Acılı Ekşili Çorba

Bardakci

Yeni Üye
Acılı Ekşili Çorba Tanımı İçin Malzemeler

• 350 gram tavuk
  • 1 çay bardağı bezelye
  • 1 çay bardağı konserve mısır
  • 50 gram lahana
  • 50 gram mor lahana
  • 1 adet havuç
  • 1 adet domates
  • 1 adet kırmızı biber
  • 4 kısım taze soğan
  • Mantar (sevmediğim için eklemedim.)
  • 5 su bardağı su
  • Biraz kimyon ve baharatlar
Sosu için;

• 2 yemek kaşığı sriracha
  • 3 yemek kaşığı tuzu azaltılmış soya sosu (normal soya sosu koyarsanız tuz hiç eklemeyin)
  • 2 kaşık şeker
  • 1 büyük diş sarımsak
  • 1 zencefil (diş sarımsak boyutunda bir parça)
  • 2 yemek kaşığı sirke
Kıvamı için;

• 3 çay kaşığı mısır nişastası (aslında koyu kıvamlı olsun diye 3 yemek kaşığı koyuyorlar ancak ben bu biçimde seviyorum)
Terbiyesi için;

• 1 adet yumurta (elzem değil)
Acılı Ekşili Çorba Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Tavuğu bezelyeyle birlikte haşladım. Haşlanan tavuğu iki çatal sayesinde lime lime ettim.
  2. Kırmızı kapya biberi, var ise havucu (bende bitmişti), lahanayı uzun ince doğradım. Yeşil soğanları küçük küçük doğradım. Bir kaba ayırdım. Üç farklı çeşit mantar ekliyorlar lakin ben sevmediğim için eklemedim.
  3. Bir domatesi ince ince doğradım ve tencereye aldım. Az yağ ile domatesi yaklaşık 1 dakika kavurdum. Üzerine karabiber kırmızı biber ve kimyon döktüm.
  4. Sarımsak ezici ile sarımsak ve zencefili ezdim, bir kaseye koydum. İçine soya sosu, sriracha, sirke, şeker ekledim. Bunu da domateslerin üzerine ekledim karıştırdım. daha sonra üzerine tavuk ve bezelyeler ve suyunu da ekledim.
  5. Kıvamı için nişastayı su ile açtım güzelce çırpıp çorbama ekledim. Beş on dakika piştikten daha sonra üzerine mısırları da ekledim.
  6. Bir yumurtayı çırptım, çorbanın üzerinde ince ince döktüm. Üç dakika şişmesini bekledikten daha sonra çorbayı karıştırdım. İki dakika da bu biçimde pişince altını kapattım.
  7. Pişmeye yakın ince doğranmış yeşil soğan üzerine ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
Acılı Ekşili Çorba Tanımı Fotoğraflı Yapılışı