“Alışılmışın Dışı” kitabının yazarı Deborah Feldman Almanya'da sinirlere dokunuyor

dunyadan

Aktif Üye
Yazar Deborah Feldman, New York'taki Hasidik topluluğundan ayrılışını anlatan ve daha sonra beğenilen bir Netflix dizisine uyarlanan “Unorthodox” adlı kitabını yayınladığı 2012 yılından bu yana sürekli olarak beklentileri boşa çıkardı. Ana dili Yidiş olan Feldman, on yıl önce Berlin'e göç etti. İngilizce ve Almanca kitaplar yayınladı. Geçtiğimiz Ekim ayında İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana yazıları ve röportajları, artık vatandaşı olduğu Almanya'da ilgi uyandırdı.

Alman medyasında nadir görülen bir ses haline geldi: Almanya'nın İsrail'e koşulsuz desteğini ve ülkenin kültürel kurumlarındaki muhalif seslerin bastırılmasını eleştiren bir Yahudi yazar. Almanya'nın Filistinlilere destek amaçlı toplantı yasağını kınayan bir mektuba imza atan yüzden fazla Yahudi yazar, sanatçı ve akademisyene katıldı ve geniş çapta izlenen bir televizyon programında Alman siyasi liderlerini duygusal olarak Filistinlilerin Savaş Suçları derslerini görmezden gelmekle suçladı. Üçüncü Reich'ı yanlış uygulamak.

Geçtiğimiz günlerde Berlin'in merkezinde, şehrin restore edilmiş büyük sinagogunun hemen yakınındaki bir restoranda bir öğle yemeğinde, bir kültür başkentinin yükselişini ve düşüşünü, Yahudilerin çağdaş Alman toplumundaki yerini ve Holokost mirasının nasıl şekillendiğini tartıştık. hem tarihsel sorumluluk hem de politik korku kültürü. Bu konuşma özetlendi ve anlaşılır olması için düzenlendi.

2014'ten beri Berlin'de yaşıyorsunuz. New York'taki önceki hayatınızdan ne kadar farklıydı?

Berlin'i seviyorum. Buraya taşınmak benim için gerçekten çok kişisel bir karardı. New York'ta ultra-Ortodoks büyüdüm ve cemaatten ayrıldığımda aslında onu terk etmedim. Geldiğiniz yerde kaldığınızda birçok Ortodoks insan geçmişlerini geride bırakmış gibi hissediyor. İsrail'deki birçok eski Ortodoks arkadaşım da aynı şeyi söylüyor. Berlin'de, çoğu İsrailli olan eski Ortodoks insanlardan oluşan bir sahne var.

Ve on yıl önce hâlâ çok heyecan verici bir şehirdi. Dürüst olmak gerekirse Müslümanlarla ve Filistinlilerle tanıştığım ilk yer orasıydı. New York'lu olmama rağmen New York'taki deneyimim oldukça farklıydı. Bundan sonra işler kötüye gitti ama çok heyecan vericiydi, çok çeşitliydi ve kendilerini yeniden keşfeden ve bazı şeylerden kaçan insanlarla doluydu. Pek çok mülteci, pek çok büyüleyici biyografi, pek çok yabancı. New York bankacıların ve fahişelerin şehri haline geldi. Ve Berlin hala anti-kapitalist hissediyordu, indie hissediyordu ve ayrıca: Ben Almanım.

Holokost'tan sağ kurtulanlar tarafından büyütüldüler. Ve büyük büyükanne ve büyükbabanızdan biri, savaş başlamadan kısa bir süre önce Bavyera'yı terk etti.

Büyük büyükbabam 1938'de 43 yaşındayken tutuklandı. Yahudiler için yasa dışı hale gelmeden önce doktora derecesi alan son kişilerden biriydi.

Hamas'ın güney İsrail sakinlerine saldırmasından sonraki haftalarda, Gazze kuşatması sıkılaşırken, şansölye yardımcısı Robert Habeck ile bir Alman talk şovuna çıktınız. Sert bir dil kullandın; Bu ülkedeki politikacıları Holokost'tan ders almamakla suçladınız.

Holokost'u yukarıda belirtilen ahlaki netliğin gerekçesi olarak kullandığınızı söyledim. Tepki çok büyüktü. İnsanlar neden hatalı olduğumu ve neden televizyona çıkmama izin verilmemesi gerektiğini açıklayan sert eleştiriler yazdılar.

Burada gerçekten gerçekleştiğini düşündüğüm şey, hatırlama kültürünün iki karşıt olguyu ürettiğidir.

Suçluluk ve rahatsızlık nedeniyle felç olmuş bir toplum yarattı. Almanya'nın Holokost'u işlediği gerçeği dışında herhangi bir tarihsel sorumluluğa duygusal alanı ve enerjisi yoktur.

Ancak aynı zamanda resmi anma kültürü, politikacıların bu tarihi kötüye kullanmaları için engelsiz bir alan yarattı. Bu politikacılar toplumun görüşlerini yansıtmıyorlar ama buna da gerek duymuyorlar çünkü toplumun bu konuda söz sahibi olmadığı bir kültür yaratmışlar. Yahudi halkının bu kadar farklı kültürel, etnik ve dini kimliklere sahip olması çok üzücü ama Almanya'da bunları Holokost kurbanının kimliğine entegre etmek zorundalar.

Geçtiğimiz beş yıl boyunca, tanımladığınız hatırlama kültürünün (ülkenin Nazi geçmişiyle ve Holokost'taki sorumlulukla mücadeleye yönelik kurumsal çabaların) çeşitlilik gösteren, çok etnik gruptan oluşan bir toplum olarak Almanya'nın mevcut gerçekliğini nasıl yansıtması gerektiği konusunda sık sık tartışmalar yaşandı. 7 Ekim'den sonra bu daha da zorlaşmış gibi görünüyor.

Bu tam olarak benim savaşımdı. Tanıdığım tüm bu merkez sol insanlar, SPD'ye ya da Yeşiller'e oy veren insanlar, olayların iyi tarafında görünüyordu. Irkçılık ve çeşitlilik hakkında konuşurlardı. Ve sonra Documenta ile bu hikayeye sahipsiniz…

Ülkenin en önemli sanat sergisi 2022'de çöktü iddiaların ortasında anti-Semitizm ve ırkçılık. Ve 7 Ekim'den sonra ekibe Documenta'nın bir sonraki sayısını planlama görevi verildi. çöktü.

Documenta bu konuyla ilgili sanatçılar için gerçekten büyük bir an oldu. Herkes çok korkmuştu. Yaşadığımız şey, kültür kurumu ile kültür sahnesini finanse eden siyasi yapılar arasındaki uçurumdur.

Sanatçılar ve yaratıcılar bana bunun Berlin'in Avrupa kültür merkezi statüsü açısından bir dönüm noktası gibi göründüğünü söylüyorlar. Şehir sana değişmiş mi geliyor?

Birçok Filistinli arkadaşım var. Birçok İsrailli arkadaş. Göç geçmişi olan birçok arkadaş. Topluluğumun tamamı korku, umutsuzluk ve aşağılanmış, karalanmış ve insanlıktan çıkarılmış olma duygusuyla felç olmuştu.

Kendimi giderek daha rahatsız hissediyorum. Süresinin dolmasına izin verdiğim Amerikan pasaportum için yeniden başvurdum. Durum kötüleşirse eşimle ayrılma ihtimalimizi tartıştım. Devam etmek gerçekten çok zor ve ara sıra yüzümü göstermenin ve sesimi duyurmanın tek yolu, her zaman iyi karşılanmayan gerçek bir öfkeyi uyandırmaktır. Ama birçok insan beni durdurmaya çalışıyor.

Bir alternatif de ortaya çıkabilir mi? Berlin'de yaşayan Filistinli yazar Adania Shibli'ye verilen edebiyat ödülünün geri çekilmesinin yarattığı heyecanın ardından, Berlin Review'da yayınlamaya karar verdiyeni bir kültürel yayın.

Berlin Review çok rahatlatıcı ve çok önemli bir dönüm noktası. Berlin'i onurlandırıyor. Alman medyasına olan güvenimi kaybettiğim için bu tür şeyler beni burada tutuyor. Alman siyasetine hiçbir zaman güvenmedim ama artık Alman siyasetine dair hiçbir umudum yok. Dürüst olmak gerekirse, bana özel olarak “Seninle aynı fikirdeyim ama bunu söylersem işimi kaybederim” diyen insanlarla hâlâ bir bağ kurduğumu düşünüyorum.