Yolları ikinci sınıfta kesişti. Şimdi onlar en çok satanlar.

Ilyon Woo, ikinci kitabı Master Slave Husband Wife hakkında yaptığı bir telefon röportajında, “O zamanlar küçük bir okul karnesi gördüm ve ‘Ilyon, Imani ile oynamayı seviyor’ yazıyordu,” dedi. kurgusal olmayan liste. “O zamanlar ikimiz de örgülüydük.”

Oyun arkadaşı, South to America adlı kitabı Kasım ayında kurgu dışı dalında Ulusal Kitap Ödülü kazanan Imani Perry idi. İkili, Woo’nun öğrenmeye “alternatif, deneyimsel” bir yaklaşımı olduğunu söylediği bir devlet okulu olan Cambridge, Massachusetts’teki King Open School’da ikinci sınıf öğrencileri olarak bir araya geldi. Öğretmenlerin sınıfın duvarlarını siyah liderlerin, düşünürlerin ve sanatçıların fotoğraflarıyla nasıl kapladığını ve ardından öğrencileri ilgilerini çeken kişi hakkında bir makale yazmaya davet ettiğini hatırladı. Woo, kendi kendini yetiştirmiş astronom ve matematikçi Benjamin Banneker’i seçti.

Woo, yedi yıl önce Usta Köle Koca Karı’yı yazmaya başladığında, farkında olmadan mezun olduğu okulun görsel ilhama olan yaklaşımını kanalize etti. Önde ve ortada, masasının üzerindeki bir çerçevede Ellen ve William Craft’ın bir fotoğrafı vardı. .

“İnsan olarak onların çok farkındaydım. Bana çok canlı geldiler,” dedi Woo.

Yakındaki bir ilan panosuna, çiftin Macon, Georgia’dan Boston’a ve ötesine giderken karşılaştıkları insanların resimlerinden oluşan “çılgın bir kolaj” yaptı. Woo, “Sadece yaşadıklarını ve yaptıklarını takdir etmek için yazarken onları gerçekten aklımda tutmak istedim,” dedi.

Bunlardan biri, sözleri duyuru panosunda da yer alan kölelik karşıtı William Sites Brown’du. Woo, konuşmalarından birinden şu satırları ezbere okudu: “Sana köleliğin kötülüklerini anlatmak, kölenin en aşağılık halini hayal etmek isteseydim, seni tek tek alıp senin için fısıldamak isterdim. Kölelik asla tasvir edilmedi; Kölelik asla temsil edilemez.”

Woo, “Bunu gözden kaçırmak istemedim” dedi. Sonunda, ilan tahtasındaki bazı yüzler, Usta Köle Koca Karı’nın son kağıtlarına doğru yol aldı; zanaat kapakta.

Woo’nun ilk kitap etkinliği, Crafts’ın yolculuğunda önemli bir yer olan Philadelphia’da gerçekleşti ve Perry, Free Library sahnesinde onunla röportaj yaptı. Geleceğin yazarlarının yolları, Perry’nin okul değiştirmesinden sonra yollarını ayırdı, ancak daha sonra Yale Üniversitesi’nde öğrenciler olarak yeniden bir araya geldiler. Yıllar boyunca iletişim halinde kaldılar.

Woo, “Biriyle büyüdüğünde, her zaman o anı vardır, biliyor musun? Böyle bir şey yok.”

Elisabeth Egan, kitap inceleme editörü ve A Window Opens’ın yazarıdır.