”

• Britney Spears’ın “İçimdeki Kadın” adlı eseri

• Jada Pinkett Smith’in “Değerli” adlı eseri
Bu bölüm ve genel olarak kitap inceleme podcast’i hakkındaki düşüncelerinizi duymak isteriz. Bunları şu adrese gönderebilirsiniz: Kitaplar@Haber.