2023 için okuma hedefleriniz neler?

dunyadan

Aktif Üye
Kitap incelemesinde en az birimiz geçen yılın kararını değiştiriyoruz.

Bu, nihayet Ducks, Newburyport’u bitirdiğim yıl mı?! — MJ Franklin, önizleme editörü
Gerçekçi hedefler belirlerken kendinizi (ve kör noktalarınızı) tanımanıza yardımcı olur.

2023 için en büyük hedefim Finnegans Wake’i asla bitiremeyeceğimi kendime itiraf etmek ve bunda bir sorun yok. Ama ben de yaparsam sorun değil!

Ek olarak, bilim kurgu bloğumu kırmak istiyorum: Bu yıl, insanların fikrimi ve hayatımı değiştireceğini söylediği kitapları okuyacağım – Ursula K. LeGuin, Octavia E. Butler, Thea Lim – ve sanırım değiştirecekler .

Ve oğluma ilk Moomintroll’unu okumak istiyorum. — Sadie Stein, ön izleme editörü
Derinlere inmek yerine, bazılarımız kararlarımızla geniş bir ağ kurarız.

2017’de Minneapolis’teyken Birchbark Books’tan Louise Erdrich’in The Last Report on the Miracles at Little No Horse adlı kitabının imzalı bir kopyasını satın aldım. Kitaba başlayıp bir yığın halinde – ve ardından hareketli kutularda – kaybettikten sonra, 2023’ün 1. çeyreğinin sonuna kadar bitirmeye söz verdim. Bu arada, çeşitli konularda bu kullanışlı Oxford University Press A Very Short giriş kitaplarından bir yığın okuyorum; Bu haftanın cildi ABD Kongresi hakkında, kısmen Speaker’s Drama ile olan bağlantısından ve kısmen de korkarım ki Yasama Meclisinin nasıl çalıştığına dair temel bilgilerimin çoğu Schoolhouse Rock’tan geliyor! ve Indiana kırsalında kayıtsız bir lise futbol koçu tarafından verilen belirsiz bir hükümet dersi. Ayrıca babamın her yıl yaptığı yıllık “Dünya Almanağı ve Gerçekler Kitabı” nı da okudum – Ocak ayında bir nüsha satın aldım ve sonraki birkaç ay boyunca küçük parçalar halinde baştan sona okudum. (Evet, o durdurulamaz bir Jeopardy! makinesiydi.) — JD Biersdorfer, yapım editörü
Bazılarımız yılı klasiklerle geçirmeyi planlıyoruz.

Genellikle, konu okumaya gelince, amacım sadece daha fazlasını yapmaktır: daha fazla kitap, daha hızlı, daha sık. Seçici bir okuyucu olabilirim – buna ‘titiz’ diyelim, ancak bu bir engel değil çünkü ulaşamadığım ilginç literatür kaynağı oldukça sonsuz. “Anna Karenina”? Sevdim. “Savaş ve Barış”? Asla alınmadı.

İşim beni pek çok yeni kitap okumaya itiyor, bu yüzden boş zamanımı ister klasikler, ister sadece ilk seferde kaçırdığım kitaplar olsun, eski eserleri okumaya ayırmayı seviyorum. Geçen yıl bu, sonunda Roberto Bolaño’nun 2666’sını ele aldığım anlamına geliyordu; Bu yıl, “My Ántonia” ve “Pnin”, rafta oturmak ve baştan çıkarmak dışında özel bir sebep olmaksızın listemde üst sıralarda yer alıyor. – Gregory Cowles, Genel Yayın Yönetmeni

Pandemiden önce, her Pazar günü yerel kütüphaneme gider ve rafların en tozlu yerlerinde yaklaşık bir saat geçirerek hiç okumadığım ve çoğu zaman adını hiç duymadığım bir kitabı seçerdim! Ödünç aldığım her kitapla, her zaman daha eski bir başlıkla iki lüks hafta geçirdim ve her sayfada durdum. Genelde okuduğum tarz için harika bir panzehirdi ve ona geri dönmek istiyorum. — Tina Jordan, Yardımcı Editör
Bazılarımız okumanın bir aile meselesi haline gelmesini umuyor.

14 yaşındaki kızımın Noel listesine (hiç duymadığım) bir Simone de Beauvoir romanı eklemesini anlamlı bir işaret olarak algıladım: artık ailecek okuyabileceğimiz kitapları seçmeye hazırdık ve hem yetişkinler hem de çocuklar birlikte eğlenin – dördümüz için bir kitap kulübü. (Maalesef, iş filmlere geldiğinde o noktaya ulaşmış görünmüyoruz.) Bizim için ilk sırada Erich Maria Remarque’ın Batı Cephesinde Tüm Sessizlik var – kuşkusuz korkunç bir seçim (gerçi muhtemelen kavgacı haberlerimizle uyumlu). Daha sonra yeni Alman film uyarlamasını izlemekten bahsetmiştik, ancak Birinci Dünya Savaşı’nın katliamını birden fazla turlayacak midemiz olmadığını görebiliriz. Bir sonraki seçimimiz için daha hafif bir şey düşünüyoruz – Uğultulu Tepeler için bir tümsek oluşuyor. — Emily Eakin, ön izleme editörü
Diğerleri daha az emin.

2019’dan beri her ay boş zamanlarımda en az iki kitap okuyorum, bu da telefonumun ustası olduğumun tamamen bilim dışı bir kanıtı. Hiç pratik bir yeniden okuyucu olmadığım için, zaten okuduğum başlıkları aylık rutinime dahil etmeye başlamak istiyorum.

Aileme bu ay otobiyografime (en son 2017’de okuduğum) Luis Bunuel’den başlayacağımı söyledim. Bu duyuru “Harika” ve iki rahat baş sallama ile karşılandı. — Matt Dorfman, Sanat Yönetmeni
Ve bazı hedefler hiç de sadece kitaplarla ilgili değildir.

Hedeflerim okumaya yakın: iPad’imde yazı tipini 18’e çıkarmak zorunda kalmamak için yeni bir kontakt lens reçetesi almak; kitap kulübümde vicdani retçi olmayı bırak; daha önce hiç bulunmadığım bir yere uçağa binmeden üç dakika önce tavsiye edilen kitap arayan arkadaşlardan gelen mesajlara yanıt vermek; garajımdaki 19 kutu resimli kitaptan en az 11’ini vaftiz kızıma bağışlamak; ücretsiz küçük bir kütüphane kurun ve asla sincapları veya atılmış kahve fincanlarını barındırmasına izin vermeyin; ve hiç şüpheye yer bırakmadan, ona kaç saat ayırsam ve kız kardeşimden kaç tane pangram ödünç alsam da, Spelling Bee’de asla kraliçe olmayacağımı kabul etmek. — Elisabeth Egan, ön izleme editörü